05.03.2021

V období výsadby sadeníc ale aj v čase zvýšenej starostlivosti o rastliny si skúsení záhradkári pomáhajú jednoduchým trikom. Pomocou neho dostávajú korienky postupne a v primeranom množstve dávku vody, potrebnú pre rast.

Je všeobecne známe, že zalievať by sme mali buď skoro ráno, alebo až neskoro večer, keď slnko už nepáli. Ak každý deň vybehneme na záhradku a krhlou rýchlo pokropíme všetko zelené, nerobíme dobre. A navyše, ak budeme zalievať napríklad paradajky, uhorky alebo cukety na listy, tak im len privodíme hubové choroby, s ktorými potom budeme veľmi ťažko bojovať. Vlastne je len málo rastlín (napríklad zemiaky a koreňová zelenina), ktorým kropenie na list nijako nevadí. Ideálne by to bolo v prípade, ak by sme vedeli dostať vodu ku korienkom rastlín bez toho, aby sme pritom nepokropili aj listy. Prinášame vám spôsob, ako na to.
Budete potrebovať prakticky len dve veci. PET fľašu, z ktorej zrežete dno a obyčajnú špongiu či penovú gumu.

Postup

Odrežte dno plastovej fľaše. Do krku vložte kúsok penovej gumy či špongie zloženej na polovicu.
Dbajte na to, aby bola špongia vtlačená dostatočne hlboko.

Funkčnosť môžete vyskúšať nasucho. Nalejte do fľaše vo zvislej polohe trochu vody. Táto začne pomaličky presakovať cez špongiu a odkvapkávať z nej von.

Čo je výhoda? Špongia nikdy nedovolí, aby vám zem upchala hrdlo fľaše po tom, ako zavlažovač nainštalujete v záhrade.
Poďme teda na to: Najprv v mieste, kde budete vysádzať rastlinky (priesady) vykopte jamku. Nemusí byť hlbšia ako 5 centimetrov. Ak zem mierne nahrniete k telu fľaše, udrží si táto stabilitu.
Keď zasypete fľašu dokola zeminou, vysaďte vedľa nej sadenice podľa svojho uváženia. Rovnako ta do zeme môžete zasiať semienka. Mimochodom v júni ešte stále môžete vysiať uhorky. Ak bude pôda dostatočne vlhká (zavlažovač sa postará), čoskoro uhorky vyrastú. Semienka by v tomto prípade nemali byť ďalej, ako 5cm od fľaše. Rovnaký rádius sa odporúča aj pri priesadách.

Nakoniec stačí fľašu zhora naplniť vodou a proces pomalého zavlažovania sa začne okamžite.
Nezabúdajte: Tropické teploty a dlhodobé sucho sa pomaly stávajú súčasťou nášho života. Teplá, ktoré u nás panujú a podľa predpovedí počasia ešte budú, vedia vysať z pôdy všetku vlahu počas chvíle. Takýto zavlažovač sa o dodávku vody postará. Nezabúdajte ho spočiatku pravidelne odhadovať, aby ste zistili čas, kedy sa vyprázdni do zeme. Vodu potom nezabudnite pravidelne dolievať.
Foto: Poleznoe TV

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama