14.08.2014

Blížia sa horúce mesiace, v ktorých sa stáva doslova nočnou morou tých, čo majú víkendové domčeky, alebo na dlhší čas odchádzajú z bytu otázka, či prežijú rastlinky v kvetináčoch bez pravidelného zavlažovania niekoľko dní bez starostlivosti. Problém zalievania kvetov v črepníkoch počas našej neprítomnosti vyrieši jednoduchý zavlažovací systém. Poradíme vám, ako si ho doma vyrobiť.

Nápad za pár peňazí

Všetko, čo potrebujeme je 5 litrový kanister na tekutiny (môže byť aj s väčším objemom) a niekoľko vecí, ktoré si kúpite v obchodoch s akvaristickými potrebami – vzduchovaciu hadičku do akvária podľa množstva kvetináčov a potreby (cca 3 – 5 metrov), rozvodky a ventily so škrtiacimi kohútikmi k týmto hadičkám.

K zalievaniu kvetín využijeme fyzikálny princíp, zvaný spojené nádoby. Stručne povedané – ak máme dve, alebo viac nádob spojených prietokovými hadičkami, prostredníctvom ktorých môže tekutina prúdiť v obidvoch smeroch, bude pôsobením hydrostatického tlaku výška hladín v týchto nádobách rovnaká. Veľkosť hydrostatického tlaku závisí na hĺbke a nie na množstve kvapaliny. Preto aj v širšej nádobe s väčším množstvom kvapaliny má hladina rovnakú výšku ako v úzkej nádobe s menším množstvom kvapaliny, čím tlaky z oboch nádob budú v mieste spojenia vyrovnané.
My však tento jav pomocou škrtiacich kohútikov, ktoré budú regulovať prietok vody využijeme v náš prospech.

Ako na to?

Nie je to naozaj nič zložité. Dajme tomu, že na terase nášho víkendového domu máme 6 kvetináčov s muškátmi. Potrebujeme teda jednu štvorcestnú (krížovú) a tri trojcestné (Y) rozvodky na vzduchovaciu hadicu a šesť ventilov s kohútikmi. K tomu samozrejme vzduchovaciu hadicu, ktorá v tomto prípade poslúži, ako rozvod vody. Kvetináče prisunieme čo najbližšie k sebe a začíname s rezaním hadice na mieru. V týchto chvíľach už musíme presne vedieť, kam umiestnime nádobu s vodou. Jej dno by malo byť vo vyššej úrovni, ako je vrchná časť zeminy v kvetináčoch. Hadica, ktorá bude v tejto nádobe je ukončená krížovou rozvodkou. Z tejto sa voda pomocou ďalších troch hadičiek rozvedie k spojkám v tvare Y. Takto si pripravíme systém so šiestimi hadičkami. Na koniec každej hadičky nasunieme ventil so škrtiacim kohútikom a máme hotovo.

Keď je všetko pripravené, vyskúšame zavlažovací systém. Do nádoby nalejeme vodu a zasunieme koniec prívodnej hadičky až po dno. Hadičku môžeme proti nežiadúcemu pohybu smerom von z nádoby poistiť lepiacou páskou. Rovnako poistíme ventily, ktoré nám budú dodávať vodu do každého kvetináča. Škrtiace kohútiky nastavíme tak, aby z každého padali kvapky vody v intervaloch 4 – 5 sekúnd. Pri rôznych druhoch rastlín dbáme na fakt, že každá potrebuje viac či menej vody. A v tomto prípade nastavujeme škrtiace kohútiky individuálne pre každú rastlinu. Toto nastavenie je dôležité, aby niektoré rastlinky netrpeli pri zvýšenom zavlažovaní.

5 litrový systém na zavlažovanie dokáže pokryť nároky na vlahu pri šiestich kvetináčoch na 5 – 7 dní. Vo vode môžete zároveň rozpustiť roztok na hnojenie a vyživovanie rastlín. Môžete tiež použiť nádobu s väčším objemom, alebo celú sústavu nádob a hadíc. Pamätajte na zabezpečenie hadíc voči pohybu. Aj malý závan vetra by ich dokázal zhodiť z kvetináča.

Foto: cacsdelati.ru, shopakva.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Michal (Neregistrovaný užívateľ) 31.05.2018 15:00
Michal

Dobry den,
z vasho popisu mi nie je jasne, akym sposobom sa voda dostane z nadoby dole k rastlinkam. Treba ju niecim "potiahnut"? Rozumel by som tomu, keby bola privodna hadicka pripojena s spodnej casti nadoby s vodou a nie potiahnuta cez jej hrdlo.
Dakujem za objasnenie :-)

Prihlásenie
 
 
Reklama