04.07.2014

Hobby portál vám prináša niekoľko možností, ako sa dá účelne a esteticky vytuningovať vaša záhrada.

Betónové ruky

Na prvý pohľad vzbudzujú tieto mini „črepníčky“ pre skalné ruže dojem, že ide o umelecký sochársky výtvor. Evokujú takmer zenovú atmosféru a vyvolávajú veľmi príjemný dojem. Výroba betónových rúk je jednoduchšia, než si myslíte.
Potrebujete:
Gumené či latexové (chirurgické) rukavice
• Betón, ktorý si buď pripravíte sami z jemnejšieho štrku, piesku a cementu, alebo si zakúpite jemnú betónovú zmes
• Pinzetu, nožnice
• Nádoby na tvarovanie

Voliteľne môžete použiť tiež akúkoľvek farbu (pigment) určený pre betón.
Postup: pripravíte si rukavice, ktoré naplníte betónovou zmesou. Musíte však dbať na to, aby prstová časť rukavíc bola dôkladne touto zmesou vyplnená, preto je potrebné pomocou drôtu, či drievka natlačiť tento betón do tejto časti. Po vyplnení rukavíc ich vložte do primeranej nádoby (kvetináča a podobne), aby ruka dostala ten správny tvar – čiže akoby niečo zvierala. Dobrou pomôckou je vedro, vyplnené starými handrami. Betón nechajte niekoľko dní dôkladne vyschnúť a potom gumu z rukavíc opatrne odstráňte pomocou nožníc a pinzety: Majte pritom na pamäti, že tento krok vyžaduje trpezlivosť. Betónové ruky vyčistite kefou, naplňte substrátom a zasaďte do nich skalné ruže. Ako ich zakomponujete do záhrady necháme už na vás.

Pyramídová plantáž

Maličkosť, ktorá zohráva obrovskú úlohu vo vašej záhrade. Prináša detailne orientovaný prístup k vašim sadeniciam a priblíženie k takzvanému zvislému pestovaniu.
Potrebujete:
Drevené dosky
• Elektrickú pílku na drevo, alebo elektrickú vŕtačku
• Náter na ochranu dreva pred hnilobou
• Ceruzku a meter
• Kompost, rašelinu, zeminu

Rozmery pyramídky nie sú exaktne dané. Na obrázku vidíte základňu vyrobenú z dosiek 2,4 m dlhých, 1,9 cm hrubých a 9 cm širokých. Ďalšie dosky sa narežú tak, aby po ich nainštalovaní vznikla pyramidálna štruktúra. Dosky sa fixujú k sebe pomocou zárezov, na ktoré sa nasúvajú ďalšie dosky. Postup je zrejmý z obrázkov.

Zruční domáci majstri sa môžu v tomto duchu popasovať s inými pyramídami, dizajnovo odlišnými od predošlých. Inšpirujte sa nasledujúcimi obrázkami.

Bambusové mreže

Existujú stovky spôsobov na skrášlenie vašej záhrady. Dôležité je nájsť dekorácie, ktoré vyhovujú vášmu vkusu a fantázií. Mnohí z nás nenájdeme v obchode to, čo by sme potrebovali a tak sme nútení vyrábať si záhradné dekorácie sami. Veľmi obľúbenými sú bambusové mreže. Tie si môžete vyrobiť pomocou narezaných kusov bambusu a nylonového lanka podľa nasledujúceho fotonávodu.

Rodinka „Kvetináčových“

Hlinené aj plastové kvetináče môžu byť využité unikátnym spôsobom, kedy sa budú transformovať do ľudských postáv a vytvoria tak milú rodinku, ktorá skrášli akúkoľvek záhradu. Výroba postavičiek trvá naozaj len niekoľko minút. Kvetináče sa spájajú s telom a rukami pomocou PVC špagátu a dlane je možné vyrobiť napríklad vyrezaním z polystyrénu. Nezabudnite na „vlasy“ ktoré sa dajú vytvoriť zasiatím trávy, papradia, kvetov a podobných porastov.

Kvety v dáždniku

Na sezónnu výzdobu vašej záhrady môžete použiť čokoľvek. Trebárs aj starý či pokazený dáždnik. Ten má jednu zaujímavú vlastnosť. Jeho látka je odolná voči vlhkosti,udrží vodu dlhší čas a nezhnije, ako by to urobila iná tkanina. Pestovanie v takomto dáždnikovom zázraku vám prinesie okrem radosti aj príjemný vizuálny zážitok.

Vertikálne kvetináče

Zvykli sme si na pestovanie v kvetináčoch, ktoré sa vkladajú jeden do druhého, resp. vždy menší do väčšieho. Takto sa vytvorí geometricky usporiadaná vertikálna „záhradka“, ktorá síce vyzerá efektne, no priestoru na pestovanie neponúka veľa (vlastne je to len pár cm od okraja kvetináča. Čo tak vyskúšať geometricky nepravidelné zoskupenie kvetináčov, ktoré dostaneme do požadovanej polohy napichnutím kvetináčov cez odvodňovacie diery na silný kus drôtu? Nechajte sa inšpirovať.

Netradičný tvar záhrady

Na koniec sme pre vás pripravili inšpiratívnu fotografiu Záhrady hojnosti z francúzskeho La Chatonniére. Uverili by ste, že jednotlivé segmenty „listu“ záhrady na fotografií tvoria jahody, kapusta, cibuľa, bazalka, petržlen, kríčkové paradajky, zeler, kel a červená repa?

Foto: goodshomedesign.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama