Archív

Tajomstvá dizajnu kvetinových potokov

…alebo záhradná architektúra vlastnými rukami. Poďte sa s našou pomocou zahrať na dizajnérov okolia vlastného domu a vytvorte si v jeho okolí fantastický kvetinový potok.

01.jpg

Snom každého záhradkára – pestovateľa kvetín je mať vo svojom záhone niečo, čím sa odlíši od ostatných záhradkárov. Niečo, čo zaujme na prvý pohľad a čo bude tvoriť dominantu okolia bývania. Niekto vytvára nevšedné skalky, iný pestuje netradičné kvety. A čo ak by smer vám prezradili, ako si vytvoriť priamo pri dome celý netypický záhon, ktorý bude na každého pôsobiť „wow efektom“ ? Súhlasíte?

02.jpg

Takzvané kvetinové potoky nie sú síce pre odborníkov neznámym pojmom, no v našich končinách sa s nimi stretnete pomerne zriedka. Vdýchnite teda svojim záhonom netypický dizajn, ktorý bude potešením pre každé oko a navyše vám bude spôsobovať príjemnú radosť pri jeho pestovaní. Hra s novými farebnými rastlinami a ich textúrami ponúka v prípade kvetinových potokov nekonečné množstvo variácií, založených na princípe ilúzie, že sa vaše kvety vyliali z nádoby prevrátenej na bok.

03.jpg

Začíname

Pri tvorbe kvetinového potoka je potrebné dodržiavať niektoré zásady:
=====================================================================
V prvom rade ide o samotnú „prevrhnutú“ nádobu. Tu môžeme použiť staré vedrá, veľké kvetináče, vyslúžilú 20 litrovú nádobu na prepravu mlieka, starý deravý fúrik, rôzne sudy, súdky a podobné druhy nádob. Podstatné je, že vždy musíme akúkoľvek starú nádobu zreštaurovať tak, aby jej vzhľad v záhone bol elegantný. Použijeme rôzne nátery, či už farebné, alebo konzervačné. Tiež je výhodné drevené nádoby namoriť a nalakovať lakom na drevo.

04.jpg

Príprava záhona. Pôdu pod hlavný prúd potoka musíme pripraviť, prípadne vytvoriť zo zeme vyvýšeninu a lôžko pre prevrátenú nádobu. Táto musí byť zakomponovaná veľmi stabilne a musí odolať aj zhoršeným poveternostným podmienkam vrátane silného vetra.
Forma a orientácia záhona. Podstatné je, aby nádoba bola orientovaná smerom, ktorým do nej budú prúdiť slnečné lúče v čo najdlhšom dennom čase. Kvety sa totiž budú musieť pestovať aj priamo v otvore nádoby, ktorý je väčšinou v tieni. Premýšľajte teda v prvom rade nad celkovou orientáciou záhona. Ďalšou podmienkou je, aby pestované kvetiny vytvárali ozajstný dojem niečoho vytečeného. Nebojte sa teda okraje záhonu oddeliť od ostatného zvyšku trávnika napríklad pomocou skál, štrku, mulčovacej kôry a podobne. Pamätajte, že trávnik v okolí nechráneného záhonu sa dosť obtiažne kosí a tak je ideálne, ak je záhon vyvýšený oproti ostatnému okoliu. Vtedy bude vyzerať ešte pôsobivejšie.

05.jpg

Ilúzia potoka musí byť dokonalá a preto aj „tok“ našich kvetín musí byť prirodzený. Dôkladne sa zamyslite nad krivkami záhona ešte predtým ako začnete sadiť. Do úvahy berte aj výšku vysádzaných rastlín. Mali by ste vyberať hlavne nízke rastlinky s farebnými kvetmi, alebo skôr plazivé rastliny. Často sa dá využiť len jedna farba kvetenstva, alebo kvety v jednej farbe spektra s rôznymi odtieňmi, ktorými dodáme potoku plastickosť.

06.jpg

Apropo rastliny. Aké použiť? Na pomoc si môžete zobrať našu obrázkovú legendu. Ak ste však skúsený pestovateľ kvetov, napovie vám vlastný rozum aj úsudok. V našom hypotetickom záhone sú vysadené tieto rastliny:
1. Bambus nízky lístkoplochý
2. Hybridy kosatca
3. Lobella
4. Zbehovec plazivý
5. Zvonček záhradný
6. Aubrieta
7. Brunner macrophylla
8. Pearlwort silolistý
9. Zbehovec plazivý červenolistý
10. Trsteník

postup2.jpg

Táto schéma je orientačná a hodí sa na zložitejšie tečúce záhony. Ak máte vlastné skúsenosti a vízie, nebojte sa použiť ich. Výberu rastlín venujte zvýšenú pozornosť. Vo všeobecnosti by malo ísť o trvalky, ktoré kvitnú dostatočne dlhú dobu. Kvety s modrým a fialovým odtieňom zostávajú dekoratívne po celú sezónu.
Počas vytvárania záhonu využívame vo veľkej miere rašelinu, ktorá bude nasypaná aj priamo v nádobe. Rastliny pri sadení zatláčame do rašeliny dostatočne na pevno a ihneď po zasadení ich zalievame vodou slabým prúdom tak, aby nám z nádoby rašelinu nevyplavilo.

postup1.jpg

postup3.jpg

Ak máme málo miesta, môžeme vytvoriť minipotôčiky zo starej keramiky a pomocou skalných ruží a malých nenáročných sukulentov.

14.jpg

Zázračne tiež vyzerá variant vytekajúcich skalničiek zo starého prasknutého kmeňa stromu.

15.jpg

Ak je kvetinový potok umiestnený vo vzdialenom kúte záhrady, mal by byť dostatočne veľký, aby ho bolo vidno z diaľky.
Vytváranie krásnych tečúcich záhonov vo vašej záhrade môže byť nielen zaujímavý ale tiež zábavný proces, pri ktorom naplno využijete svoje znalosti pestovania, aj predstavivosť. So správnym prístupom dodá kvetinový záhon vo forme potoka novú dušu vašej záhrade.

Na záver sme pre vás pripravili GALÉRIU NÁPADOV:

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Foto: idealsad.com