18.02.2015

Jar sa pomaly blíži a vaše záhradné jazierko sa prebúdza k životu. Je pripravené na novú sezónu? Pred štartom sezóny je treba urobiť zopár základných vecí, aby sa vrátilo do zabehnutých koľají čo najskôr.

Aj keď sa zdá záhradné jazierko počas zimných mesiacov pokojné a bez zmien, nie všetko v ňom mrzne na ľad. Ryby nepretržite produkujú odpad, organický materiál (lístie, konáriky a rastlinky) sa stále rozkladá a vietor neúnavne prináša nečistoty do jazierka. Než sa ľad nakoniec roztopí, toto všetko produkuje toxíny, ktoré sú zodpovedné za zákal vody a prudký rast rias.

To je ten čas, kedy treba začať myslieť na vaše jazierko a dať si dohromady zoznam vecí, ktoré budete potrebovať pre úspešný nábeh biologických procesov po zime. Dôležitým krokom na konci zimy je pripraviť záhradné jazierko na novú sezónu.

Očistite jazierko

Prvým krokom po roztopení ľadu je odstrániť z jazierka zostatky organických nečistôt – lístia, odumretých vodných rastlín a výkalov rýb. Môžete použiť hustejšiu sieťku alebo ideálne jazierkový vysávač, ktorý odsaje lístie, vetvičky a iný odpad z brehov a dna jazierka. Najvhodnejší čas pre túto očistu je, keď má voda v jazierku menej ako 12°C, pretože užitočné baktérie v jazierku ešte nie sú zabehnuté.

Vymeňte vodu v jazierku

Na jar sa topí ľad, ktorý živí potôčiky a potoky, ktoré napájajú jazerá. Je to prírodný proces prípravy pre život v novej sezóne. Umelo vytvorené záhradné jazierko potrebuje našu pomoc napodobniť tento každoročne sa opakujúci proces.

Skoro na jar je preto vhodný čas aj na výmenu časti vody v jazierku. Je to veľmi žiadúce, pretože sa tým zriedia minerály a látky, ktoré sa vo vode akumulovali a jazierkový filter ich nedokáže sám odstrániť.

Odporúčaný objem výmeny vody je 20–50% v závislosti od miery znečistenia vody. Vodu, najlepšie z dna, odsajete použitím jazierkového vysávača alebo jazierkovým, či kalovým čerpadlom. Odčerpaný objem vody z jazierka doplňte čerstvou vodou, ktorá neobsahuje chlór a ťažké kovy a ideálne by mala mať rovnakú teplotu ako voda v jazierku, najmä ak máte v jazierku ryby.

Záhradné jazierko je špecifický ekosystém, ktorému trvá niekoľko sezón, než sa ustáli. Ak to nie je absolútne nevyhnutné, nevymieňajte celý objem vody v jazierku, pretože by ste úplne narušili biologické procesy a rovnováhu v už zabehnutom ekosystéme jazierka.

Spustite filtráciu

Komponenty filtrácie jazierka by mali byť pred zimou očistené a uskladnené mimo vplyvov chladného počasia. Ak ste tak neurobili, je potrebné z jazierka vybrať čerpadlo a očistiť ho od nánosov bahna a vodného kameňa.

UV lampu je potrebné rozobrať a vybrať z nej kremíkovú trubicu a žiarivku. Kremíkovú trubicu je treba dôkladne očistiť od vodného kameňa, ktorý zabraňuje prestupu UV žiarenia do vody a výrazne tak znižuje účinnosť UV lampy.

UV žiarivku je potrebné vymeniť za novú, pretože aj keď ešte svieti, účinnosť samotného UV žiarenia po 6.000 hodinách prevádzky prudko klesá. UV lampa tak po uplynulej sezóne už len svieti, no jej účinok je mizivý.

Po očistení všetkých komponentov môžete spustiť biologický filter v jazierku. Takto si overíte,
či spoje nepretekajú a všetko funguje ako má.

Naštartujte jazierko

Správny čas na „naštartovanie jazierka“ , a teda nábeh biologickej aktivity v jazierku je, ak teplota vody trvalo presiahne 8 °C. Na trhu je množstvo prípravkov, takzvaných štartovacích baktérií alebo nitrifikačných baktérií, ktoré eliminujú biologické zvyšky, čpavok a nitrity z jazierka.

V chladnej vode skoro na jar je vhodným prípravkom Microbe-Lift Spring Cleaner, ktorý urýchli rozklad organického odpadu (zvyškov lístia, konárikov atď.), ktorý sa počas jesene dostal do jazierka aj v takto chladnej vode.

Premiestnite jazierkové ryby

Čoraz viac majiteľov koi kaprov zimuje svojich miláčikov v zime mimo jazierka. Náhla zmena teploty alebo pH vody ryby stresuje a môže okrem zníženia imunity a následných chorôb znamenať aj úhyn rýb. Ich premiestnenie zo zimnej odchovne do jazierka preto naplánujte na čas, keď je teplota vody v oboch nádržiach okolo 3 °C.

Koi kapre nesmiete začať kŕmiť, než teplota trvalo nedosiahne 8 °C aj počas noci. Na začiatku, v studenej vode, preto zvoľte krmivo vhodné do chladnejšej vody, ktoré je pre ryby ľahko stráviteľné vďaka obsiahnutým probiotickým kultúram. Jarné krmivo je veľmi dôležité, aby správne naštartovalo zažívanie kaprov po zimnej hybernácii. Jeho výber by ste mali robiť na základe kvality a nie čo najnižšej ceny.

Skontrolujte vodné rastlinky

Aby bol zabezpečený dobrý rast a stav vodných rastlín, odstráňte z trsov uschnuté a nahnité lístie. Je potrebné skontrolovať najmä lekná. Ak je to potrebné, treba ich presadiť do väčších nádob. Nesadíme ich však do zeminy, ale len do čistého, prepraného štrku jemnejšej frakcie.

Voda zo zeminy vyplaví živiny do jazierka – voda sa zakalí a živiny podporia rast vláknitých rias. Ak však vodné rastlinky zasadíte do čistého štrku, musia, aby prežili, odčerpávať koreňmi z vody živiny. Tým pomáhajú jazierkovému filtru prečistiť jazierko a voda je tak kryštálovo čistá. Je to súčasne vhodný čas na rozmnoženie vodných rastlín oddelením časti trsu s koreňmi.

Záver

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že je treba byť trpezlivý, než vaše jazierko precitne zo zimného spánku. Záhradné jazierka a voda v nich tvoria navzájom prepojený ekosystém. Je potrebný určitý čas, než jednotlivé organizmy (ryby, vodné živočíchy, rastliny, mikroorganizmy) dosiahnu vzájomnú synchróniu.

Vyvarujte sa používaniu jazierkovej chémie a dovoľte jazierku nájsť rovnováhu svojpomocne, len s pomocou biologickej filtrácie jazierka. Ak vydržíte, budete radi, že máte vo vašom záhradnom jazierku funkčný prírodný ekosystém.

Autor: Dalibor Katreniak
Foto: NUMA s.r.o.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama