09.12.2010

Na úvod spomeniem zopár poznatkov o tomto okrasnom ale i úžitkovom ovocí. Slovo pochádza z latinského „oliva“. Olivovníky sa najčastejšie vyskytujú v pobrežných oblastiach východného Stredomoria (priľahlé pobrežné oblasti juhovýchodnej Európy, západnej Ázie a severnej Afriky), ako rovnako na severnom Iráne pri južnom konci Kaspického mora. Rastú pomerne dobre v rôznych pôdnych typoch i podnebiach. Najviac produktívne sú v oblastiach s horúcimi, suchými letami a miernejším počasím v zime. Mráz alebo častý príliv studených vĺn vzduchu môžu byť škodlivé. Avšak vzhľadom na správne podmienky a veľkú starostlivosť a trpezlivosť, dokážu olivovníky produkovať hojnosť ovocia. Záhradkári, ktorí žijú v menej ideálnych podmienkach podnebia, môžu olivy pestovať v nádobách, ktoré jednoducho presunú a ochránia ich tak pred nepriaznivým počasím. Plody olivovníka majú veľký význam pre poľnohospodárstvo v oblasti Stredozemného mora ako zdroj olivového oleja a pre najlepšiu plodnosť a poskytnutie mnoho odrôd sa využíva krížové opelenie.

Rady pre pestovanie

1. Najlepšie je zasadiť olivovník z odštepu tvrdého dreva vyspelých stromov, ktoré sú aspoň dve sezóny staré, nie teda z nových porastov.
Rez by mal byť zo zrelého plodného stromu v dĺžke 30 – 45 cm.

2. Na úvod je potrebné dopriať rezu vypustenie korienkov a potom môžete rastlinu zasadiť.
Olivovníkom sa bude dariť vo väčšine akéhokoľvek typu pôdy s pH medzi 5 až 8,5. Na začiatku je treba dodržať ľahké stredné zalievanie. Pôda by mala byť vlhká, aby podporovala rast koreňov, nie však mokrá, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť pre nové korienky plieseň alebo hnilobu.

Olivovník v kvetináči

Olivovník v kvetináči

3. Akonáhle sú korene dostatočne pevné a olivovníky začali rásť, ďalším krokom je presádzanie vonku. Treba vybrať umiestnenie, ktoré je najviac vystavené slnku. Uistite sa, aby sa zabránilo oblasti, kde môže popadať ovocie a v blízkosti chodníkov alebo terás, ktoré by mohli byť natreté. Pôda pre presádzanie by mala mať priestor pre dostatočné odvodnenie a taktiež pre neobmedzený rast koreňov.

4. Po presadení je dobre pridať trochu kompostu do pôdy pre tvorbu dusíka. Olivovníky rastú a produkujú najlepšie v pôdach bohatých na dusík. Následne treba mladé stromčeky dôkladne utesniť pôdou jemne okolo koreňov a ujistiť sa, že v pôde nie sú ponechané žiadne vzduchové bubliny.

Pre rast je slnko dôležité

Pre rast je slnko dôležité

5. V období sucha stačí olivovníky poliať raz za mesiac. Vďaka svojemu robustnému a rozsiahlemu koreňovému systému, sú stromy odolné voči suchu, ale ovocie môže byť ovplyvnené v nadmerne suchých podmienkach.

Aj keď olivy rastú veľmi pomaly, pestovaním olivovníkov z odrezkov možno úrodu ovocia očakávať do štyroch rokov.

Pokiaľ sú správne a pravidelne strihané, môžu zostať produktívne a môžu žiť výnimočne dlho, až niekoľko storočí.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Majka (Neregistrovaný užívateľ) 14.11.2013 10:40
Majka

Dobrý deň, mám asi dvoj ročný olivovník, ktorý sme kúpili priamo v Chorvátsku od autorizovaného predajcu, mám dva stromčeky avšak jeden mi začína vysychať aj keď je dostatočne polievaný.

asi mesiac som bojovala z čiernymi muškami ktoré som horko ťažko zlikvidovala a teraz mi jeden zo stromčekov vysychá. viete mi poradiť čo mám robiť aby som zachránila tento stromček.

Juhosová

Prihlásenie
 
 
Reklama