Archív

Vysoké hriadky vlastnými rukami

Vysoké hriadky sú ideálnym pomocníkom pre tých, ktorí chcú pestovať, ale nemajú záhradu. Dnes si povieme všetko o ich výstavbe.

001.jpg

Každá dobrá gazdinka chce mať aspoň v teplých mesiacoch dennú dávku čerstvej zeleniny a byliniek na stole. Vysoké hriadky sú ideálnym riešením na pestovanie týchto produktov aj v takej oblasti, kde by bola inštalácia klasickej záhrady nemožná. Vysoké hriadky umožňujú jednoduchá a efektívne pestovanie vlastnej úrody na ergonomicky využitej ploche. Ich zhotovenie nevyžaduje obzvlášť veľké úsilie a takéto hriadky môžu byť umiestnené na terase, balkóne či verande. Jedinou podmienkou je, aby táto bola umiestnená aspoň sčasti na slnečnej strane.

Konštrukcia

Najjednoduchší spôsob, ako vyrobiť vysoké hriadky je postaviť ich v tvare obdĺžnika a umiestniť ich priamo v záhrade. Ak však nedisponujeme takýmto priestorom, respektíve nechceme aby hriadky boli v kontakte s povrchom trávnika v okolí nášho domu, postavíme ich jednoducho na nohy. Vďaka takémuto spôsobu pestovania, bude úroda v hriadke chránená pred prerastaním burinou a zemnými škodcami a odvďačí sa nám vysokými výnosmi. Voľba vhodnej veľkosti konštrukcie je na každom z vás. Postupujte nielen podľa architektonických a priestorových požiadaviek, ale zamerajte sa aj na vlastnú výšku, aby ste sa pri pestovaní nemuseli k hriadkam veľmi hrbiť.

01.jpg

02.jpg

Materiály

Budeme potrebovať 4 dosky na bočnice hriadky – dve dlhšie a dve kratšie, ktorých výška by mala byť 15 centimetrov a viac. Ďalej štyri hranoly na nohy, preglejku či OSB dosku na dno, Prípravok na impregnáciu dreva proti vode a vlhkosti, skrutky do dreva a klince. Nepovinnou „vychytávkou“ sú štyri koliesa na nábytok, ktoré vám vytvoria túto hriadku ako mobilnú.

03.jpg

Postup

Ako pri každej „hand-made“ práci je potrebné držať sa starého známeho dvakrát meraj a raz rež. Základom je nakresliť si plán budúcej hriadky a vyznačiť rozmery. Rozmeriame si dĺžky bočníc. Na záhon s vnútorným rozmerom 150 × 100 cm budeme potrebovať po dva kusy dosák z dĺžok 150 a 110 cm. Ako sme už spomínali, minimálna šírka dosky je 15 cm, no optimálna je 25cm. Hrubé nerovnosti na oboch stranách ohobľujeme elektrickým hoblíkom a povrch vyhladíme tak, aby sme znížili nasiakavosť dreva. Pripravené bočnice ošetríme biocídnym napúšťadlom. Tým vytvoríme clonu proti hubám a drevokazným škodcom z ríše hmyzu. Všetky strany dôkladne napustíme tenkovrstvovou lazúrou. Tá sa stane súčasťou vlákien, takže voda ju nebude vyplavovať von do pôdy. Lazúrou natrieme aj nohy hriadky.

05.jpg

Potrvá celý deň, kým lazúra dôkladne preschne a vyzrie. Jednotlivé dielce na druhý deň zoskrutkujeme turboskrutkami s primeranou dĺžkou. Z preglejky či OSB dosky si vypílime presné dno a priskrutkujeme ho ku hriadke odspodu. Vnútornú časť bočníc môžeme pokryť nopovou fóliou. Nopová fólia je nielen húževnatá a pevná (teda ideálna na aplikáciu pod úrovňou terénu), ale navyše vytvára škáru, ktorá chráni drevo pred kontaktom so zeminou a umožňuje mu dýchať a odvetrávať vlhkosť zo zrážkovej vody. Ak plánujete ukončiť záhony ozdobným lemom z latiek, mala by pod nimi zostať medzera, aby sa funkčnosť zachovala. Ďalšou prednosťou takéhoto riešenia je, že zemina v ráme sa v horúcom lete prehrieva omnoho pomalšie ako pri úplnom kontakte.

04.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

Ak chceme mať mobilnú hriadku, priskrutkujeme k nohám kolieska. Nepohyblivú hriadku umiestnime na vymerané miesto tak, aby okolo nej zostali široké manipulačné uličky. Začneme s nasýpaním vzdušného substrátu. Výdatná zálievka nám pomôže utužiť a uľahnúť čerstvú zeminu. Potrvá deň až dva, kým sa ukáže, kam treba na dorovnanie dosypať zeminu. Osivá zelenín umiestňujeme v sponoch 2 × 2, 2 × 3, 3 × 3 a 4 × 4. Drobnolisté šaláty a bylinky na priesady sejeme do políčka naširoko. Postupne vysadíme všetky plochy – tak, aby nám zelenina dozrievala postupne, vždy v malých množstvách.

10.jpg

Záhradka z malých ohrádok naplnených zeminou, v ktorých rastie lahôdková zelenina, robí radosť bez toho, aby si vyžadovala veľa času na údržbu.

09.jpg

Foto: dachaproekt.ru