Archív

Ako sa zbaviť vošiek na záhrade „tureckým“ postrekom?

Trápia vás vošky na kríkoch a ovocných stromoch a nechcete použiť na ich likvidáciu chemický postrek? Poradíme vám.
Početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav vie v záhrade narobiť veľké škody. Voláme ich vošky. Ide o veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom svete a v takmer všetkých klimatických pásmach. Existuje viac ako 4 000 druhov vošiek rôznych tvarov a farieb (žltá, zelená, čierna, hnedá). Z tohto počtu až 250 druhov radíme ku škodcom.

001.jpg

V našich záhradách vedia vošky napadnúť takmer akúkoľvek rastlinu vrátane ovocných a okrasných stromov a krov, zeleniny či okrasných rastlín. Najbežnejšie môžeme pozorovať vošky na jabloni, na paprike a pri okrasných rastlinách môžeme nájsť najčastejšie vošky na ružiach a ibiš Vošky bodavo-cicavými ústrojmi prepichujú stonky a listy prioritne mladých častí rastlín a vysávajú z nich rastlinné šťavy bohaté na živiny, čím ich oslabujú. Voška je tiež často prenášačom vírusov, ktoré prostredníctvom nej vnikajú do rastlín a spôsobujú rôzne ochorenia. Vošky vylučujú medovicu (hustú, sladkú kvapalinu), ktorá pokrýva listy rastlín a obmedzuje prechod svetla. Medovica tiež priťahuje mravce, ktoré s voškami žijú v symbióze a často sú príčinou zamorenia rastlín voškami.

01.jpg

Ako na to?

Domáci roztok proti voškám je známy pomerne dlhú dobu. Dnes už nikto nevie, prečo sa mu zvykne hovoriť aj „turecký postrek“, pravdou však je, že v južných krajinách ho pozná množstvo záhradkárov a pestovateľov.
Ak si takýto roztok budete chcieť pripraviť, nemusíte mať žiadne alchymistické znalosti. Tu je návod.

02.jpg

V litri vody rozrieďte 1 balíček silne pálivej červenej (najlepšie chilli) papriky. Pod pojmom balíček rozumej 50 g. Roztok priveďte k varu, potom ihneď znížite oheň na minimum a dusít 20 minút. Potom roztok nechajte odpočívať cez noc, aby paprika dala vode všetky potrebné vlastnosti. Na druhý deň preceďte a zrieďte koncentrát pomocou 4- 5 litrov vody.

03.jpg

Výsledný, už zriedený roztok nalejte do rozprašovača a nastriekajte na celý povrch rastlín postihnutých voškami. Alkaloid kapsaicín, ktorý je zodpovedný za pálivosť paprík spôsobí po nastriekaní popáleniny vošiek, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Paprikový roztok ale nijakým spôsobom nenarúša samotné rastliny.
Upozornenie: *Pri styku so sliznicami vyvolávajú kapsaicinoidy pocit pálenia spojený s bolesťou. Páli nielen v ústach, ale aj na sliznici nosa alebo oka. Pri postrekovaní si teda dávajte veľký pozor, aby vás roztok nezasiahol.*

Foto: Poleznoe TV