31.08.2016

Prinášame vám návod na výrobu geniálneho pomocníka, ktorý sa vám postará o zavlažovanie izbových kvetov a rastlín aj počas vašej niekoľkodňovej neprítomnosti.
Ak patríte k milovníkom dekoratívnych bytových rastliniek, určite viete, že častokrát je najväčším problémom čo s nimi, ak odchádzate na pár dní preč a obávate sa, že hlavne tie, pre ktoré je pravidelný prísun vody nevyhnuteľnosťou počas vašej neprítomnosti vyhynú. Nie každý má ochotných susedov, ktorí by sa o zalievanie postarali a tak mnohí zvažujú kúpu zavlažovacích systémov, ktoré sú už niekoľko rokov v ponuke predajní pre pestovateľov. Takáto kúpa však predstavuje investíciu minimálne niekoľkých desiatok eur a vždy sa vyplatí zvážiť fakt, či si vychytávku takéhoto typu naozaj užijeme.
Hobby portál má pre vás nápad, pomocou ktorého nielenže ušetríte svoje financie ale tiež ochránite bytové rastliny pred vysychaním. Ide o jednoduchý návod na domáci zavlažovač, ktorý môžete využiť vždy ak sa na pár dní vzdialite z domu či bytu.A nielen vte­dy.

Aby rastliny žili

Zálievka je najdôležitejšou časťou starostlivosti o izbové rastliny. O tom niet pochýb. No aj táto činnosť si vyžaduje skúsenosti a nie rutinnosť. Proces zalievania sa líši nielen podľa druhu rastliny ale tiež podľa ročného obdobia a iných aspektov. Keď kvetina zvesí listy neznamená to hneď že má nedostatok vody, ale v mnohých prípadoch za to môže aj jej prebytok. Aby mohli korienky prijímať vodu, potrebujú vzduch. Prílišné množstvo vody, ktorou zalievame vzduch z kvetináča vytlačí a rastline zabráni prijímať vlahu.
Veľmi obľúbeným spôsobom zalievania sa aj vďaka týmto faktom stal ten, v ktorom je rastlina postavená aj s kvetináčom na miske a voda sa dolieva len do tejto misky a tak presahuje ku koreňovému systému odspodu. Pravda, vždy je nutné raz za čas poliať rastlinu aj z vrchu, aby sa živiny dostali ku všetkým korienkom, no spodná zálievka úplne postačí na niekoľko dní. Rastlina si sama určí množstvo vody, ktoré zo zeme nasiaknutej ňou v spodnej časti kvetináča spotrebuje. Preto sa často stáva, že voda v miske vydrží dlhšiu dobu a naopak – zmizne už v prvý deň. Ako teda docieliť, aby sme mali v miske vždy určitú zásobu vody? Čítajte ďalej

Za všetko môže fyzika, alebo ako si vyrobiť zavlažovač v priebehu niekoľkých minút

Na výrobu dômyselného „prístroja“ na doplňovanie vody budeme potrebovať:
Plastovú fľašu s objemom 0,5 l s uzáverom
Ostrý modelársky nôž na vyrezanie malých otvorov
2 ohybné (flexibilné) slamky na pitie nápojov s väčším priemerom
Tavnú pištoľ na horúce lepenie

Obrázkový postup v piatich krokoch

1. Dôležité je, aby miska pod kvetináčom mala aspoň o 3–4 cm väčší priemer ako kvetináč. Plastovú fľašu postavíme vedľa misky a jemne si označíme na boku fľašky výšku bočnej strany misky.

2. Približne pol centimetra nad vyznačeným miestom výšky bočnej strany misky si značkovačom vyznačíme kruh s priemerom, aký má ohybná slamka. Rovnaký kruh vyznačíme o centimeter vyššie.

3. Obidva kruhy starostlivo a presne vyrežeme. Ak má plastová fľaša pevné steny, môžeme ich tiež vyvŕtať vrtákom s príslušným priemerom.

4. Do otvorov vložíme ohybné slamky a precízne zalepíme pomocou tavnej pištole. Spoj musí byť v obidvoch prípadoch vodotesný. Počíname si tak, že najskôr oblepíme vrchnú slamku. Jej koniec by mal byť niekoľko centimetrov vo vnútri fľaše. Ak sa ohybná časť nachádza ďalej od tohto konca, môžeme ho skrátiť, aby nebol príliš hlboko vo fľaši. Potom lepíme. Keď lepený spoj vychladne, vrchnú slamku ohneme, prestrčíme cez spodnú dieru druhú slamku a tiež ju oblepíme dookola.

5. Po dokonalom zaschnutí lepidla z tavnej pištole obidve slamky ohneme smerom nadol a skrátime týmto spôsobom: Horná slamka bude po postavení fľaše približne 1 cm nad plochou, na ktorej je fľaša postavená (môže byť aj viac, ak máte hlbšiu misu pod kvetináč). Spodná slamka bude o 1 cm kratšia ako horná.

To je všetko. Teraz musíme urobiť fyzikálny pokus. Postavíme fľašu na nejaký menší podstavec a podložíme pod slamky čistý pohár. Do fľaše nalejeme pitnú vodu cez lievik. Táto začne cez slamky pretekať do pohára. V okamihu, keď sa vodná hladina v pohári dotkne spodného okraja kratšej slamky, prestane vytekať a fľaša sa doplní vodou. V tejto chvíli hrdlo fľaše dôkladne uzatvoríme. Zoberieme tretiu slamku na pitie a odpijeme z pohára s vodou. Teraz prídu k slovu fyzikálne zákony:
Keďže fľaša je dôkladne uzatvorená a jediný otvor, ktorým je možné nasať vzduch je otvor v slamke, tlak vody spôsobí, že voda bude vytekať zo spodnej slamky, kým vrchná slamka bude slúžiť na prívod vzduchu:

Keď hladina vody vystúpi k vrchnej (dlhšej) slamke, uzatvorí prívod vzduchu a voda zo spodnej slamky prestane tiecť. Geniálne jednoduché, že?

Tento proces sa bude opakovať, pokiaľ bude vo fľaši voda siahať k spodnej slamke. Ak teda fľašu položíme k miske pod kvetináčom a naplníme ju vodou, postupne bude dopĺňať vodu v miske vždy, keď si z nej koreňový systém rastliny odoberie, no vždy len do výšky, do ktorej jej to dovolí výška otvoru hornej slamky, Zavlažovač síce nebude pôsobiť príliš esteticky, no vám to môže byť jedno, nakoľko ho využijete v čase, keď nebude nik doma. Takýchto zavlažovačov si môžete vyrobiť viac. Prakticky ku každej rastlinke, ktorá by vo vašom byte bez vody nevydržala.
Upozornenie na záver. Ak odchádzate z domu na viac dní, nezabudnite zaliať rastlinku z vrchu primeraným množstvom vody (tak, aby sa nevylievala do misky pod kvetináčom. O všetko ostatné sa postará tento jednoduchý zavlažovač.
A ešte čosi – je známe, že na zavlažovanie rastlín je najvýhodnejšia čistá odstáta voda izbovej teploty. Voda v zavlažovači taká bude.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 05.09.2016 15:53
Milan Švidroň

Funguje !!! Cez víkend som odskúšal. Ďakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama