08.04.2015

Prinášame vám podrobný návod na vyhotovenie stĺpov pre vertikálne pestovanie jahôd v bio-kvalite.
Možno si pri prezeraní nasledujúcich obrázkov poviete: „Toto som už videl.“ Samozrejme, veď pestovanie jahôd v PVC rúrach zachvátilo v ostatných rokoch polovicu sveta. Lenže obrázky sú obrázky a technológia pestovania je akýsi know-how, ktorý sa z nich nedozviete. Preto sme sa rozhodli pridať k obrázkom dôležitú časť – text.

Keďže sa blíži doba výsadby jahôd, je najvyšší čas zoznámiť vás s netradičným spôsobom pestovania chutných červených plodín, ktoré sa samozrejme budú líšiť od tých z obchodu. Budú šťavnaté a s intenzívnejšou chuťou aj napriek tomu, že nebudú na pohľad také krásne ako „voskové“ bobule z dovozu.
Vertikálne pestovanie sa využíva všade tam, kde je málo miesta v záhrade.

Mnohí vieme, že práve jahody sa zvyknú rozliezť po celkom slušnej ploche. To by síce bolo v poriadku, ale vieme tiež, že by sa mali pestovať v určitej výške, pretože ak sa budú dotýkať zeme, tak ich v najlepšom prípade budeme musieť po zbere čistiť od hliny a v horšom nám priamo na zemi zhnijú. Vertikálne lôžka pre jahody nám okrem pestovania vo vzduchu ponúkajú aj ďalšie výhody: bobule nebudú ohrozovať hlodavce, slimáky a podobní milovníci jahôd a ich zber bude jednoduchší, nehovoriac o burine, ktorá pri vertikálnom pestovaní prakticky nemá šancu.

Čo budeme potrebovať:

• vŕtačku
• špeciálny vrták s vyrezávacou pílkou pre vyrezanie 50 – 70 mm dier
• 2 – 3 mm vrták pre vyvŕtanie zavlažovacích dierok do zavlažovacej rúry
• ostrý nôž
• rúru a PVC s priemerom 100 – 150 mm a dĺžkou podľa vašej voľby
• koncový kryt pre rúrky
• rúrku s užším priemerom (cca 15 mm, s dĺžkou prevyšujúcou minimálne o 80 mm hrubú rúru)
• pílku
• korok
• lepiacu pásku
• geotextíliu
• špagát na upevnenie geotextílie
• veľký kvetináč, alebo nádobu na osadenie rúry z PVC
• substrát na jahody, alebo kvalitnú úrodnú pôdu
• niekoľko litrov hrubého štrku (môže byť pár väčších kameňov pre stabilnejšie ukotvenie hrubej rúry)
• sadenice jahôd (rôzne druhy)

Krok 1: Pílenie hrubej PVC rúry a vŕtanie otvorov

Rozhodnite sa, aký vysoký by mal byť stĺp, v ktorom chcete jahody pestovať. Odporúčaná najvyššia výška by nemala presahovať 150 cm kvôli pohodlnému zavlažovaniu. Podľa tohto rozhodnutia odrežte z hrubej PVC trubice plánovaný rozmer a zo zavlažovacej trubky ten istý rozmer + 8 mm.

Do hrubej rúry z PVC vyrežte špeciálnym vrtákom otvory s priemerom 50 – 70 mm. Začnite približne 30 cm od spodnej strany rúry, nakoľko minimálne 15 cm bude osadených v kvetináči a zasypaných zemou. Pokračujte smerom nahor s tým, že medzi otvormi musia zostať vo vertikálnom smere cca 20 cm vzdialenosti. Posledných 15 cm výšku rúry musí byť bez dier. Diery môžeme navŕtať zo všetkých štyroch strán, alebo len z troch – záleží na priemere rúry aj na jej výške. Tiež na tom, či budú slnečné lúče dopadať na celú rúru. Diery musia byť po bokoch navŕtané v rôznych výškach – bočná diera v polovici vzdialenosti medzi dvoma prednými.

Krok 2: Príprava zavlažovacej trubky

Zavlažovanie jahôd je dôležitým krokom k vášmu úspechu. Ak by ste použili len hrubú rúru z PVC, tak by ste jahody mohli zalievať len vrchnou časťou tejto rúry a prípadne zalievaním zeminy v kvetináči. V dôsledku toho by bola vlhká len zem v spodných radoch sadeníc a vo vrchných. Do stredu by sa nedostala, nakoľko by ju spotrebovali vrchné a spodné sadenice. Preto je hlavne pri vyšších „stĺpoch“ na pestovanie mať vo vnútri zavlažovaciu trubku s priemerom cca 15 mm. Ak by ste navŕtali do nej diery po celej výške, voda by opäť rýchlo stiekla do spodnej časti stĺpa. Preto ich vŕtajte len v dvoch horných tretinách vo vzdialenosti 5 – 7 cm od seba s tým, že prípadne môžete navŕtať jednu dierku aj naspodu.

Potom vyrežte geotextíliu do tvaru, ktorý bude pokrývať otvory zavlažovacej trubky. Spodnú časť tejto trubky uzatvorte koncovým krytom, alebo korkovým štopľom na pevno. Potom pevne oviňte okolo trubky odstrihnutú geotextíliu tak, aby prekrývala všetky vyvŕtané dierky.

Tento krok je dôležitý. Prečo? Nechcete predsa, aby vám dierky po týždňoch upchali rozrastajúce sa korienky jahôd, ktoré sa budú doslova ťahať k zdroju vody. Takto im v tom zabráni geotextília. Vrchnú časť trubky zalepte dočasne lepiacou páskou, aby sa do nej nedostali nečistoty počas nasýpania substrátu do veľkej PVC rúry.

Krok 3: Ukotvenie PVC rúry v kvetináči

Položte PVC rúru spodnou časťou na dno kvetináča a zafixujte ju tam veľkými skalami tak, aby zostala vo zvislej polohe. Zasypte ju tiež hrubším štrkom po vonkajšom obvode aspoň do výšky 10 cm. Takto bude dostatočne ukotvená, aby nedochádzalo k jej vyvaleniu do strán. Na štrk môžete nasypať substrát až do vrchu kvetináča.

Krok 4: Plnenie

Vložte do rúry z PVC zavlažovaciu trubku tak, aby bola v jej strede. Potom ju tiež zafixujte nasypaním 10 cm štrku do veľkej rúry. Teraz môžete sypať cez vrch rúry dovnútra substrát pre jahody až do výšky prvých dier na pestovanie.

Krok 4: Výsadba

Do otvoru vložte sadenicu jahôd koreňmi dovnútra a to isté urobte do ďalšieho otvoru v rovnakej horizontálnej osi. Obidve diery prikryte zboku dlaňami tak, aby vám stonky jahôd prechádzali von pomedzi prsty. Pomocník vám zhora nasype ďalšiu zem dovnútra tak, aby siahala až po ďalšie diery. Odtiahnite dlane a pokračujte rovnakým spôsobom až po vrchné diery. Ak je substrát veľmi jemný a vysa obávate, že by sa vysypal z dier von, prelepte tieto bez poškodenia jahôd kusmi papierovej lepiacej pásky. Papier sa po čase rozloží, dovtedy však koreňový systém jahôd zmohutnie a zem „nepustí“ von. Jahodám sa darí v humóznych hlinito-piesočnatých, mierne kyslých (pH okolo 6) alebo neutrálnych pôdach. Neznášajú ťažké pôdy, preto ich nezasýpajte takýmito v domnení, že sa budú vo valci pevne držať.

Krok 5: Stanovisko

Jahody vyžadujú slnečné stanovisko s dostatkom vlahy, prípadne polotieň. Práve dostatok slnka je významný faktor z hľadiska dozrievania jahôd a dobrej kondície rastlín, preto starostlivo zvážte či máte pre ne dostatočne vhodné stanovisko.

Ak ste ich umiestnili na vhodnom mieste môžete vykonať opatrenia, by sa do kvetináča a následne na stĺp nedostali slimáky (napríklad natrite kvetináč gélom, ktorý dostať v záhradkárskych potrebách a ktorý odpudí tiež plžov).

Krok 6: Starostlivosť

Ako sme už spomínali, kvalitná zálievka je základom hojnej úrody. Takže zalievajte a hnojte tekutými hnojivami pravidelne cez zavlažovaciu trubku (ideálne ak použijete lievik) a tiež nalievaním vody do kvetináča. Ostatne do rašeliny v kvetináči môžete zasadiť ďalšie jahody, prípadne iné rastliny. Jahody nemajú rady prevlhčenú zem, tak ich radšej zalievajte pomenej a pravidelne. Odvďačia sa vám sladkými a šťavnatými plodmi.

Po pár týždňoch nebude stĺp z PVC takmer vidieť.

Po pár týždňoch nebude stĺp z PVC takmer vidieť.

Bonus

Ak nemáte možnosť vyvŕtať do PVC rúry tak veľké diery postačí, ak rovnomerne po jej obvode zapílite pílou 8 cm zárezy, ktoré pomocou teplovzdušnej pištole a kovovej trubky „zdeformujete“ do zobáčikov, aké vidíte na obrázku.

Stĺpy na pestovanie jahôd nemusíte osadzovať do kvetináčov, ale tiež priamo do zeme.
Alebo môžete jahody (a samozrejme iné rastliny) pestovať vertikálne na plote.

Veríme, že sme vám poskytli dobrý návod, ktorý si všetci môžete upraviť podľa seba.
Prajeme vám hlavne bohatú a sladkú úrodu.

Foto: prakticideas.com, urbangreenspa­ce.wordpress.com, gardens.theow­nerbuildernet­work.co

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Jano (Neregistrovaný užívateľ) 13.02.2017 10:05
Jano

Dobry den. Dakujem ze prehladny navod. Jedna vec ma vsak znepokojuje a to sa tyka vlastne vseobecne pestovania jedla v plastoch, pvc a este aj na priamom slnku. Skusim nieco podobne vytvorit radsej z dreva aj ked viem ze to za niekolko rokov zhnije. Este raz vdaka sa vysvetlenie principu.

Ivan Nôta 31.08.2016 12:41
Ivan Nôta
hepry napísal:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s péči o takto sázené jahody v zimním období. Píšete, že jahody na zimu připravujete jen zastřižením velkých listů, můžeme obalit geotextilii, ale nikde jsem se nedočetla jak je to se zálivkou. Děkuji za odpověď. pěkný den

Je to presne tak, ako pri pestovaní jahôd v jahodovisku. Keďže zimné mesiace patria k "vlhkým" - zalievať netreba vôbec. V mrazoch by nám mohla konštrukcia prasknúť a okrem toho jahody v "zimnom spánku" si vystačia s vlahou vzduchu. Na jar sa prebudia a keď skončia mrazy, môžeme ich zaliať prvýkrát.

hepry (Neregistrovaný užívateľ) 30.08.2016 10:30
hepry

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s péči o takto sázené jahody v zimním období. Píšete, že jahody na zimu připravujete jen zastřižením velkých listů, můžeme obalit geotextilii, ale nikde jsem se nedočetla jak je to se zálivkou. Děkuji za odpověď. pěkný den

rasto (Neregistrovaný užívateľ) 06.06.2016 11:31
rasto
Ivan Nôta napísal:

Spodnými otvormi vyteká len voda? Alebo so sebou berie aj substrát? Ak ide len o vodu - obavy nie sú na mieste - ono sa naozaj po čase všetko usadí a zároveň s rastom korienkov sa substrát spevní. V prípade ak sa vám s vodou vylieva aj substrát, môžem odcitovať len úryvok z článku : "Ak je substrát veľmi jemný a vysa obávate, že by sa vysypal z dier von, prelepte tieto bez poškodenia jahôd kusmi papierovej lepiacej pásky. Papier sa po čase rozloží, dovtedy však koreňový systém jahôd zmohutnie a zem „nepustí“ von."

mám stĺpx urobené podľa návodu a asi by som návod trochu modifikoval. zavlazovacie dierky o priemere 2 mm su velke a na obrázku su velmi blízko seba. na jesen budem prerabat a dam dierky 1 mm a cca 15 cm od seba. jahody budu cca 25 cm výškovo od seba v jednej linii a budu len dve linie, povodne mám 3 línie a cca 15 cm vzdialene.

Ivan Nôta 10.04.2016 16:52
Ivan Nôta
Beruska577 napísal:

Tak dnes jsem take dle navodu vyrobila sloup. Udelala jsem asi jednu chybu. Nasypala substrat a potom do otvoru sazela. Po zaliti stredovou trubkou mi zacala vytekat voda spodnimi otvory s jahodami. Myslite,ze si hlina sedne a uz to nepotece? Stredova trubka ma otvory 2.5mm ve 2/3 nahoru. Je obalena geotextilii. Jsem z toho docela nestastna. Poradte co s tim. Dekuji

Spodnými otvormi vyteká len voda? Alebo so sebou berie aj substrát? Ak ide len o vodu - obavy nie sú na mieste - ono sa naozaj po čase všetko usadí a zároveň s rastom korienkov sa substrát spevní. V prípade ak sa vám s vodou vylieva aj substrát, môžem odcitovať len úryvok z článku : "Ak je substrát veľmi jemný a vysa obávate, že by sa vysypal z dier von, prelepte tieto bez poškodenia jahôd kusmi papierovej lepiacej pásky. Papier sa po čase rozloží, dovtedy však koreňový systém jahôd zmohutnie a zem „nepustí“ von."

Beruska577 (Neregistrovaný užívateľ) 10.04.2016 13:07
Beruska577

Tak dnes jsem take dle navodu vyrobila sloup. Udelala jsem asi jednu chybu. Nasypala substrat a potom do otvoru sazela. Po zaliti stredovou trubkou mi zacala vytekat voda spodnimi otvory s jahodami. Myslite,ze si hlina sedne a uz to nepotece? Stredova trubka ma otvory 2.5mm ve 2/3 nahoru. Je obalena geotextilii. Jsem z toho docela nestastna. Poradte co s tim. Dekuji

Ivan Nôta 09.04.2016 17:29
Ivan Nôta
karzuz napísal:

Mam dotaz ako to cele prezimovat?Chcem to skusit na zahrade.

Normálne - na záhrade - jahody sa uložia začiatkom zimy na "spánok" a na jar sa vymladia. Netreba akékoľvek ochranné záležitosti - len na jar odstrániť staré výhonky.

karzuz (Neregistrovaný užívateľ) 08.04.2016 18:09
karzuz

Mam dotaz ako to cele prezimovat?Chcem to skusit na zahrade.

NAVO (Neregistrovaný užívateľ) 05.04.2016 20:40
NAVO

Akurat dnes som so srandy navstivil obchod kupil trubku ubchavacie krytky z ktorych chcem spravit take balkoniky. A tak som teraz nasiel tento pekny postup tak este kupit trubku na zalievanie a hoj sa sadit. Ja som to davnejsie niekde videl a isiel som len po pamati. Pekny clanok. Inspirujuci.

Ivan Nôta 05.04.2016 20:02
Ivan Nôta
Igor napísal:

Dobrý deň. po akej dobe treba vymeniť pôdu či substrat kedže sa určite opotrebuje alebo vyčerpajú všetky živiny

dakujem

Zdravím - Hovorí sa, že po dvoch - troch rokoch skúsení pestovatelia menia celú sadbu jahôd. Ja pestujem takto jahody už štvrtý rok za zatiaľ som substrát nemenil (ani sadbu, len odstrihnem "divé" výhonky) - no pravidelne počas sezóny zeminu prihnojujem hnojivom rozpusteným vo vode. Na jar "zakoreňovákom" a potom hnojivom na jahody, prípadne Kristalonom na kvet a plod. V tomto roku však obmením sadbu v jednom valci (len čakám, kým mi privezú sadenice) - a vtedy jednoducho zlikvidujem staré korene, preosejem rašelinu s kompostom, ktoré som tam mal doteraz, zmiešam s novým kompostom a opäť valec naplním.

Igor (Neregistrovaný užívateľ) 05.04.2016 19:34
Igor

Dobrý deň. po akej dobe treba vymeniť pôdu či substrat kedže sa určite opotrebuje alebo vyčerpajú všetky živiny

dakujem

Ivan Nôta 05.04.2016 17:47
Ivan Nôta
Giggsi napísal:

a este asi najdolezitejsia otazka ako casto treba taketo jahody zalievat kedze clovek nevidi ci su alebo nie su suche. dakujem

Po presadení ich polievam raz za dva dni (ak je už veľmi teplo (nad 20°C) tak raz denne. Po zakorenení (cca 2 týždne) stačí dvakrát týždenne a po mesiaci raz do týždňa, no opäť treba sledovať počasie. Ja mám tieto jahody vonku a tak ich zaleje aj dažďová voda. No ak neprší - treba naozaj aspoň raz do týždňa a to hlavne v období dorastania plodov, aby neboli veľmi malé.Prezradím Vám ešte jeden trik - mám v zalievacej trubici napevno osadený lievik s väčším priemerom - ten je prospešný hlavne pri dažďoch na zvod dažďovej vody.
Prajem Vám bohatú úrodu :)

Giggsi (Neregistrovaný užívateľ) 05.04.2016 07:28
Giggsi

a este asi najdolezitejsia otazka ako casto treba taketo jahody zalievat kedze clovek nevidi ci su alebo nie su suche. dakujem

Giggsi (Neregistrovaný užívateľ) 04.04.2016 22:25
Giggsi

Dakujem pekne za rady. urobil som len jeden stlp ak nieco z toho bude tak urcite urobim aj dalsie podla vasich rad. este raz dakujem pekne

Ivan Nôta 04.04.2016 19:49
Ivan Nôta
Giggsi napísal:

Tak dnes som to vyskusal a teraz uz len cakat co z toho vznikne. pouzivate cisty substrat alebo ho miesate so zeminou? je dobre kazdu sadenicu zaliat vodou alebo nechat to len na zavlazenie cez zavlazovaciu rulu? lebo ja som kazdu sadenicu zalial zvlast kvoli tomu aby sa zem trocha usadila a neklesala velmi dolu len teraz sa obavam ci ta vaha zeminy mi tie planty nestiahne dovnutra. dakujem za radu

Planty dovnútra nevtiahne :) Práve naopak - budú sa vždy "ťahať" za slnkom. Aby som povedal pravdu, ja substrát nepoužívam vôbec, pretože mám vedľa domu kompostovisko a kompost miešam s rašelinou a pieskom sám. Ale určite viem, že nebude na škodu zmiešať substrát aj so zeminou- len treba dbať na to, aby bol "vzdušnejší" kvôli zalievaniu (voda sa dostane na každé miesto)v rúre. Na druhej strane prítomnosť zeme bude držať v rúre korene jahôd silnejšie ako rašelina sama a tiež nebude takáto zemina "sadať". Odporúčam však už teraz zalievať jahody len cez zalievaciu rúru.

Giggsi (Neregistrovaný užívateľ) 04.04.2016 19:42
Giggsi
Ivan Nôta napísal:

Dobrý deň. Ono je to v podstate jedno - v praxi to však znamená, že čím väčší priemer rúry, tým viac substrátu spotrebujete. Na druhej strane však môžete vysadiť viac sadeníc. A existuje ešte jeden trik, ktorý Vám usporí množstvo zbytočného substrátu. Použite vo vnútri rúry zavlažovaciu rúru väčšieho priemeru (s maličkými dierkami na prienik vody do substrátu). V prípade širokej zavlažovacej rúry je tiež potrebné obaliť ju geotextíliou a utesniť spodný otvor proti vytekaniu vody.

Tak dnes som to vyskusal a teraz uz len cakat co z toho vznikne. pouzivate cisty substrat alebo ho miesate so zeminou? je dobre kazdu sadenicu zaliat vodou alebo nechat to len na zavlazenie cez zavlazovaciu rulu? lebo ja som kazdu sadenicu zalial zvlast kvoli tomu aby sa zem trocha usadila a neklesala velmi dolu len teraz sa obavam ci ta vaha zeminy mi tie planty nestiahne dovnutra. dakujem za radu

Ivan Nôta 04.04.2016 17:22
Ivan Nôta
Giggsi napísal:

Dobry den. Zaujimalo by ma ci mozno pouzit rulu s vacsim priemerom ako je 150 mm alebo sa moc neodporuca. Vdaka

Dobrý deň. Ono je to v podstate jedno - v praxi to však znamená, že čím väčší priemer rúry, tým viac substrátu spotrebujete. Na druhej strane však môžete vysadiť viac sadeníc. A existuje ešte jeden trik, ktorý Vám usporí množstvo zbytočného substrátu. Použite vo vnútri rúry zavlažovaciu rúru väčšieho priemeru (s maličkými dierkami na prienik vody do substrátu). V prípade širokej zavlažovacej rúry je tiež potrebné obaliť ju geotextíliou a utesniť spodný otvor proti vytekaniu vody.

Giggsi (Neregistrovaný užívateľ) 04.04.2016 14:32
Giggsi

Dobry den. Zaujimalo by ma ci mozno pouzit rulu s vacsim priemerom ako je 150 mm alebo sa moc neodporuca. Vdaka

Ivan Nôta 26.05.2015 18:03
Ivan Nôta
Dominik napísal:

Dobry den zaujimalo by ma ako je to so zimovanim takto zasadenych jahod ci je vhodne dat ich do nejkej pivnice alebo ako pocas zimi pretoze slamou ich nezakrujem a vo vyske zamrznu
dakujem za odpoved

Stačí vytvoriť z netkanej textílie "obal", ktorý ich ochráni cez zimu. Sám osobne ich na zimu nijako nepripravujem (záhradu mám vo výške cca 190 m/nm, no prežili aj -18°C chlad). Jediná úprava pred zimou je zostrihanie veľkých listov.

Dominik (Neregistrovaný užívateľ) 25.05.2015 19:47
Dominik

Dobry den zaujimalo by ma ako je to so zimovanim takto zasadenych jahod ci je vhodne dat ich do nejkej pivnice alebo ako pocas zimi pretoze slamou ich nezakrujem a vo vyske zamrznu
dakujem za odpoved

Prihlásenie
 
 
Reklama