Balkónové zeleninové záhradky, na ktorých sa dá pestovať takmer všetko sú dnes in. My vás zoznámime s troma neobvyklými spôsobmi, ktorými sa dajú plodiace rastliny dopestovať aj na minimálnej ploche.
Nápadov na malé balkónové zeleninové oázy je mnoho a rozdeľujú sa podľa typov tohto vonkajšieho priestoru, Je totiž rozdiel, či máte k dispozícií presklenú a zateplenú lodžiu, ktorá môže slúžiť ako skleník, alebo len balkón so strieškou, z čelnej a bočných častí nijako špeciálne nekrytý. Naše dnešné nápady môžete využiť prakticky na každom z typov balkónov. Toto pestovanie nepotrebuje veľa miesta a ani zvláštnu starostlivosť či originálne pestovateľské nádoby a kontajnery. Na balkóne sa darí takmer všetkému – od jahôd, cez paradajky až po hlávkový šalát. Všetko závisí od vášho výberu. Poďme sa teda pozrieť na netradičné spôsoby pestovania zeleniny na balkóne.
Základom úspechu je vhodný substrát a preto vás hneď upozorníme, že nakopať zem napríklad z krtincov vedľa paneláka pri balkónovom pestovaní neobstojí. Nielenže je táto zem ťažká, ale má tiež oveľa menej živín, ktoré pre výsadbu a pestovanie potrebujete. Investujte do univerzálneho, ľahkého substrátu tvoreného zmesou kompostu, rašeliny a piesku. Je vyzbrojený štartovacou dávkou živín, dobre drží vodu a je ľahký. Nebudete sa musieť starať o jeho kyprenie a keďže je váš balkón dostatočne vysoko nad zemou, máte na celý rok pokoj od pletia.
Jednoduché kontajnery na pestovanie priesad vyrobené z PET fliaš
Fľaše z umelej hmoty sú odpadom, ktorý značne zaťažuje naše životné prostredie a preto sa čoraz viac hovorí nielen o ich separovanom zbere ale tiež o využití recyklácie v domácich podmienkach. Kontajnery na priesady ka takýmto recyklovaným vychytávkam patria. ako si ich zhotovíme?
Ostrým nožom prerežeme PET fľašu približne v jednej tretine tam, kde začína jej vrchné zaoblenie.
Do vrchnáka navŕtame malú dierku s priemerom cca 5mm.
Odstrihneme približne 30 – 40cm kus priadze väčšieho priemeru, alebo hrubšej vlny či klasický knôt okrúhleho prierezu a ten namočíme do vody. Potom mierne vyžmýkame a pretiahneme koniec cez dierku štopľa fľaše.
Vlhký kus priadze pretiahneme cez dierku v štopli tak, aby z jednej aj druhej strany dierky trčali jeho približné polovice. Vrchnú časť zrezanej fľaše umiestnime do spodnej.
Záhradný substrát zmiešame s vodou aby bol vlhký, pomocou polievkovej lyžice nasypeme jeho potrebné množstvo do vrchnej časti zrezanej PET fľaše tak, aby sme zasypali „knôt“ z priadze, ktorým sa do substrátu bude privádzať voda. Nakoniec zasejeme do substrátu semienka, z ktorých sme sa rozhodli vypestovať priesady a umiestnime ich na balkón.
Ak nemáme presklenú a zateplenú lodžiu, môžeme si tiež vyrobiť z PET fľaše ochrannú časť kontajnera a to tak, že fľašu prerežeme na polovice a do spodnej časti zastrihneme po bokoch dva kolmé trojcentimetrové zástrihy, aby sa nám táto časť dala nasadiť na vrchnú časť sadbovača s vysadenými semienkami. Takto budeme mať rastlinky chránené proti jarným mrazíkom. Nezabudnite však raz za čas ich „vyvetrať“, prípadne z boku nechať malé vetracie otvory. Kontajnery na priesady z PET fliaš nepotrebujú priamu zálievku vodou – o všetko sa postará knôt z vlny či priadze. Nezabudnite však doliať vodu, ak zistíte, že v spodnej časti sadbovača sa minula.
Závesné pestovanie
Pestovanie paradajok a ďalších rastlín hore nohami je výborný vynález:
– Na balkóne šetrí miesto, rastliny dobre odolávajú rozmarom počasia.
– Úroda je skoršia v porovnaní s paradajkami zasadenými do zeme vďaka rýchlejšiemu a účinnejšiemu prehrievaniu pôdy v nádobe s koreňmi.
– Lepšie sa reguluje množstvo zálievky.
Obrátene môžete pestovať všetky izbové aj balkónové rastliny vrátane byliniek a zeleniny, vhodnejšie sú však menej náročné druhy rastlín. Hore nohami môžete dopestovať fenikel, muškát, mätu, orchideu, syngónium alebo lišajovec, petržlen, paradajky, chilli, papriky, reďkovky, uhorky, baklažány aj inú plodovú zeleninu alebo tiež napríklad jahody. Nádoba naplnená zeminou pôsobí na koreňový systém ako skleník, plody dozrievajú rýchlejšie, sú chutnejšie a šťavnatejšie. Nevýhodou je, že substrát presychá rýchlejšie, takže je potrebná pravidelná zálievka.
Existujú špeciálne závesné vaky na pestovanie dolu hlavou, ktoré sú však v sezóne celkom drahé a tak vám dnes prinášame návod na ich takmer bezplatné zhotovenie. Budeme potrebovať len substrát pre sadenice, semienka a vhodnú nádobu na pestovanie. Na tú môžeme použiť akékoľvek plastové vedierka s uzatvárateľným vrchom rôznych veľkostí podľa záujmu pestovania – od malých vedierok z horčice až po 5 – 7 litrové od práškov na pranie.
Postup je jednoduchý. Doprostred na vedierka vyvŕtame väčšiu dieru tak, aby neobmedzovala stonku budúcej rastliny v raste. Túto dieru prelepíme silnou izolačnou páskou, vedierko obrátime a nasypeme do neho záhradný substrát prakticky až po vrch. Vedierko dobre uzatvoríme, otočíme hore nohami a z diery zlepíme izolačnú pásku. Potom do rašeliny v diere zasejeme 1 – 4 semienka paradajok, alebo inej plodiacej rastliny, prípadne tam zasadíme priamo priesadu. Zalejeme. Teraz musíme pár dní počkať, kým si priesada nevytvorí koreňový systém dostatočný na to, aby zabránil substrátu sypať sa cez otvor, keď nádobu obrátime hore nohami. Pri semienkach však na to musíme počkať viac ako mesiac. Opäť môžeme využiť zrezanú spodnú časť PET fľaše, ktorú postavíme nad malú rastlinku, aby ju chránila pred nočnými mrazíkmi a pôsobila ako parenisko. Keď rastlina zmohutnie, môžeme ju zavesiť dolu hlavou. Rastlina si vyžaduje pravidelné zalievanie a tak ak nechceme stále skladať veko z vedierka, môžeme priamo v ňom vyvŕtať zavlažovacie otvory.
Pestujeme zemiaky v črepníku z umelej hmoty
Je samozrejmé, že úroda z jedného kvetináča nebude príliš veľká, no na pestovanie malého množstva zemiakov je tento spôsob veľmi výhodný a nakoniec budete príjemne prekvapení, koľko nových zemiakov vyrastie zo štyroch zasadených hľúz. Budeme potrebovať dva veľké črepníky z umelej hmoty také, aby sa jeden dal pohodlne vsunúť do druhého. Ideálne sú veľké s výškou aj priemerom okolo 30cm. Na stene vnútorného kvetináča si vyznačíme obdĺžnikový otvor, ktorý pomocou ostrého noža vyrežeme.
Vyrezanú časť oprieme o niečo ďalej od prvého otvoru, obkreslíme a vyrežeme ďalší identický otvor.
Takéto otvory potrebujeme štyri a mali by byť rozmiestnené po obvode tak, ako to vidíme na obrázku:
Kvetináče vložíme do seba a dovnútra približne do ¼ výšky nasypeme substrát. Do substrátu potom zasadíme 4 naklíčené hľuzy zemiakov, ktoré zasypeme ďalším substrátom.
Zalejeme. Po čase sa zjavia na vrchu substrátu naklíčené rastlinky. Tieto postupne zasypávame počas rastu až pokiaľ nebude črepník plný substrátu. Nezabúdajme na zalievanie. POZOR: V obidvoch črepníkoch musia byť drenážne otvory na odvodňovanie, aby dorastajúce zemiaky nezostali preliate.
Po troch mesiacoch sa môžeme tešiť z malej úrody. Ako sme spomínali, nebude toho veľa, preto si starostlivo premyslite, aký druh zemiakov chcete takýmto spôsobom dopestovať. Populárne sú napríklad takzvané „modré“ zemiaky, prípadne drobnejšie odrody s chutnou dužinou.
Foto: autor, internet
Zanechať odpoveď