08.10.2010

Každý kaktus je sukulent, ale nie každý sukulent je kaktus. V lete vyžadujú slnko a vodu. Kaktusom nevadí priame slnko a naopak sukulenty nevystavujeme priamemu slnku, ale vyberieme najsvetlejšie miesto. V letných najhorúcejších dňoch stagnujú, majú takzvaný letný spánok. Vtedy krátkodobo neznesú zálievku. Sú vďačné aj z toho dôvodu, že odolajú nepravidelnej zálievke.

Ako prinútiť kaktusy a sukulenty kvitnúť?

Pre tvorbu kvetov je najdôležitejšia teplota. V čase zastavenia vegetačného rastu, sa začína tvorba základu pukov. A preto je veľmi dôležité ako tieto rastliny prezimujeme.

Kedy a ako začať.

Október je mesiac, kedy začíname kaktusy a sukulenty pripravovať na zimu. V prvom rade začneme s obmedzením prísunu vody. Substrát musí byť suchý a z lievikov ( stredu rastlín ) odstránime vodnú zásobu. Týka sa to hlavne echmey pásikavej ( Aechmea fasciata ), ktorá vyžaduje zalievanie do lievika z listov. Následne odstránime staré listy, zvyšky kvetov a plodov. Ak má kvet rany, necháme ich zaschnúť. Pozorne prezrieme rastliny a črepníky. Nesmú obsahovať škodce.

Miestnosť a teplota.

Miestnosť na prezimovanie musí byť suchá a čistá. Rastlinám neuškodí tmavšie skladovacie miesto, ale nesmieme uskladňovať s ovocím a zeleninou, ktoré vylučujú škodlivé látky.
Kaktusy vyžadujú teploty 8 – 10 º C a sukulenty 12 – 16 º C. Najideálnejšie je využiť na prezimovanie prepravky, ktoré môžeme ukladať na seba – stohovať. Naspodku, kde je teplota nižšia, uložíme prepravky s kaktusmi a vyššie úrovne využijeme pre sukulenty. Prepravky nikdy neukladáme priamo na betón. Použijeme polystyrén alebo drevenú podložku, prípadne opačne otočenú prázdnu prepravku. Ak máme k dispozícií staršiu skriňu, dvere odložíme a na police uložíme črepníky.
Ešte jedna podstatná vec. Myši. V tomto prípade si pomôžeme pascami. Naftalínovými tabletami zabránime tvorbe vlnačky. Tabletu vložíme do prepravky alebo uložíme na policu. Zálievka počas zimy je striedma, prípadne listy iba orosíme a substrát udržujeme suchý.

Výnimky.

Tohtoročne zasadené rastlinky sa nechovajú ako dospelé kvetiny a tak si ich necháme pod kontrolou napríklad na parapete v izbe. Pritom dáme pozor na prekúrenie.
Zimuvzdorné sukulenty ponecháme vonku, ale počas dažďov ich chránime pred veľkým množstvom vody napríklad prikrytím fóliou. Pod snehovou prikrývkou prezimujú napríklad Sclerocactusy.

Čas kvitnutia.

Poväčšine sa kvetom tešíme od júna do septembra. Od októbra do decembra prichádzajú na rad jesenné a vianočné kaktusy. Niektoré druhy Mamillaria kvitnú vo februári a v marci veľkonočný kaktus. Aporocactus má svoj čas v apríli až máji.
Niektoré kvety kvitnú iba jednu noc iné 12 až 24 dní.

Vo februári až marci ukončíme prezimovanie sukulentov a kaktusov. Uložíme ich na tradičné miesto. Nezľaknime sa zmeny farieb a pri vyberaní dbáme na uvoľnené korene v kvetináči. So zálievkou začneme opatrne. Postupne zvyšujeme dávku vody.

V tomto prípade príslovečné „Trpezlivosť ruže prináša“ platí do slova a do písmenka.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Matúš Matula 16.10.2010 13:17
Matúš Matula

Vďaka za odpoveď. Jeden kaktus mi minulú zimu odmrzol, keď som zabudol zatvoriť okno :) dúfam, že túto zimu to prežije v zdraví =)

Iveta Drozdová 12.10.2010 12:12
Iveta Drozdová

Vďaka za hodnotenie. Určite je potrebné obmedziť zálievku tak, aby substráty ( zemina) v črepníkoch boli suché. Stačí zalievať 1- krát za 2 - 3 týždne. Sukulentom uvedená teplota nevadí. Kaktusy sú podstatne citlivejšie. Potvrdila mi to vlastná skúsenosť. Počas zimy mi niekoľko druhov vyhynulo. Doporučujem vybrať miesto s najnižšou teplotou napr. severná strana alebo miestnosť s najnižšou teplotou a vyvarovať sa blízkosti vykurovacích miest ( radiátory, podlahové vykurovanie a pod... )

Matúš Matula 10.10.2010 20:34
Matúš Matula

Super príspevok, mám otázočku. Cez zimu a vlastne celoročne mám kaktus (presný druh neviem) v izbe s teplotou okolo 15-21 stupňov. Môže to kaktusu nejako škodiť?

Prihlásenie
 
 
Reklama