29.09.2020

Záhradkári vedia, že krása ruží je pominuteľná. Zvlášť u starších kríkov poľaví kvitnutie a ani vzhľad jednotlivých kvetov už nie je to, čo kedysi. Nastal čas nahradiť staré kríky novými.

Lenže čo ak vaše obľúbené ruže už neviete zohnať? Rozmnožte si tie staré. Ukážeme vám, ako na to.

Všetky časti ruží, ktoré boli odrezané po odkvitnutí, sa môžu stať odrezkami. Toto je cesta k získaniu novej mladej rastliny zo známymi kvetmi.

Hrúbka odrezku by mala byť približne rovnaká ako hrúbka ceruzky. Proces prípravy odrezkov sa najlepšie vykonáva uprostred – koncom jesene pred tým, ako udrú prvé mrazy.

Postup

Je veľmi dôležité správne pripraviť odrezky: vo vzdialenosti asi 1 cm od spodného púčika urobte šikmý rez. Pre jesenné odrezky ruží je optimálne použiť odrezky s dĺžkou asi 20 cm. V tomto prípade by na odrezkoch malo byť 4–5 púčikov. Hornú časť rezu režte naplocho v pravom uhle k osi stonky.

Z odrezkov musia byť odstránené všetky listy.

V ďalšom kroku je potrebné použiť stimulátor tvorby koreňového systému, ktorý dostať kúpiť v záhradníctvach pod rôznymi názvami. Ideálny je tekutý stimulátor.
Na horný plochý rez odrezkov nakvapkajte pár kvapiek vosku. Použite obyčajnú sviečku.
Odrezky ponorte šikmo zrezanou časťou do roztoku a nechajte stáť minimálne 2 hodiny.

Je tiež dôležité venovať pozornosť príprave záhonov na výsadbu odrezkov. Vykopte pôdu a urobte v nej asi 10 cm hlboké drážky. Dĺžka drážok by sa mala zhodovať s dĺžkou plastovej škatule, ktorá sa použije ako úkryt pre odrezky.
Na dno každej drážky položte malé množstvo piesku. Vrstva by mala mať hrúbku asi 1 cm.

Po 2 hodinách vyberte odrezky zo stimulačného roztoku. Do zvyšku roztoku pridajte vodu a touto tekutinou zalejte pôdu, do ktorej budú odrezky vysadené.
Odrezky vložte do vlhkých drážok pod uhlom 45 stupňov vo vzdialenosti asi 5–7 cm od seba. Potom zasypte odrezky zemou. Na povrchu by mali zostať 2 puky.

Odrezky potom prikryte chvojinou. Na zakrytie odrezkov a chvojiny použite plastovú škatuľu (prepravku), ktorú je potrebné prikryť textíliou proti mrazom. Textíliu zabezpečte po krajoch proti pohybu napríklad ťažšími skalami a podobne. Odrezky nechajte v takomto stave až do jari.

S nástupom jari musia byť odrezky očistené od chvojiny. Stále je však nemožné úplne odstrániť prístrešok. Odrezky musia byť ponechané pod ochrannou vrstvou textílie proti mrazu, aby si postupne zvykli na nové podmienky.
Ak urobíte všetko správne, odrezky sa zakorenia a vy si môžete ozdobiť záhradu nádhernými rastlinami.

Foto: ""Любимое и родное":https://www.youtube.com/…r0AvDzI0YnwA "

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama