08.03.2017

Mince sú jednou z najstarších foriem peňazí. Historici zaznamenali prvé zmienky o nich už v siedmom storočí pred našim letopočtom. Išlo o kusy drahého kovu , najčastejšie zlata alebo striebra , s vyrazeným znakom potvrdzujúcim ich hmotnosť a kvalitu . Súčasné mince sú najčastejšie vyrobené z kovu, ktorého hodnota je zvyčajne zanedbateľná a minca je tak de facto bankovka vyrazená do kovu.
Aj numizmatika má svoje rekordy. Hobby portál vás dnes zoznámi so siedmimi rekordérmi vo svete mincí.

Najstaršia minca na svete – Statér

Je ťažké určiť, ktoré konkrétne platidlo možno označovať za prvú mincu. Základným parametrom je guľatý tvar, obsah drahého kovu a nominálna hodnota. Všetky tieto parametre ako prvý spĺňa Statér, ktorý je spájaný s vládou lýdského kráľa Alyatta. Statéry sú mince vyrobené zo zlata, striebra či prírodnej zliatiny obidvoch kovov, ktorá sa nazýva elektra. Používali sa v rokoch 610–560 pred našim letopočtom v Stredomorí, hlavne v Grécku. Historicky najstaršia minca je z Efezu, mesta, ležiaceho na brehu Egejského mora. Jeden exemplár tohto platidla môžeme nájsť v Britskom múzeu. Ak si však myslíte, že najstaršie mince sú zároveň najdrahšie, mýlite sa. Na trhu majú hodnotu „len“ okolo 1000 až 10 000 dolárov.

Najdrahšia slovenská minca – Zlatý pätnásťdukát Krála Mateja

Odvtedy ako sme v článku o najdrahších minciach sveta spomínali, že tou najvzácnejšou slovenskou je banskoštiavnický Zlatník, prešla nejaká doba a dnes vám môžeme predstaviť nového rekordéra – Zlatý pätnásťdukát Krála Mateja, ktorý je nielen najdrahšou ale tiež najvzácnejšou slovenskou mincou s dodatkom, že jej cena takmer každý deň stúpa. minca bola vyrazená (ako ináč) v Kremnici a hodnota zlata v nej je okolo 1000€. Iná je však jej zberateľská hodnota, ktorá v súčasnosti atakuje sumu 200 000€.

Najdrahšia česká minca – Štyridsaťdukát Ferdinanda III

Nemôžeme tiež vynechať našich západných susedov, nakoľko v dobe, kedy sa táto minca používala sme boli súčasťou Rakúsko-Uhorského štátneho zväzku. Štyridsaťdukát Ferdinanda III bol vyrazený v roku 1629 a v roku 2012 bol v Nemecku vydražený za neuveriteľných 414 000€. Do tej doby bol najdrahšou českou mincou desaťdukát Matyáša II z roku 1613.

Najdrahšia minca na svete – Flowing Hair Liberty Dollar

Nazývaný „Dolár s rozpustenými vlasmi“. Už 3 roky si udržuje pozíciu najdrahšej mince na svete. Aj o ňom ste sa mohli na stránkach Hobby portálu dočítať. Pripomenieme, že hoci má táto americká minca nominálnu hodnotu 1 dolár, vydražila sa v roku 2013 za viac, ako 10 000 000 dolárov (!). Vzácny je na nej fakt, že na celom svete jej koluje iba 10 kusov. Boli vyrazené v roku 1794. Ide o vôbec prvý americký strieborný dolár. Na konci 18. storočia bola výroba mincí pomalá a značne komplikovaná, takže sa do obehu dostalo len 1.758 kusov tejto mince. Za viac ako dve storočia sa väčšina mincí stratila a v súčasnosti sa vie o existencii spomínaných 10 kusov.

Najvzácnejšia minca sveta – Double Eagle z roku 1849

Aký je vlastne rozdiel medzi najdrahšou a najvzácnejšou mincou? Double Eagle z roku 1849 sa nesmie predať a tak sa jej cena len odhaduje. V prípade Double Eagle odhadujú experti jej hodnotu na 20 000 000 dolárov. Jediný exemplár tejto mince je dodnes uložený v Smithovom inštitúte vo Washingtone.

Najbežnejšia minca sveta – Lincoln Cent

Po stáročia držala prvenstvo v počte mincí kolujúcich v obehu stará medená minca z Číny takzvaný cash. Niet divu, razila sa od 2. storočia pred našim letopočtom až do 20. storočia. V súčasnosti ju ale predbehol Lincolnov cent, ktorý sa razí od roku 1909 až do súčasnosti. Len v prvej várke bolo vyrazených 20 000 000 kusov tejto mince a ich počet neustále rastie.

Najväčšia minca z rýdzeho zlata – Austrálsky klokan

Chceli by ste ju vlastniť? Nereálne. Ani by ste ju neuniesli. Bola totiž vytvorená ako pamätná minca pri príležitosti 25 výročia užívania motívu klokana na austrálskych obežných minciach a vyrazila ju mincovňa v Perthe z 1 tony (!) rýdzeho zlata. Svetové mincovne súťažia, ktorá z nich dokáže vytvoriť najväčšiu pamätnú mincu sveta a pokorí tak svetový rekord. A v roku 2012 sa ňou stala táto minca. Jej predajná cena nie je stanovená ale v závislosti na súčasnej cene zlata to môže byť niečo okolo 45 000 000 dolárov.

Takto sa zhotovovala najväčia a najťažšia minca sveta

Takto sa zhotovovala najväčia a najťažšia minca sveta

Foto: alexanderthegre­atcoins.reidgol­d.com, tvnoviny.sk, coinauctionshel­p.com, 1849doubleeagle­.org, narodnipoklad­nice.cz, lincolncents.net, coinnews.net

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama