30.09.2011

Videli ste už niečo takéto?Nedávno som na internete objavila dnešnú podobu ekologického umenia. V zahraničí ho volajú mnohými menami. Jedným z názvov je aj „pooktre“. „Pooktre“ je umenie tvarovania stromov. Vo svojej záhrade si môžete vyrobiť živé stoličky, stoly, zrkadlá a mnoho ďalších zaujímavých predmetov. V povedomí slovenských záhradkárov je „pooktre“ zatiaľ veľkou neznámou. Nechcete to zmeniť? „Pooktre“ má totiž výrazný potenciál stať sa populárnou zložkou modernej architektúry.

Videli ste už niečo takéto?

Videli ste už niečo takéto?

Ďaľší americký výmyselník
Odkiaľ vlastne „pooktre“ pochádza? Prvé pramene o „pooktre“ sa nachádzajú už v staroveku. Nie však pod týmto novodobým názvom. Súčasnejšie to však podal majster v tomto hobby – Axel N. Erlandson. Počas svojho života v rokoch 1884 – 1964 vybudoval v Kalifornii tzv. stromový cirkus –„The tree circus“. Park začal svoj život v roku 1947. Jeho ročný zárobok bol však len tristo dolárov. Preto ho rok pred svojou smrťou predal za symbolických 12 dolárov. Nakoniec, v roku 1985 bolo od majiteľa parku odkúpených 24 stromov a premiestnených do Gilroy parku v Kalifornii. Ďalšie sú v múzeách v Baltimore alebo Santa Cruz.

Austrálčan má doma „živý“ trón
Moderné poňatie tohto koníčka prišlo z Queenslandu, z hôr juhovýchodnej Austrálie. Prvá myšlienka prišla v roku 1986 mužovi menom Peter „Pook“ Cook. O osem rokov neskôr sa spojil s Becky Northey. Na jar roku 1996, po prebdených chladných nociach Peter a Becky umožnili, aby sa umenie menom „pooktre“ rozvíjalo.

Pán Peter „Pook“ Cook. Už len žezlo mu chýba.

Pán Peter „Pook“ Cook. Už len žezlo mu chýba.

Ozaj iba drevo?
„Pooktre“ sa vyhýba použitiu iných materiálov než drevo. Len výnimočne siahnu po iných surovinách. Táto možnosť sa objavuje pri výrobe zrkadiel, stolov alebo stoličiek. Záleží od vkusu človeka, ktorý svoj strom tvaruje. Peter a Becky používajú na toto umenie drevo divých sliviek (prunus myrobalán) a čerešní (prunus serotina).

Stôl aj s tienidlom?

Stôl aj s tienidlom?

Trpezlivosť listnatých ujov prináša
Ak sa rozhodnete pokúsiť o vytvorenie nejakého veľdiela vo vašej záhrade, ideálne je kúpiť si mladý výhonok. Malý stromček môžete tvarovať od malička. V závislosti od toho, čo chcete zo stromu vyrobiť, vyberte si techniku, akou to dosiahnete. Môžete iba tvarovať bez zrastania konárov. Druhou možnosťou je nechať konáre zrastať. To sa dá urobiť jednoduchým odštiepením kôry z konárov a tesným spojením miest bez kôry. Keď budú stromu rásť letokruhy, miesta sa zrastú. Konáre, ktoré sú navyše môžete pokojne odstrániť odrezaním. „Hotový“ strom vám môže pokojne rásť aj 7–8 rokov. Môžete ho nechať v záhrade alebo ho vyrezať. Pri druhej možnosti musíte kus nechať najskôr presušiť, aby sa dobre opracovával. Potom ho môžete mierne upraviť. Posledný krok tvorí fixácia lakovacím prípravkom na drevo.

Synovec pána Cooka

Synovec pána Cooka

Manželia Cookovci radia ako na to
Peter a Becky o svojom koníčku vydali aj knihu, ktorá je zatiaľ prístupná iba v anglickom jazyku. Zohnať ju, bude asi problém. Preto ak ste sa nadchli pre tento netradičný pestovateľský výmysel, zatiaľ si budete musieť spôsoby tvarovania vymyslieť sami. Kto vie, či neprídete na nové techniky?

„Pooktre“ je zosobnením originality. Ak chcete urobiť ľuďom radosť pohľadom na niečo zaujímavé vo vašej záhrade, „pooktre“ je ideálna možnosť.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 5


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama