18.03.2010

Slovenská pošta vydala 7. mája 2009 poštovú známku v hodnote 0,80 € „Najvyšší kontrolný úrad SR“, ktorej krstným otcom sa 4. júna 2009 na pôde úradu stal predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Známka má rozmery 33×26,5 mm, bola vytlačená rotačnou oceľotlačou v kombinácii s hĺbkotlačou v Prahe nákladom 1 000 000 kusov.

Autorom výtvarného návrhu je akad. mal. Vladislav Rostoka a rytcom František Horniak. Poštovej známke dominuje emblém NKÚ SR s vyobrazeným orlom, ktorý má na hrudi štátny znak Slovenskej republiky a vpravo drží kopiju. Na ovinutej stuhe dole sa nachádza nápis „Parsimonia Effectivitas Commodum“.

História Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa datuje od vzniku SR v roku 1993. Zmienka o NKÚ je v Ústave SR a jeho činnosť sa riadi samostatným zákonom. Úrady s obdobnou funkciou fungovali aj v minulosti, na našom území podobný orgán založila už v roku 1761 Mária Terézia.

Ako nezávislá inštitúcia vykonáva NKÚ kontrolu hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami, štátnym majetkom, alebo pohľadávkami štátu. Činnosť NKÚ, ktorý má kontrolovať hospodárnosť a efektívnosť pri nakladaní s verejnými financiami je hradená z rozpočtu SR, napríklad v roku 2009 NKÚ poslúžilo 300 miliónov. Aj keď poštová známka nepôsobí esteticky zle, je pomerne nezvyčajné, že sa úradníkom (i keď „najvyšším kontrolným“) venovalo miesto aj vo filatelii, navyše keď neoslavovali žiadne výročie…

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

ukojenieEGA (Neregistrovaný užívateľ) 20.10.2012 12:31
ukojenieEGA

NIE reklama, obyčajné ukojenie EGA konkrétneho človeka a jeho kamaráta (možno použiť aj množné číslo) rodinkárstvo, pochlebovanie, kolektívna omerta, klientelizmus

Prihlásenie
 
 
Reklama