Máte chatu či chalupu, ktorú navštevujete cez víkendy a v jej okolí nič nepestujete, pretože si myslíte, že ak záhradu nebudete pravidelne zalievať nič vám neporastie? Presvedčíme vás o opaku.
Africká záhrada spája v sebe prvky permakultúrneho pestovania, tvar „slnečného kľúča“ (Keyhole Garden) a tiež formu vysokých záhonov. Dnes vás naučíme, ako si jednoducho takúto záhradu pripraviť.
Budovanie záhrad v africkom štýle je v niektorých krajinách západnej Európy mimoriadne populárne. Nie je to iba preto, že Afrika je pre Európana symbolom horúceho dobrodružstva, ale hlavne preto, že v takomto malom ekosystéme sú schopní aj pri nedostatku vody Afričania dopestovať plodiny, potrebné pre ich život.
Africká záhrada sa často spomína v súvislosti s takzvanými vysokými záhonmi . Aj to je dôvod, prečo je tak populárna. K vysokému záhonu sa nemusíte ohýbať. Vďaka vrstve organického materiálu vytvára teplo a rastlinám sa na ňom mimoriadne darí. V Afrike je pestovanie na takýchto záhradách veľmi rozšírené. Ak ju správne vytvoríte, budú v pohode nielen záhradné rastliny, ale aj váš chrbát. Zvláštna štruktúra z rôznych vrstiev rozložiteľného materiálu, z ktorých je záhon vytvorený, zabezpečuje v porovnaní s nízkym záhonom vyrovnanú teplejšiu mikroklímu a lepšiu ponuku živín pre rastliny.
Kto iný by nám mohol pri jej stavbe pomôcť, ako originálni Afričania? Prijmite teda ponuku Hobby portálu a poďte s nami na exotický víkend na čierny kontinent.
Staviame africkú záhradu – foto – postup krok za krokom
Najprv si musíme vybrať časť zeme, kde bude naša záhrada stáť. Pozemok by mal mať v ideálnom prípade rozmery okolo 10 m2, čiže napríklad štvorec 3×3 metre a viac. Toto územie musí byť rovné. V prvom kroku ho zbavíme buriny – napríklad odobratím vrstvy zeme do hĺbky 10 centimetrov. Do prostrednej časti pozemku zapichneme napevno kolík a pomocou povrázku a kovových tyčiek nakreslíme na zemi dve sústredené kružnice s polomermi 45 a 150 cm.
Vnútorný kruh bude slúžiť ako základ pre zavlažovanie. Pomocou motyky a hrablí vykopeme v jeho vnútri zem ešte o niekoľko cm hlbšie, ako je zem vo veľkom kruhu. Hrabľami urobíme vnútri malého kruhu z nakopanej zeme akúsi nízku mohylu – kopček, zvyšujúci sa ku stredu.
V ďalšom kroku si na obvode vonkajšieho kruhu vyznačíme trojuholník so základňou aspoň 60 cm a s oblým horným uhlom, smerujúcim k stredu kružníc. Trojuholník sa bude nachádzať na severnej strane kruhu a čoskoro si vysvetlíme, načo bude slúžiť.
Po obvode malého kruhu vbijeme do zeme 14 – 18 drevených kolov tak, aby trčali zo zeme viac, ako 1 meter. Pomocou vŕbového prútia zviažeme tieto koly tak, aby nám vznikol takýto otvorený kôš.
Do polovice tohto koša natlačíme suchú slamu, alebo seno.
Po obvode veľkého kruhu naukladáme základné „murivo“ – v tomto prípade sú ním staré tehly, neskôr si ukážeme, ako sa dajú využiť rovnakým spôsobom skaly či drevené latky. Spodný rad tehál musí sedieť pevne v zemi. Z vnútornej strany tehly zaistíme hlinou, či pevnou zemou. Nezabúdame na trojuholník na severnej strane. Ten bude slúžiť ako miesto, kam budeme môcť vojsť do záhrady a doliať do „zavlažovača“ vodu.
Keď máme po obvode rad tehál, opäť sa budeme venovať strednému košu. Na vrchnú časť sena v jeho vnútri nasypeme popol .
Po vonkajšom obvode koša vystelieme jeho kontaktný priestor kukuričnými listami, alebo slamou.
Dovnútra koša na malú vrstvu popola dáme vrstvu kompostu a opäť prikryjeme vrstvou slamy a sena do výšky takmer 1 metra., resp . po koniec výpletu. Vrstvy vždy poriadne pritlačíme rukami tak, aby seno nebolo našuchorené. Prípadne môžeme pridať ďalšiu tenšiu vrstvu kompostu a sena. Takto bude vyzerať naša africká záhrada teraz.
V nasledujúcom kroku sa budeme venovať výplni časti záhrady, v ktorej budeme pestovať rastliny. Začneme úplne spodnou vrstvou, ktorú bude tvoriť opäť slama a seno. Tieto rozvrstvíme do výšky spodného radu tehál a dôkladne udupeme nohami. Tak, ako sme to zvyknutí pri zakladaní kompostoviska, môžeme dať na úplné dno pod slamu kartóny, ktoré sa po čase rozložia, no medzitým prilákajú do našej záhrady dôležitý element – dážďovky. Neverte fámam, že vám tieto zlikvidujú rastliny. Práve naopak – dážďovka je veľmi potrebný tvor. Ale to už ako skúsení záhradkári dávno viete.
Slamu a seno zasypeme teraz kvalitným kompostom, ktorý môžeme zmiešať so sypkou zemou. V tejto etape začíname po obvode pridávať ďalšie rady tehál.
Po prevedení týchto úkonov bude naša africká záhrada teraz vyzerať takto. Bočné tehly nám zodvihli záhon na pestovanie do výšky 50 – 70 centimetrov.
Do záhonu stále prisypávame zeminu (alebo zeminu + kompost) a vytvoríme z nej akýsi kopček smerom k zavlažovaciemu košu. V týchto chvíľach je prakticky naša africká záhrada hotová.
Môžeme začať s výsadbou. V takomto záhone sa neskutočne darí tekviciam, dyniam, koreňovej zelenine, ale tiež paprikám, kríčkovým paradajkám, kapuste, karfiolu…proste – treba vyskúšať.
Po zasadení priesad je potrebné zavlažiť celú plochu záhonu a neskôr sa podľa potreby dolieva voda už len do zavlažovača – tá sa dostane do spodnej časti záhonu a prinúti rastliny, aby im zmohutnel koreňový systém pri ceste za vlhkom. Samozrejme, polievať môžeme aj vrchnú časť záhonu. Všetko záleží od momentálneho počasia. Výhodou africkej záhrady je to, že väčšinu rastlín nemožno polievať zvrchu cez horúci deň počas priameho slnka. Zavlažovač tento problém vyrieši. Aby sa v Afrike z neho vlaha veľmi rýchlo neodparila, býva opatrený strieškou.
V tomto návode sme si predstavili africkú záhradu, ktorej teleso bolo postavené zo starých tehál. Sú však aj iné možnosti. A čo sa týka zavlažovania, ak pred odchodom z chalupy naplníte zavlažovač vodou, rastliny týždeň bez vás v pokoji vydržia.
Foto: autor, internet, sendacow.org.uk, asienda.ru
Zanechať odpoveď