23.09.2013

Aj vy snívate o veľkom dome so záhradou? Možno patríte medzi tých šťastlivcov, ktorým sa už takýto sen splnil. Pokiaľ sa však práve chystáte na tento významný krok, tak iste oceníte pár rád, ako spraviť z veľkej záhradky Vašu pýchu a dokonalý estetický zážitok. Okrasná záhrada je skvelým miestom na relax. Kvety a zeleň sú samozrejmosťou, no realizácia jazierka, krbu, okrasnej studne či záhradného domčeka je už akýsi nadštandard. Trúfate si pustiť sa do toho a nechať naplno pracovať Vašu fantáziu, ako aj preukázať šikovnosť?

Rastlinky a voda

Aby bola záhrada pôsobivá po celý rok, tak je potrebné dbať na vhodný výber drevín a rastlín. Dreviny tešiace nás zeleňou po celý rok je najvhodnejšie umiestniť tak, aby splynuli s vystavanými časťami a vytvorili príjemný kontrast medzi živou a stavebnou zložkou. Zeleň nádherne doplnia aj rôzne sošky či vodné prvky. Kombináciou ihličnanov s trvalkami a rôznymi trávami sa dá vytvoriť celkom zaujímavá farebná scenéria. Ani zelená nemusí byť fádna. Voľte rôzne odtiene zelených kríkov a stromčekov. Aby ste sa mohli skutočne tešiť zo zelene, tak je nutné nájsť jej správne vlhké stanovište. Pôda nesmie byť prehnojená dusíkom, lebo vždyzelené rastliny to neznášajú. Najlepšie sú zmesi kompostovej zeminy, listovky a rašeliny. Väčšine zelených rastlín prospieva normálna či stredne ťažká záhradná zemina s pridaním hrubšieho riečneho piesku a humusu. Po výsadbe nikdy nepoužívajte čerstvo vyhnojenú pôdu a už vôbec nie priemyselné hnojivá. Väčšine zelených rastlín vyhovuje polotieň, kyslá pôda, no niektoré milujú zeminu s vápnikom (vavrínovec, skalníky, blohyňa, mahónia).
Pri rozmiestňovaní sa môžete nechať inšpirovať aj nasledujúcimi nádhernými záhradami snov:

Vždyzelené rastliny sa vysádzajú s balmi do vopred vyhĺbených jamiek veľkosti asi 0,2×0,2 m až 0,5×0,5 m. Okolo balu musí byť miesto na zasypanie zeminou. Pôdu okolo sadenice utlačte a bohato zalejte. Najlepšie je vysádzať na jar alebo v jeseni. Na výsadbu si vyberte deň, keď je slnko pod mrakom. Najskôr zasaďte základné vždyzelené listnaté a ihličnaté dreviny, a potom pristúpte k výsadbe ostatných rastlín. Postupujte od tých väčších k menším. Po výsadbe nezabudnite na mulčovanie – odstráni potrebu pravidelného plevania a občas pôdu okolo nových rastlín skyprite. Zalievanie by malo byť samozrejmosťou a to ráno alebo večer. Ak sadíte na jeseň, tak ochráňte sempervirenty pred prípadnými mrazmi lístím alebo čečinou. K domácim vždyzeleným rastlinám patria nízke kríčky ako vres, rojovník, medvedica, brusnica alebo vzácny plazivý lykovec. Nádherne vyznie i krušpán, zemolez, cezmín či skalníky. K zeleným popínavkám patria brečtan či popínavá hortenzia. Čo sa týka trvaliek, môžete staviť na kopytník, zádušník brečtanový, čemericu, fakľovku či veroniku rozprestretú. Suché miesta a slniečko milujú klinček, levanduľa, juka či plamienok.
Pokiaľ plánujete mať vo svojej záhrade jazierko, tak ho obsypte vodnými rastlinami a v jeho okolí vysaďte také, ktoré milujú vlhko.
Ako si vystavať pekné záhradné jazierko? Pozrite si www.youtube.com/watch?….

Je nutné zamyslieť sa nad správnym výberom fontánky, rastliniek, ale netreba podceňovať ani osvetlenie, ktoré dodá Vašej záhrade magickú tajomnosť aj po zotmení. Jedným z riešení môžu byť aj svietidlá Philips od profisvitidla.cz .
Teraz už viete, že ak chcete, aby Vaša záhradka zažiarila, musíte staviť na celoročne zelené rastliny, ale i na okrasné detaily.
Skúsme sa teraz pozrieť na niektoré špeciálne kúsky.

Záhradný domček

Záhradný domček sa dá dnes kúpiť už v hotovej podobe, no nie je nad to, keď si ho človek vyrobí podľa vlastného gusta a prispôsobí ho svojim i záhradným požiadavkám. Police, skrinky, priestor – toto všetko je iba na Vás. Sami viete, koľko miesta Vám zaberie záhradné či iné náradie. Výrobný postup domčeka do Vašej záhrady si môžete pozrieť i tu:

Tam, kde je krb, je i rodina

Príjemná grilovačka v kruhu blízkych sa zaručene spája so záhradnou romantikou. Pokojná debata, šantenie detí, brechot štvornohého miláčika a vôňa čerstvo upečenej klobásky či mäska. Nasledujúce video Vám napovie, ako na výstavbu takého krbu:

Studňa lásky

Či už bude tá Vaša studňa iba miestom pre ľúbostné cukrovanie alebo ju budete skutočne využívať, oplatí sa staviť na dizajn. Voda je neodmysliteľným partnerom záhrady, a preto okrem jazierka môžete investovať svoj čas i financie do výroby okrasnej studne.

Kávičkovanie

Keď už máte svoju záhradu snov hotovú, tak využite jej pozitívnu energiu a načerpajte silu. Záhradný nábytok by mal vyhovovať Vám, ale i Vašej záhrade. Pokiaľ volíte moderný štýl záhradnej architektúry, tak vyberajte či stavajte v tomto smere, no ak ste sa priklonili ku tradičnejšej forme, nepokazte atmosféru nesprávnym výberom. Káva či čaj sa dá vychutnať i na deke, no taký záhradný nábytok garantuje komfort. Do výroby nábytku sa môžete pustiť celkom pokojne aj sami. Bude to hotové raz-dva.

V súčasnosti sú veľmi moderné aj sedacie vaky. Pokiaľ si ich taktiež chcete vyrobiť doma, tak budete potrebovať náplň do sedacích vakov, ktorú nájdete na tejto stránke.

Ak si svoju záhradu zariadite svojpomocne, tak i tá káva Vám v nej bude chutiť akosi lepšie. Nech sa Vám darí a veľa pohody pri realizácií Vašej záhrady snov.

Foto: pluska.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama