Archív

„Prikrmujte“ izbové kvety špeciálnym hnojivom vlastnej výroby

Zázračné hnojivo na izbové kvety si môžete vyrobiť doma. Postačia vám dve ingrediencie.
Aby domáce kvety potešili svojou krásou, mali šťavnaté zelené listy a žiarivé kvety, musia sa pravidelne hnojiť. Domáce bio hnojivá sú často účinnejšie ako komerčne dostupné rastlinné hnojivá z obchodov. Výroba takýchto hnojív je veľmi jednoduchá a buď nebude stáť nič, alebo maximálne pár centov. Účinky budú viditeľné v priebehu niekoľkých dní.
A prečo vlastne hnojiť? Vzhľadom k malému priestoru, ktorým pestovateľské nádoby disponujú, živiny v rastovom substráte nevydržia príliš dlho. Zemina v kvetináčoch sa počas roka či dvoch vyčerpá. Kvetom obyčajné zalievanie nedodá okrem vlahy prakticky nič viac. Preto je treba medzičasom rastlinám dodávať ďalšie živiny vo forme hnojiva. Ak radi využívate domáce zdroje na maximum, tak si tento určite obľúbite.

001.jpg

V hlavnej úlohe cibuľová šupka

Väčšinou nie je šupka z cibule nijako využívaná, čo je veľká chyba. Pre rastliny je lepšia ako akékoľvek chemické hnojivo. Pamätajte si to a kedykoľvek budete lúpať cibuľu, tak by jej šupka nemala končiť v koši, ale v hrnci. Dokáže doslova zázraky, ktoré každej rastline prospejú viac ako čokoľvek iného.

01.jpg

Príprava „prikrmovacej“ zálievky

Je to úplne jednoduché. Šupky z niekoľkých cibúľ dajte do nádoby a zalejte asi litrom vody z kohútika. My sme použili plastovú fľašu s odrezaným vrchom. Odhadom vychádza pomer cibule a vody opticky na jeden diel cibule : dva diely vody. Čiže do tretiny nádoby cibuľové šupky a ostatok voda.

02.jpg

Nádobu zatvorte a cibuľu následne nechajte lúhovať. Na našu plastovú fľašu postačil celofán a gumička. Zhruba za 24 hodín sa z cibule uvoľnia do vody všetky prospešné látky, ktoré následne v nej zostanú. Niektorí záhradkári tvrdia, že dva dni na lúhovanie sú lepšie. Všetko záleží od vás, ale 24 hodín je minimum.

Potom stačí už len jediná vec, precediť tekutinu do inej nádoby buď cez sitko, alebo gázu. A môžete ihneď zalievať.

03.jpg

Liter takéhoto elixíru by mal vystačiť na bežný počet domácich rastlín v byte. Ak ich máte viac, pripravte si trebárs aj dvojnásobok roztoku. Hnojivo by sa však nemalo vyrábať navyše, nakoľko po odložení jeho účinky vyprchajú. Ideálne je teda použiť zálievku čím skôr po precedení.

04.jpg

Prečo hnojiť?

Vzhľadom k malému priestoru, ktorým pestovateľské nádoby disponujú, živiny v rastovom substráte nevydržia príliš dlho. Zemina v kvetináčoch sa počas roka či dvoch vyčerpá. Kvetom obyčajné zalievanie nedodá okrem vlahy prakticky nič viac. Preto je treba medzičasom rastlinám dodávať ďalšie živiny vo forme hnojiva. Ak radi využívate domáce zdroje na maximum, tak si tento určite obľúbite.

Foto: Сад-огород! LIFE