Ťažké sneženie a náročné počasie vedia dať zabrať každému záhradkárovi. Ak ste svoju záhradku nepripravili na správne zimovanie, môže vás čakať veľa nepekných prekvapení.
Exteriér a dekorácie
Záhrada zahalená pod snehovou pokrývkou má svoje čaro, ak však chcete, aby jej čaro neodišlo so snehom, musíte sa o ňu starať. Prázdne hlinené črepníky treba uskladniť vo vnútri a ochrániť ich tak pred praskaním pri vysokých mrazoch. Stačí keď ich uskladníte v pivnici, alebo vo verande. Exteriér záhrady vie utrpieť ak sa oň nestaráte správne. Originálne či podomácky vyrobené dekorácie nemusia prežiť mrazy a zimu, mali by ste ich preto radšej presunúť dovnútra, alebo ich pred zimou ochrániť pokrývkami a izolačnými výrobkami. Ak sa vám naskytne šanca zimného slniečka, určite ošetrite drevené povrchy v záhrade, ako napríklad lavičky, altánky alebo pergoly s kvalitným konzervačným prípravkom.
Ošetrovanie kameňa
Na ošetrenie kameňa pred vodou, a zachovanie jeho prírodnej krásy, je najlepším pomocníkom potretie ochranným olejom. Olej určený na odolnú impregnáciu ochraňuje kamenný povrch, no musíte si dávať pozor a vyberať správny typ oleja na daný typ kameňa. Drevo, je na rozdiel od kameňa náročnejšie na údržbu, a práve preto väčšina záhradkárov volí kamenné povrchy na terasy a chodníky. Bezkonkurenčnú odolnosť má napríklad prírodný kameň travertín Travertín vznikol približne pred 1,5 miliónmi rokov. Jeho životnosť je teda po správnej pokládke a realizácií impregnácie prakticky neobmedzená. Správne ošetrený a položený kameň bude slúžiť mnohým generáciám.
Rastliny a stromy
Ak nemrzne môžete zalievať vždy zelené dreviny, ihličnany a hlavne mladé rastliny. Ovocné i okrasné dreviny vyžadujú pravidelný rez, niektoré len raz za niekoľko rokov, no niektoré každoročne. Rezanie môžeme začať už v januári pri teplotách nad bodom mrazu. Treba však dávať pozor, lebo nie všetky druhy sú pripravené už v januári.
Z ovocných drevín môžete začať napríklad bobuľovitými kríkmi, jadrovinami a kôstkovinami – no počkajte na teplejšie obdobie, predjarie. Staré stromy s malými plodmi treba zahladiť a zrezať hlbšie do starého dreva. Všetky rezné rany následne zatrieme štepárskym voskom, alebo balzamom.
Odstraňujte suché a staré konáre, z ihličnanov striasajte mokrý a ťažký sneh, aby ste zabránili ich poškodeniu a deformácii. Ťažký sneh je rovnako nebezpečný aj pre živé ploty.
Spilovanie stromov je nie len otázkou dekorácie, ale aj otázkou bezpečnosti. Či už sú to ihličnany, alebo listnaté stromy, pod váhou snehu sa môžu stromy lámať a spôsobiť nie len škody v záhrade, ale aj nehody.
Ak si nie ste istí, či sa o vaše záhradu staráte správne, poraďte sa s odborníkmi, nenechávajte veci na náhodu. Ak sa budete starať o vašu záhradu, ona sa bude starať o vás.
Zanechať odpoveď