Archív

Netradičné letné rozmnožovanie jahôd

Často krát sa stáva, že si na tržnici kúpime úžasné jahody, ktoré sú nielen veľké, ale majú chuť ako z rozprávky. Naučíme vás , ako si ich môžete jednoducho namnožiť pre vlastnú výsadbu.

Možno ste už počuli o takzvanej letnej výsadbe jahôd – tá sa začína okolo 20. augusta a ukončiť by sa mala do konca septembra. Takto vysadené jahody vytvoria ešte do príchodu zimných mrazov životaschopnú koreňovú sústavu s novou ružicou listov. Aby ste to stihli, ponúkame vám návod, ako si vypestovať jahody podľa chuti. Ak sa k tomuto článku dostanete neskoro, nevadí . Letná výsadba môže slúžiť paradoxne aj na budúcoročnú jarnú výsadbu, napríklad do skalky alebo ako lemovanie chodníka v záhrade. A jahody týmto spôsobom môžeme množiť aj v zime či predjarí.
Najčastejšie sa takýto spôsob využíva, ak máme len plody jahôd bez samotnej rastliny a zaľúbime sa do ich chute. Podotýkam však, že pod pojmom plody myslíme jahody „bio“, čiže bez chemických postrekov a rôznych stimulátorov rastu na neprírodnej báze. Takže hypermarkety pri výbere radšej obíďte oblúkom a zamerajte sa na spoľahlivých pestovateľov.

01.jpg

Netradičné množenie

Do väčšej nádoby- črepníka nasypeme vhodný substrát na pestovanie jahôd. Mal by zaberať viac, ako dve tretiny jej obsahu . Substrát jemne pritlačíme rukou, prípadne ešte trochu dosypeme.

02.jpg

Jedna z jahôd, ktoré nám zachutili, musí padnúť ako obeť. Ostrým nožom opatrne zrežeme dužinu aj so semienkami.

03.jpg

Odrezané kúsky kladieme vedľa seba do črepníka na povrch substrátu. Zasypeme cca 2 cm vrstvou ďalšej zeme. Povrch substrátu nepolievame priamo, ale ho pravidelne zvlhčujeme rozprašovačom vody.

04.jpg

Už po niekoľkých dňoch spozorujeme, že sa v črepníku niečo deje (dvíha sa substrát) a neubehne veľa vody, kým sa nám v kvetináči nebudú zelenať výhonky malých jahôd.

05.jpg

Keď sú rastlinky silnejšie, vyberieme rašelinu, ktorú pevne drží koreňový systém z črepníka a opatrne jahody rozdelíme na sadenice.

Môžeme si vyrobiť z dosák hrantík na pestovanie, alebo ich zasadiť do skalky, pripraveného jahodoviska aj do závesných košov. Nezabúdame zalievať.

06.jpg

Pôda pre dospelé rastliny by mala byť dobre zásobe¬ná humusom a živinami, najmä draslíkom, a mala by byť mierne kyslá s pH okolo 6.
A nezabudnite: Dospelé rastliny pestujeme na plnom slnku. V byte za oblokom, najmä v zime, sa musíme o opelenie kvetov postarať ručne pomocou štetca, lebo inak by jahody nezaplodili.

07.jpg

Foto: Korean Gardener