14.06.2018

Máte pod schodiskom priestor a neviete ako ho využiť? Hobby portál vám poradí.
Pri projektovaní nových domov, ktoré majú poschodie, alebo podkrovie, sa v súčasnosti kladie veľký dôraz na najlepšie využitie priestoru pod schodiskom. Maximálne a ergonomické využitie plochy bývania je alfou a omegou novodobej bytovej architektúry. O niečo zložitejšie je to pri prestavbe staršieho domu či víkendovej chalupy. Aj tu sa však dá nájsť cesta ako sa dá tento priestor usporiadať. Hobby portál vám prináša 18 moderných myšlienok ako na to. Ktorý z nich použijete? To všetko závisí od vašich technických a finančných možností, tiež potrebách vašej domácnosti a vašej predstavivosti. Pomôžeme vám.

Kuchyňa

Majitelia menších chatiek a víkendových domčekov určite vedia, aké je niekedy ťažké čosi uvariť v miniatúrnych kuchynkách, ktorými tieto disponujú. Tam, kde kedysi postačila malá dvojplatnička a skrinka na odkladanie kuchynského riadu sa už dnes nedá komfortne fungovať. Do popredia sa dostávajú takzvané otvorené kuchyne, spojené s obývacím či jedálenským priestorom bezbariérovo. Skvelým nápadom je umiestnenie kuchyne pod schody. Na prvé počutie to znie nereálne, no takéto kuchyne sa dnes bežne projektujú pre menšie rodiny práve pod schodiskový priestor, Pri prerábaní staršej stavby nie je problém priviezť vodu či odpadové potrubie práve do týchto miest. A tak vznikne hlavná časť kuchyne pod schodmi a bývalé priestory sa dajú využiť na skladovanie kuchynských pomôcok, potravín v chladničke a podobne.

Pre rozvrhnutie nábytku v kuchyni, platí všeobecné pravidlo: bez ohľadu na to, aká malá kuchyňa sa pod schodisko vmestí, je potrebné čarovať s každým kúskom priestoru. Veľmi výhodné je pod schodmi postaviť mini kuchynskú linku s pracovnou plochou a viac miesta ponechať pre vstavané spotrebiče. Pracovný priestor môže byť aj na takzvanom kuchynskom ostrovčeku mimo schodiska. Možnosti sa odvíjajú od dispozičného riešenia domu.

Špajza a vinotéka

Ďalším dobrým riešením je vytvoriť pod schodiskom priestor na uskladnenie potravín, ktoré nepotrebujú chlad, alebo vinotéku, ktorej časťou môže byť chladiaci box.

WC

Nielen kvôli intímnosti, ale aj z praktického hľadiska by mal záchod byť oddelený samostatne od ostatných miestností a už vôbec by nemal byť súčasťou malej kúpeľne či sprchy. Toto miesto pritom nepotrebuje veľa priestoru. Postačí len dobre vymyslieť ventiláciu a máme vyhraté. Na umytie rúk postačí mini rohové umývadlo.

Sprchovací kút

Pred mnohými rokmi pri projektovaní víkendových chát a domčekov sa často krát priestor pre osobnú hygienu zúžil na tesný sprchovací kút, ktorý bol od záchodu väčšinou oddelený len závesom. Sprcha priamo pod schodmi dnes nie je žiadnou novinkou. Určite je priestrannejšia, ako spomínané kúty a pri správnom nápade bude tvoriť neobyčajnú časť domu.

Mini práčovňa

Za málo peňazí veľa muziky. Aj takto by sa dalo charakterizovať presťahovanie práčky pod schody. Priestor nemusí byť otvorený, naopak, kvôli hlučnosti a občasnému používaniu je žiadúce, aby pod schodmi vznikla malá miestnosť. Nielen pre práčku, ale tiež na odkladanie použitého šatstva.

Dispozičné riešenia schodiska drevodomu

Drevodomy nás fascinujú nielen svojim vzhľadom, ale tiež riešením vnútorného priestoru. Nakoľko sú vo väčšine prípadov s nadzemným podlažím a tiež pivnicou, schodisko býva nádherným dekoratívnym prvkom interiéru. A tak, ako to býva už po stáročia, v priestore pod hlavným schodiskom sa nachádzajú ďalšie schody ku vchodu do pivnice.

Minibar

Vôbec to nevyznie snobsky, ak priestor pod schodiskom v drevodome, ktorý nemá podzemnú pivnicu premeníme na malý bar s intímnym osvetlením.

Odkladací priestor v drevodome bez podlažia

V malých drevodomoch, kde podlažie nahradilo takzvané „spanie v podkroví“ sa stretávame s menšími schodíkmi, prípadne len akýmsi rebríkom k tomuto priestoru. Aj to málo sa však dá využiť. Napríklad pre odkladacie boxy.

Knižnica

Ďalší nápad je dôkazom, že možnosti riešenia priestoru pod schodiskom sú nekonečné.

„Domček“ pre deti

Váľajú sa vám po dome hračky a neviete čo snimi? Vytvorte pod schodiskom priestor na hranie pre deti. Nezabudnite na vnútorné osvetlenie a police, kam si budú hračky odkladať.

Schody ako súčasť krbovej pece
Jedno z najúžasnejších moderných riešení je takzvaný krbo – komplex, ktorého súčasťou môžu byť nielen schody, ale tiež vyhrievané lavičky na sedenie priamo okolo krbu a podobne. V pristore pod schodmi je ukrytá kompletná tepelná technika (teplovody, obojživelník, malý bojler).

Posteľ pod schodmi

Predstavte si, že máte v dome takéto miestečko s moderným krbom. Odolali by ste?

Živá oáza

Záhrada pod schodiskom je jeden z najnovších hitov, pomocou ktorého zmeníte tmavý priestor na niečo úžasné. Môžete sem umiestniť izbové rastliny a pomocou jednoduchých geometrických tvarov vytvoriť zo štrku dokonalú malú oázu. Nezabúdajte na osvetlenie. Dnes sa dajú kúpiť špeciálne svietidlá do vnútorných priestorov na pestovanie zelene.

Botanická záhrada

Ak ste fanúšikom zelene, môžete si splniť sny preskleným priestorom pod schodmi. Vznikne tak niečo ako zimná záhrada. Rovnaký postup môže byť základom pre vznik terária, vivária či akvária v tomto neobvyklom priestore.

Najvyšším levelom je záhrada s fontánkou a jazierkom priamo pod vašimi schodmi.

Bonusy:

Pracovný priestor

Miesto pre psa

„Tajné“ miesto oddychu pre deti

Televízna stena

Foto: idealsad.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama