06.02.2013

Predstavte si, že sa po náročnom pracovnom dni chystáte večer do postele k zaslúženému odpočinku, keď vám odrazu pípne mobil: „Zabudol si ma zaliať,“ čítate na displeji. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby vám správu nezaslala begónia, ktorú pestujete v obývačke. Nemožné? Hobbyportal vás presvedčí, že opak je pravdou.

Viete, čo vaša rastlina potrebuje?

Zanietení pestovatelia izbových rastlín a kvetov určite áno. Existuje však skupina ľudí, ktorým buď robí problém zapamätať si, kedy majú svoju rastlinku zaliať a koľko znesie vody, alebo to nevedia vôbec a zalievajú ju takpovediac bezhlavo. Množstvo rastlín v našich bytoch tak horko-ťažko zakvitne, alebo v mnohých prípadoch vyschne či naopak, zhnije. Týmto ľuďom by mal pomôcť program Botanicalls, ktorý za nich všetko vyrieši.
Pod programom Botanicalls sú podpísaní Robert Fauldi, Kate Hartman, Rebecca Bray a Kati London. Robert Fauldi je profesorom na fakulte interaktívnych komunikačných programov univerzity v New Yorku. Špecializuje sa na interaktívne správanie prostredníctvom fyzickej výpočtovej techniky a sieťových objektov. Na otázku, čo vlastne je Botanicalls odpovedá: „Tento projekt je v podstate o komunikácií medzi rastlinami a ľuďmi. Rastliny, ktoré by inak mohli byť zanedbávané získali jeho prostredníctvom schopnosť požiadať o pomoc. Kvetiny samozrejme nevedia rozprávať, tak sme im museli trochu pomôcť. Robia to pomocou textových správ.“

Esemeska od kvetiny

Botanicalls je vlastne špeciálny elektronický prístroj so snímačmi, ktoré rozpoznávajú vlhkosť substrátu v kvetináči. Zariadenie môže posielať krátke správy na mobilný telefón, dokonca pomocou sociálnych sietí ich odošle na internet. Odkazy môžu byť rôzne. Od pripomienky, aby ste ich zaliali, pretože je substrát suchý, až po varovanie, že ste rastlinu zaliali málo, alebo naopak veľmi. Môžete však dostať aj poďakovanie od vášho kvetu, že sa oň dobre staráte.
Inštalácia zariadenia nie je zložitá. Najprv ho musíte umiestniť do substrátu v kvetináči. Snímače sú pripojené k obvodu, ktorý meria stupeň vlhkosti a informáciu predáva do kontrolného centra. Nesmú však chýbať ani informácie od majiteľa rastliny. Priamo v prístroji musí nastaviť o aký druh rastliny ide a v akom druhu substrátu ho ide pestovať. Prístroj potom sám určí, či má kvetina dostatok vlahy.

Pothos

Skúška zariadenia Botanicalls prebehla už pred rokmi na ozajstnej rastline, ktorej dali vedci meno Pothos. Na Twitteri mal niekoľko tisíc „priateľov“ , ktorým sa online „zveroval“ so svojim stavom. „Bola to výzva,“ hovorí Rob Fauldi: “Predstavte si tú blamáž, ak by sme sa o Pothosa nestarali. Bez akýchkoľvek zábran si mohol na Twitteri kedykoľvek posťažovať, že nemá dostatok vody.“ Ľudia si komunikáciu s rastlinou obľúbili. Po čase si množstvo z nich zakúpilo svoj vlastný prístroj a ohlasy boli od začiatku pozitívne. Pritom Botanicalls nebol prvý, ktorý umožňoval komunikáciu s kvetmi. Už v roku 2007 sa na trhu objavilo zariadenie, ktoré dokonca umožnilo rastline zatelefonovať majiteľovi. Každá mala dokonca svoj hlas, ktorý zodpovedal jej naturelu. Viete si predstaviť, že by sa vám monacká orchidea prihovorila s francúzskym prízvukom? Presne to prístroj dokázal. Bol však finačne veľmi náročný a predaj viazol. Botanicalls je naopak čoraz viac obľúbený. Cena? Okolo 90 €. Objednať sa dá cez domovskú stránku Botanicalls .

FOTO: botanicalls.com, sparkfun.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

fifo (Neregistrovaný užívateľ) 08.02.2013 16:23
fifo

No ja by som bral aj tú verziu s telefonovaním. Muselo to byť veľmi "cool"

ada (Neregistrovaný užívateľ) 07.02.2013 12:57
ada

Také niečo by som potrebovala. Pri mojej zábudlivosti mi každý kvet čo som mala vyschol :(

Prihlásenie
 
 
Reklama