11.01.2011

O rastline
Tento krásny červený kvet sa používa ako dekorácia pre vytvorenie príjemnej vianočnej atmosféry. Vianočná hviezda (po latinsky euphorbia pulcherrima – prýštec najkrajší) pochádza z Mexika. Vo svojej domovine je rozšírená tak ako u nás baza. Je to trváci vždyzelený ker, ktorý dorastá do výšky 1,20 m. V našich podmienkach však do takejto výšky nerastie. Listy sú veľké, s pekne vykreslenou žilnatinou. Na vrcholoch výhonkov sú nádherné ohnivočervené, lososovoružové alebo smotanovo biele listene usporiadané do ružíc.

vianočná hviezda

vianočná hviezda

Pestovanie
Rastlinu pestujeme vnútri na svetlom mieste bez priameho slnka. Vianočnú hviezdu môžeme vypestovať aj ako stromček s korunkou, trvá to však niekoľko rokov.

vianočná hviezda v tvare stromčeka s korunkou

vianočná hviezda v tvare stromčeka s korunkou

Farebné listene sa začínajú vyvíjať koncom jesene. Vianočná hviezda je rastlina tzv. krátkeho dňa. Znamená to, že pre vytvorenie farebných listov potrebuje počas ôsmich týždňov len desať hodín denného svetla. Preto vianočnú hviezdu zakrývame na 14 hodín denne sáčkom z čierneho plastu alebo vedierkom. Ak chceme, aby rastlina kvitla práve v adventnom čase, musíme s touto procedúrou začať koncom septembra alebo začiatkom novembra. Kvitnutie predĺžime, ak rastlinu umiestnime na chladnejšie miesto. Viac svetla alebo umelé osvetlenie bráni tvorbe púčikov a podporuje tvorbu zelených listov.

púčiky a zelené listy

púčiky a zelené listy

púčiky a červené listy

púčiky a červené listy

Čo ďalej po jej kráse
Po odkvitnutí nie je nevyhnutné vianočnú hviezdu vyhodiť, ale skúsme ju zrezať asi na 15 cm. Substrát necháme takmer vyschnúť a na mesiac ju umiestnime na svetlé miesto pri izbovej teplote. Potom ju opäť začneme polievať a rastlina začne rásť. Vtedy sa aj odporúča presadiť ju do rovnako veľkého črepníka, aby sa nezaťažovala tvorbou koreňov, ale sústredila sa na tvorbu kvetov. Zálievka má byť pravidelná, aby substrát celkom nevyschol. Na rastline necháme len päť výhonkov, ostatné odstránime. Z odrezaných častí rastliny vyteká biela mliečna šťava, ktorá je veľmi jedovatá.

mliečna jedovatá šťava

mliečna jedovatá šťava

Vianočnú hviezdu preto neumiestňujeme v dosahu detí a pri práci s ňou používajme rukavice. Ronenie mliečnej šťavy sa dá zastaviť horiacou zápalkou alebo ponorením do teplej vody. Rozmnožuje sa vrcholovými odrezkami v lete.

Vianočná hviezda je citlivá na prievan, chladný vzduch a nemá rada cigaretový dym. Nadbytok vody spôsobí opadnutie listov a môže spôsobiť aj vyhnitie koreňov. V dôsledku suchého vzduchu ju napádajú vošky, roztočce a červce. Niekedy je pomenovaná aj ako vianočná ruža, avšak názov hviezda ju charakterizuje pre jej tvar kvetu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama