25.04.2016

Mať čiernu ružu vo svojej záhrade je nielen zbožným prianím, ale aj najvyššou métou každého pestovateľa dvojklíčnolistových rastlín z čeľade ružovitých. My vás naučíme jednoduchý spôsob ako to dosiahnuť aj s amatérskymi skúsenosťami. A nielen to – povieme si tiež niečo tajomstve modrých a dúhových ruží.

A predsa existuje

Hneď na úvod sa však musíme priznať, že vaše čierne ruže nebudú tak celkom kóšer. Ak si dáte do internetového vyhliadavača heslo čierna ruža, dozviete sa vo väčšine prípadov, že takýto kvet neexistuje. A to z jednoduchého dôvodu – čierna farba ako taká sa v spojitosti s lupeňmi ruží nevyskytuje. Existuje však jedna výnimka – ruža z Halfeti. Ani táto však nie je dokonale čierna, v skutočnosti ide o veľmi hlboký odtieň najtmavšej červenej, čo však nebráni tomu, aby sa bežnému pozorovateľovi javila ako čierna.

Takto vyzerá originálna ruža z Halfeti

Takto vyzerá originálna ruža z Halfeti

Halfetské ruže sú nesmierne vzácne. Stavbou sa ničím neodlišujú od bežných ruží, no ich farba je odlišná od všetkých bežných ruží na našej planéte. Za odpoveďou prečo je tomu tak musíme zájsť do malej tureckej dedinky Halfeti, podľa ktorej dostala svoj názov. Vďaka unikátnemu zloženiu pôdy a pH úrovne podzemnej vody, ktorá do týchto končín presakuje od Eufratu preberajú tieto ruže diabolský čierny odtieň a nikde na svete ich takto sfarbené nenájdete. Miestni Turci si k čiernym ružiam vypestovali zvláštny vzťah plný lásky aj nenávisti. Čierna farba ruže je pre nich symbolom tajomstva, nádeje a vášne a na druhej strane tiež smrti a zlých správ. Bohužiaľ halfetské čierne ruže sú už viac ako 20 rokov ohrozeným druhom. Pod hrozbou zániku sú od chvíle, ako na miestach starého Halfeti bola vybudovaná priehrada Birecik a domáci sa museli presťahovať do miest na jej brehoch. Vo svete sa halfetská ruža nazýva tiež turecká a ako vyplynulo z predchádzajúcich riadkov.

Chcete mať v záhrade tureckú ružu?

Prezradíme vám ako na to. Existuje niekoľko spôsobov, ako „oklamať“ bežnú ružu vytvorením prostredia podobného tomu v Halfeti. Tu je najjednoduchší: V prvom rade musíme vybrať vhodné miesto na pestovanie. Čierne ruže by mali vyrastať v polotieni. Je to nutnosť, ktorá sa odvíja od toho, že čierna farba pohlcuje slnečné lúče zo všetkých farieb najviac a tak by sa ruža na priamom slnku veľmi prehrievala a zahynula by. Ďalšou podmienkou je, aby sme si zohnali sadenice ruží v čo najväčšom tmavočervenom odtieni – čím tmavší stupeň zafarbenia – tým úspešnejší bude náš experiment. Proces a výsadba by mala začať v skorej jari, keď sa rastlina „prebúdza“ . Tajomstvom celého procesu je totiž zalievanie koreňového systému ruže. Samozrejme, že nechceme, aby ste si potiahli k záhrade vodnú prípojku od rieky Eufrat. Do Halfeti totiž táto rieka prináša vzácne sfarbujúce minerály, ktoré my nahradíme čiernym potravinárskym farbivom. Pomocou neho si pripravíme závlahovú vodu a postačí, ak krík ruže zalejeme raz za dva týždne.

Presný postup: Zasadíme hneď na jar mladý ružový ker , na ktorom ešte nie sú kvety: Na závlahu si pripravíme roztok v pomere 5 šálok vody + 1 lyžička (čajová) potravinárskeho čierneho farbiva. Raz za dva týždne zalejeme týmto roztokom miesto čo najbližšie ku koreňovému systému ruže. Nesnažte sa použiť žiadne iné farbivo okrem potravinárskeho. Temperové farby, tuš, farba na textil a podobné farbivá spôsobia, že ruža uhynie. V prípade, že je krík väčší, musíme zvýšiť závlahovú čiernu vodu podľa potreby. Viditeľné výsledky sa objavia už po mesiaci – teda v dobe zakvitnutia pukov. Počkajte kým sa puky nezačnú pomaly otvárať a rozhodnite sa, či budete ružu polievať častejšie, alebo postačí základné dávkovanie. Približne po desiatich týždňoch budete mať vo svojej záhrade čierne ruže presne podľa vašich predstáv. Podobné výsledky môžete dosiahnuť aj s inými rastlinami. Populárne je napríklad pestovanie čierneho ibišteka.

Bonus 1: Modré ruže

Modré ruže majú jedinečnú farbu. Symbolizujú niečo, čo nemožno dosiahnuť. V romantickom zmysle predstavujú nádej a priame naplnenie v láske. Skutočná modrá ruža je anomáliou, ktorá v prírode neexistuje. My si ju nevypestujeme, ale vytvoríme:
Vyberiete si kyticu rezaných ruží smotanovej či bielej farby. Nechajte ich na pár hodín bez vody: „smädné“ ruže najviac absorbujú farbivo. V tomto prípade si pripravte vodu do vázy primiešaním modrého potravinárskeho farbiva. Ruže ponorte do vázy. Za niekoľko hodín dôjde k zafarbeniu okvetných lístkov. To bude postupovať nerovnomerne. Spočiatku sa budú objavovať len škvrny a body modrej farby a zafarbia sa tiež zvyčajne okraje lupeňov. No po čase získa ruža celkový modrý nádych. Ak ste s výsledkom spokojní, môžete ruže preložiť do čistej vody, alebo rovno podarovať blízkej osobe. Ak ruža zmodrie veľmi slabo, pridajte do vody viac farbiva, zrežte stonky do šikma a pokračujte vo farbení. Celý proces zvyčajne trvá 5 – 6 hodín.

Bonus2: Dúhové ruže

Postup je veľmi podobný tomu predošlému, takže len v skratke (a s obrázkami):
Stonku bielej ruže zrežeme do šikma a potom pozdĺž opatrne prerežeme cca v desať centimetrovom úseku na tri časti:

Tri malé skúmavky zviažeme dohromady gumičkou a do každej z nich pripravíme roztok z vody a potravinárskeho farbiva rôznych farieb.

Časti stonky ponoríme do jednotlivých skúmaviek.

Po šiestich hodinách sa dostaví výsledok.

Prajeme vám veľa šťastia pri experimentovaní s farebnými ružami.

Foto: idei-dlia-dachi.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama