Hydroponickému zavlažovaniu rastlín sme na stránkach Hobby portálu venovali obsiahly článok už dávnejšie. Mnohí ste nám však písali, že výroba domáceho zavlažovacieho setu je zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá a pýtali ste sa, či neexistuje jednoduchší spôsob hydróponie. Existuje. Dnes si o ňom napíšeme viac. Zvykli sme si doma pestovať zelené rastliny tak, že ich zasadíme do vhodného substrátu a pravidelne polievame vodou. Zvoliť si však môžeme aj jednoduchší spôsob, a síce pestovanie vo vodnom roztoku, takzvanú hydropóniu. Nejedná sa pritom o úplne novú a neoverenú metódu, a navyše ju zvládnu aj začiatočníci.
Čo je hydropónia?
Na začiatok si v skratke zopakujeme, čo je hydropónia Tento na prvý pohľad zložitý názov ukrýva niečo oveľa jednoduchšie, ako by ste možno čakali. Znamená pestovanie rastlín bez použitia zeminy, pôdy, len v živnom roztoku, vo vode. Takýto spôsob pestovania je veľmi efektným najmä v prípade, ak sa namiesto tmavých kvetináčov použijete priehľadné, sklenené nádoby. Tento typ pestovania rastlín pochádza od Egypťanov a nesie so sebou nemalé výhody. Okrem toho, že takto vypestujete nielen krásne kvitnúce či zelené izbové rastliny, často sa takýmto spôsobom v skleníkoch pestuje aj zelenina (napríklad paradajky alebo uhorky). Hydroponicky pestované rastlinky majú podstatne menšiu náchylnosť k chorobám ako tie, ktoré sú pestované v klasickej zemine, rastú o niečo rýchlejšie a neubližujú ani náchylným alergikom.
Postup
* Pre pôsobivý efekt môžeme na pestovanie zvoliť priehľadnú nádobu (napríklad vázu či pohár na zaváranie).
* Na takéto pestovanie sú mimoriadne vhodné bylinky ako mäta, oregano, bazalka či rozmarín, tiež popínavé izbové rastliny, cibuľoviny a ďalšie bohato kvitnúce rastliny, ako je begónia či lopatkovec.
* Na spodok nádoby do výšky 5 – 10 cm nasypeme efektné gélové guľôčky, ktoré sú doslova zásobárňou živín i hnojivá, s ktorým si neskôr nemusíte robiť starosti tak, ako by tomu bolo pri pestovaní v expandovanom íle – kerzamite či kamienkoch a podobne, ktoré sa však pri hydropónii používajú tiež. Gélové guľôčky dostať kúpiť v obchodoch pre pestovateľov, v záhradkárskych potrebách a dokonca aj v mnohých kvetinárstvach.
* Výdatne ich zalejte vodou a nechajte guľôčky niekoľko hodín napučať (v tomto prípade sa riaďte presným návodom).
* Na vrch guľôčiek umiestnite cibuľky rastlín alebo jemne zasaďte odrezky vašich obľúbených rastlín, pričom si treba dať pozor, aby sa vo výžive nachádzali len korienky tak, aby samotná rastlinka nezačala hniť. V mnohých prípadoch sa dajú medzi guľôčky zasiať priamo semienka rastliny.
* Teraz už len ostáva, tešiť sa z výsledku a sledovať ako sa rastlinke darí.
Báť sa nepríjemného zápachu z odstátej vody tak, ako je tomu napríklad u rezaných kvetov, sa vôbec nemusíte. Kvety pri tomto pestovaní nehnijú, naopak sú vo svojej rastovej fáze a zápach sa neobjaví. Obrovskú výhodu tvorí fakt, že takéto pestovanie je ideálnym pre pestovateľov – zábudlivcov alebo pre cestovateľov, ktorí doma netrávia príliš veľa času, ale chcú svoj domov skrášliť zeleňou. Vlahu totiž špeciálne guľôčky udržia 3 – 4 týždne, čo je obrovská výhoda. Vyskúšate?
Foto: thespy.info, dhgate.com,
Zanechať odpoveď