17.02.2016

Ohromujúce – týmito slovami by sa dali popísať pocity ľudí, ktorí ich videli naživo. Air Bonsai spájajú staroveké umenie s modernou hi-tech dobou. A naozaj sa vznášajú.

Pomerne známou formou pestovania sú takzvané lietajúce kvetináče pri ktorých sa rastlinky pestujú v machovo rašelinovej guli, zavesenej na „neviditeľnom“ silonovom lanku vytvárajúc tak dojem, že sa vznášajú v priestore. Písali sme o nich na stránkach Hobby portálu v článku Kokedama: Ako vypestovať levitujúce rastliny. Vzápätí na to obletela svet nová správa, ktorá sa týkala nového spôsobu vytvorenia Kokedamy – Levitujúce bonsaje. Aj tie „lietajú“ vo vzduchu – k tomuto triku však silonové lanko nepotrebujú. A navýše vznášajúc sa v priestore rotujú! Dovoľte nám zoznámiť vás s touto novinkou.
Na stránkach hobby portálu vás z času na čas informujeme o projektoch, ktoré valcujú takzvané „štartovacie“ sociálne siete(Quirky, Kickstarter…). V podstate ide o to, že vy predstavíte na týchto stránkach svoj nápad so žiadosťou o finančnú podporu a podľa miery odozvy vám užívatelia prispejú na váš projekt. No taký raketový nástup, aký majú levitujúce bonsaje zažil na Kickstartri máloktorý projekt. Projekt Air Bonsai zaujal nielen priaznivcov radičného japonského minipestovania tak, že už 35 dní pred skončením kampane svietila pri ňom dvojnásobná suma oproti tej požadovanej.
Projekt vymysleli v Hoshinchu Air Bonsai Garden na treťom najväčšom japonskom ostrove Kjúšú. Cieľom bolo preniesť surrealistické obrazy japonských animátorov do reality spôsobom, ktorý vás do iného sveta vtiahne tak, že prestanete dýchať.
O tom, že sa to podarilo svedčia nadšené reakcie v komentároch priamo na Kickstartri a samozrejme aj vyzbieraná suma na projekt.

Ako to funguje?

S odpoveďou na túto otázku tvorcovia nerobia žiadne tajnosti. Ide o trik, ktorý je už dávnejšie známy v obchodoch s gadgetmi (milými nepotrebnosťami), kedy sa pomocou magnetického poľa docieli, že nad vašim pracovným stolom bude vznášať kovová guľôčka , replika Ufo a iné drobné predmety.
Air Bonsai pozostáva z netypickej magnetickej základne vyrábanej ručne na hrnčiarskom kruhu tak, aby vyzerala ako staroveký artefakt. Samozrejme je možné objednať si aj modernú verziu, no záujem smeruje práve k starovekému dizajnu. Rovnako tak vrchný diel si môžete objednať v dvoch variantoch. Buď ako prevedenie s lávovou miskou alebo s machovou guľou, do ktorej bude miniatúrna rastlina vsadená. O levitovanie sa postará zabudovaná sústava bežných magnetov. Takýto princíp vznášania je Japoncom dôverne známy napríklad z vlakov Maglev, vznášajúcich sa na magnetickom vankúši.

Veľmi pekné video nájdete tu: Floating Bonsai je novou realitou

Samozrejme, všetko nejde tak hladko. Japonsko je síce krajinou neobmedzených možností – samotné obmedzenia však existujú. Ide napríklad o zákaz vyvážať niektoré druhy rastlín z krajiny. Podporu však prisľúbilo regionálne združenie pestovateľov bonsai v USA. Na okamžité odosielanie sa totiž používajú v súčasnosti len rastliny, vyňaté z tohto zákazu. Patrí sem napríklad borovica Matsu, respektíve jej miniatúrna verzia a iné.

Tvorcovia však tvrdia, že ich systém nerobí rozdiely medzi pestovanými rastlinami, dôležitá je však ich veľkosť (teda skôr malosť) a ich hmotnosť. Ak by ste sa teda rozhodli pestovať iný druh levitujúcej rastliny, môžete si objednať len samotný základný kit – čiže magnetickú základňu a machový či lávový set na pestovanie. Tvorcovia však upozorňujú: Ak sa rozhodnete pre Air Bonsai, uvedomte si, že nejde o žiadnu magickú rastlinu ale o skutočnú, živú. A tak sa o ňu musíte starať ako o bežné bonsaje. Zavlažovanie a svetlé stanovisko sú samozrejmosťou.
Komplet elektrickej základne s lávovú miskou s permanentným magnetom stojí s dopravou na Slovensko 270 dolárov (asi 240€), čo nie je málo, ale milovníci bonsajov sú evidentne iného názoru. Už pár dní po spustení kampane sa podarilo vybrať zhruba 150 000 dolárov. Táto suma hovorí za všetko.

Viac informácií nájdete na stránke projektantov Air Bonsai.

Foto: kickstarter.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama