13.08.2012

Chceli by ste mať v byte rastliny, ale viete, že s vami neprežijú ani mesiac a to im zas urobiť nechcete? Môžete si vybrať také, ktoré dokážu pokojne nažívať v bojových podmienkach a oživia váš domov i dušu.

Ak vám chýba vzťah či návyk na starostlivosť o kvety alebo ste jednoducho lenivý, ale rastliny v interiéri sa vám páčia, nemusíte mať „prírodnú“ výzdobu v svojom príbytku len umelú. Stačí si vybrať z nenáročných, ale krásnych a často zaujímavých či exotických rastlín. Ak vás vaše dieťa morduje s kúpou zvieratka, môžete to tiež najprv skúsiť cez rastlinku, aby ste nemuseli škrečka potom kŕmiť iba vy či chodiť na prechádzky so psom sami.

Pre častých cestovateľov a zábudlivcov

Okrem kaktusov, ktoré sa javia ako bojovníci a k prežitiu im stačí málo (väčšinu druhov netreba vôbec od októbra do marca polievať, pretože rastliny vtedy „spia“) a sukulentov (rastliny, ktoré majú zdužnatené stonky či iné časti tela, a sú tak prispôsobené na život v suchom prostredí) existuje veľmi veľa druhov nenáročných rastlín. Známymi a obľúbenými sú napríklad:

Zamioculcas – má rád viac sucho ako nadmernú vlhkosť, obľubuje svetlo a nie veľmi chladno

Ficus elastica – darí sa mu aj v tmavých kútoch, potrebuje málo vody a nemusíte ho tvarovať či zrezávať

Pogonatherum paniceum – je jemnou trávou, ktorá pripomína bambus a potrebuje vlhké a slnečné miesto

Aloe vera – jediné čo si vyžaduje, je dostatok svetla

Tilandsie – táto rastlinka nepotrebuje žiadnu zeminu, živiny totiž čerpá zo vzduchu a stačí ju len naaranžovať do nejakej nádoby a raz za čas postriekať vodou alebo ju namočiť do vlažnej vody

Hovea fosterova – preferuje len málo vody a svetlo

Sinningia leucotricha – patrí medzi sukulent, vyžaduje si svetlo, ale nie priame slnečné lúče, vo februári je nutné ju presadiť, na veľmi suchom mieste môžu rastlinu napadnúť roztoče (najlepšie je v tomto prípade kvet vyhodiť, záchrana je ťažká a niekedy i nemožná – treba niekoľkokrát urobiť postrek proti roztočom)

Jatrofa podagrová – na prvý pohľad pripomína fľašu, potrebuje hlavne miesto, aby mohla nerušene rásť, nevadí jej suchý vzduch ani teplo z radiátorov

Svokrine jazyky – nepotrebujú pravidelnú zálievku, majú radi svetlo

Ak sa rozhodnete doniesť domov zeleň, stačí ak chvíľu posurfujete na internete, prelistujete pár kníh alebo jednoducho zájdete do obchodu a svoje požiadavky prediskutujete s predavačom, ktorý vám ukáže vhodných kandidátov na vaše poličky. Medzi bezstarostné rastliny patria i Juka, Kalanchoa, Haemanthus (tzv. slonie ucho), Mliečnik, Zelenec, Parohatka, Lopatkovec, Krasula (tzv. tučnolist), Dracéna, Echevéria úhľadná či Slonia noha.

Každý má svoj štýl

Mladí ľudia väčšinou žijú uponáhľane a svoje bývanie si zariaďujú často extravagantne. Pre nich sú ako stvorené exotické rastliny, ktoré dodajú ich obytným priestorom viac kyslíka, farebnosti, života a nádych zdravia. Väčšina exotických rastlín je nenáročná na pestovanie a má osobité čaro. Ide napríklad o:

Syngonanthus chrysanthus alias Mikádo – vyzerá ako zoskupenie anténok, darí sa jej na teplom a slnečnom mieste, jedenkrát do mesiaca je nutné pridať hnojivo na azalky a rododendrony

Viburnum tinus ‚Gwenllian‘ alias Kalina vavrínolistá – má voňavé ružové súkvetia, z ktorých po odkvitnutí vytŕčajú maličké biele kvietky, má rada svetlé až polotienisté miesto a vydrží v teple i zime (preto sa môže okrem interiéru pestovať i na záhrade)

Crassula alias Tučnolist – prežije isté obdobie aj bez vody a v chlade, existuje niekoľko druhov: napr. Crassula arborescens (tučnolist stromčekový) a Crassula ovalata (tučnolist vajcovitý)

Cotyledon a Sedum – radi sa pestujú v závesných nádobách

Haworthia – vyniká zaujímavými ružicami z listov

Gastéria a Agáva – majú menší vzrast

Aeonium – má tiež atraktívne listové ružice

Pachypodium – vyzerá podobne ako kaktus, ale na vrchole má listy, ktoré buď opadávajú alebo nie, potrebuje však veľké teplo (35°C)

Euphorbia – v lete ju treba polievať častejšie, v zime zriedkavo

Ako robia šaty človeka, tak robia domov nábytok, doplnky či rastliny. Čím viac máte byt či dom podľa vašich predstáv, tým lepšie sa v ňom cítite. Preto je dobré mať vo svojom okolí aj niekoľko rastlín, ktoré napomáhajú vytvoriť pokojnú atmosféru, oživujú priestor a dodávajú energiu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Honko (Neregistrovaný užívateľ) 20.11.2017 06:56
Honko
Rondo napísal:

Tiez ich mliko mam rad, kakao mnam

Mlíčko zo zamiokulkasa je TOP!!! Zaprášiš trošku ondulou, premišaš so sorentínom a dávkov vášne a pokrm bohov je pripravený na prednášanie.

Rondo (Neregistrovaný užívateľ) 07.04.2017 07:35
Rondo
jkjkh napísal:

takze tieto rastliny mi velmi pomohli pri vysadbe stromov a milujem ich mlieko

Tiez ich mliko mam rad, kakao mnam

jkjkh (Neregistrovaný užívateľ) 22.11.2013 13:18
jkjkh

takze tieto rastliny mi velmi pomohli pri vysadbe stromov a milujem ich mlieko

Prihlásenie
 
 
Reklama