Archív

Pestovateľské triky o ktorých ste možno nikdy nepočuli

Viete, v akej symbióze môžu existovať použité detské plienky a muškáty? Ako sa dá rozmnožiť ruža pomocou jačmenného semienka? Je možné vypestovať zemiaky v kope sena? Vyskúšali sme za vás pár pestovateľských trikov s výsledkom – funguje to!

Zemiaky v sene

Mnohým záhradkárom sa v jesenných mesiacoch stane, že nemajú kam dať seno z pozdného leta. Kompostér je plný a pálenie tak veľkej hromady nie celkom vysušenej trávy je hotovým bojovým útokom na susedov. Čo robiť? Nechajte seno do jari tak, ako je. Pekne v kope. Viacerí vieme, že vysušiť dokonale seno v jesenných mesiacoch je vďaka častým dažďom nemožné. No ak si myslíte, že sa premokávaním znehodnotí, mýlite sa. Dá sa využiť trebárs na jarnú výsadbu zemiakov. Zdá sa vám to nemožné? Čítajte ďalej.
Po zime, v čase, keď zmizne sneh, budete stáť pred rozkladajúcou sa kopou sena, ktorá bude mať od vábivej vône vysušenej trávy síce dosť ďaleko, no namokaním v sene vznikne prostredie, nad ktorým by mnohí zajasali. Sadba zemiakov do sena je veľmi jednoduchá. Rozdelíme kopu približne v pomere 2:1. Väčšiu časť rozhrabeme rovnomerne na nevyužitej časti záhrady, lúky či pozemku tak, aby bola cca 20 – 30 cm silná. Priamo do sena vložíme naklíčené hľuzy sadbových zemiakov, navrstvíme na ne zostávajúce seno a v podstate môžeme ponechať sennú záhradu svojmu osudu. Zemiaky naozaj už nepotrebujú žiadnu starostlivosť – vyrastú samy. Seno im dokonale nahradí prevzdušnenú pôdu, ktorú tak veľmi k rastu potrebujú. Počas celého procesu rastu zemiakov dochádza vnútri sena k takzvanému tleniu (chemickým procesom, vďaka ktorým nevadí sadbe absencia zeme). No a na jeseň nepotrebujete motyku. Postačia vidly a hrable – a úroda je zo sena von.

seno.jpg

Rozmnožovanie ruží pomocou jačmeňa

*Nič už nie je také, aké bolo predtým* – spieva v jednej pesničke Jana Kirschner. A má naozaj pravdu. Preč sú doby, keď naše staré mamy rozmnožovali šípové ruže odrezkami tak, že ich nechali odkvitnúť, odstrihli vrch stonky aj s kvetom a zasadili do zeme pod pohár od uhoriek. Prečo sa to dnes v mnohých prípadoch nedá? Odpovedí je viac. Ide hlavne o cenovú politiku obchodníkov, ktorí vám síce ponúknu nádherné ruže, no doma zistíte, že aj napriek enormnej snahe z ich rozmnožovania nebude nič. „Čerstvé ruže“ sú totiž už niekoľko týždňov staré, hoci vďaka chemickým látkam, ktorými sú napustené vyzerajú naozaj sviežo. Pravidlo č.1: Nečakajte, kým kvet odkvitne. Tieto ruže čím skôr zbavte kvetu, zrežte došikma spodnú časť stonky, posypte ju stimulátorom a šup do zeme. Pravdepodobnosť, že sa zakorenia bude oveľa vyššia.
Horšie je, ak natrafíte na ružu, ktorá za celý svoj život videla slnko len málo, alebo vôbec a bola dopestovaná pod špeciálnymi lampami na takzvaných vnútorných farmách. Existuje len malá šanca, že sa vám takúto ružu podarí úspešne rozmnožiť.Nezvyknutá na vonkajšie podnebie uhynie skôr, ako sa zakorení. A úplný koniec vašim snahám nastane, ak zistíte, že kúpená ruža nemá očká, pretože ich dodávatelia do obchodných sietí vyrezali a zatreli voskom, aby ste ich nepestovali, ale kupovali. Čo robiť?
Skúsili sme metódu, ktorú poznali naše prastaré mamy už pred mnohými rokmi, no v dnešnej modernej dobe sa na ňu akosi zabudlo. Stonku ruže zrežeme len mierne do šikma a do vzniknutého rezu vtlačíme zrniečko jačmeňa. Ak máme stimulátor zakoreňovania, môžeme ho použiť a odrezok zasadiť priamo do zeme. Ak stimulátor nemáme, mali by sme odrezok ponechať aspoň 24 hodín v pohári s vodou. Pri našom pokuse sa nám bez problémov ujali 4 ruže z piatich, posledná sa síce ujala tiež, no rástla zakrpatene a mala slabučkú stonku. Až neskôr sme zistili, že tento druh ruží sa k nám dováža z krajín subtropického podnebia a na naše klimatické podmienky si jednoducho nezvyknú.Pravidlo č.2: Buďte zvedaví a nebojte sa predavača opýtať na krajinu pôvodu ruží. Existuje síce možnosť, že vás oklame, no za opýtanie nič nedáte.

Pamperskové muškáty

Jednorazové detské plienky mamičky zbožňujú. Kým tie klasické je potrebné vyvárať, jednorazovky stačí dieťatku zložiť, zabaliť a vyhodiť. A čo tak skúsiť jeden zaujímavý trik? Muškáty v oknách ozdobia sviežo každý príbytok. Čo však, ak ich máme na víkendovej chalupe a bojíme sa, aby nám týždeň bez vlahy vydržali? Rada je síce divná, no funguje. Ideálne je mať doma dieťa, ktoré ešte nosí plienky – jednorazovky. Použitú plienku (môže byť aj so stolicou) vložíme na dno podlhovastého kvetináča, v ktorom pestujeme muškáty a zasypeme zemou, do ktorej muškáty presadíme. Hotovo. Pred odchodom z chalupy zalejeme kvety, vlahu plienka z veľkej časti absorbuje a pôsobením chemických procesov ju bude postupne uvoľňovať do pôdy. A to nie je všetko. Plienky sa dajú použiť aj pri pestovaní veľkých rastlín, ktoré potrebujú veľa vlahy (banánovník, lopatkovec a podobne). Plienky nám zároveň nahradia na dva mesiace hnojivo. A verte tomu, že ak budete po roku presádzať rastliny do väčšej nádoby, po plienkach nenájdete ani stopy. Rozložia sa, ako keby tam nikdy neboli.

plienka.jpg

Domáce hnojivá na kvety

Hnojivá na kvety nemusíme kupovať iba v obchode, ale môžeme využiť našu domácnosť. Prekvapujúco dobre funguje ako hnojivo obyčajná kávová usadenina. Ak pijeme kávu s cukrom, nemusíme sa obávať, hoci usadenina bez stôp cukru pôsobí údajne lepšie. Používa sa napríklad na hnojenie balkónových kvetov, ale aj pažítky, či bazalky.
Osvedčené hnojivá pre izbové rastliny sú tiež studený čaj, staré pivo, vychladnutá voda, v ktorej sa predtým varili zemiaky a tiež vychladnutá voda po varení vajíčok na tvrdo. Ak škrupinky z vajíčok natvrdo dôkladne podrvíme, môžeme ich tiež zapracovať do zeme. Špeciálne hnojivo na palmy získame, ak ich budete zalievať vodou, v ktorej sa predtým varila šošovica. Budú mať nádherné lesklé listy. Ak chceme presadiť palmy, alebo fikusy, môžeme si odložiť šupky zo zemiakov (banánov, jabĺk) a pri presadzovaní ich primiešame do spodnej pôdy v kvetináči. Hnilobného či iného zápachu sa netreba obávať, pretože takéto organické hnojivo sa veľmi rýchlo rozloží.
Ani použité papierové vrecúška s čiernym čajom nemusíme vyhadzovať. Ak ich zahrabeme asi 5 cm ku všetkým veľkým rastlinám budú pôsobiť asi 6 týždňov ako hnojivo. Môžeme nimi prihnojiť aj kaktusy, vtedy pôsobia až 10 týždňov. Vyvarená voda z ryže je tiež skvelým hnojivom na izbové rastlinky, či kvety.

Foto: endtimesreport.com , ladybirdln.com