Archív

Ako najlepšie zrenovovať starý nábytok

Zub času, nehoda alebo nedopatrenie môžu zásadne zmeniť vzhľad nášho nábytku. Najjednoduchšou možnosťou je starý nábytok vymeniť za nový, ale to sa nás dnes netýka. Ako teda správne zrenovovať starý/poškodený nábytok?

rsz-1image1-36-.jpg

Najprv zistíme rozsah poškodenia

Prvým dôležitým krokom je zistiť, aké rozsiahle poškodenie chceme opraviť. Ak je to len škrabanec, menšia odrenina, tak nás až tak veľa práce nečaká. Ak ale nedopatrením došlo k odlomeniu kusu nábytku renovácia bude o čosi náročnejšia. Najväčším problémom starých nábytkov býva znehodnotenie škodcom, červotoče vedia narobiť veľké šarapaty. Na všetko však existuje riešenie.

Základným predpokladom pre úspešné renovovanie nábytku je dávka trpezlivosti. Ak ste doteraz nerenovovali žiadny nábytok, stále to môžete nechať na skúsených stolárov, prípadne reštaurátorov. My sa však pozrieme na tú druhú alternatívu, kedy chceme renováciu zvládnuť bez cudzej pomoci.

Pokračujeme demontážou

Ak máte pod rukou nábytok z masívu, tento krok môžete preskočiť, prípadne iba skontrolovať, či nábytok neobsahuje kovové časti, ktoré si vyžadujú opravu.

rsz-image4-90-.jpg

V závislosti od rozsahu renovácie demontujeme všetky potrebné časti. Predovšetkým starý nábytok zvykne mať poškodené kovové závesy, prípadne rúčky a úchytky. Ak sa dajú zachrániť, stačí odstrániť hrdzu, aplikovať vhodné farbivo a skrutky vymeniť za nové.

Jednotlivé rozobraté diely prezrieme, či na miestach, ktoré predtým viditeľné neboli, nie sú známky vyčíňania škodcov. Výhodou demontáže je tiež pocit, že rozobratý nábytok na menšie kusy nám už nepripomína to, čo sme sa báli opraviť a teda sa smelo môžeme pustiť do renovácie.

Zatočme s červotočmi

Červotoče alebo iný hmyz dokážu značne poškodiť náš nábytok. Pokial je poškodenie iba minimálne a nie rozsiahle, drevo stačí ošetriť prípravkom na ochranu proti škodcom. Ak je nábytok starší, rozsah poškodenia je pravdepodobne väčší a ochranný náter nepostačuje. Na záchranu takéhoto dreva je potrebné luhovanie, prípadne zaplynovanie.

Luhovanie je proces, kedy celý nábytok ponoríte do kade s luhom a vyhubíte tak všetkých škodcov. Pri plynovaní ide o podobný princíp, avšak pracuje sa so sírou, ktorá pálením hubí všetkých ničiteľov. Pri týchto procesoch si však nechajte poradiť od skúsenejších odborníkov. Počas práce tiež nezabúdajte na ochranné prostriedky.

Fľaky, škrabance, odreniny a iné neduhy

Pokiaľ ste vynechali predchádzajúci proces a stále sa pozeráte na zaprášený kus nábytku, vezmite vedro s vodou a nastrúhajte doňho obyčajné mydlo. Následne jemne navlhčenou handrou očistite nábytok od prachu a nečistôt. Takto ošetrený nábytok nám lepšie ukazuje, čo je potrebné opraviť.

rsz-image2-115-.jpg

Na odstránenie fľakov je najlepšie použiť lieh, ktorý pomocou handričky aplikujeme na potrebné miesta. Pokiaľ sme našli na dreve nedostatky v podobe malých škrabancov a rýh, nemusíme ich hneď brúsiť. Na ich vyplnenie stačí použiť vhodnú výplň Čo ale v prípade, keď je poškodenie rozsiahlejšie, prípadne je narušená dyha?

Častým znehodnotením nábytku sú spáleniny, ktoré jednoducho odstránime vybrúsením, rozsiahlejšie miesta najprv vyškrabeme a následne prebrúsime. Dierky a škrabance, chýbajúce drobné časti (odlomený roh) sa dajú vyplniť tmelom na drevo. Pri jeho aplikácií dbajte na predpísaný postup výrobcom.

Pri poškodení dyhy je spravidla najjednoduchšie ju vymeniť. Pokiaľ sa rozhodnete inak, poškodenú časť opatrne vyrežeme a vytvoríme šablónu, pomocou ktorej vyrežete nový kus. Nezabudnite poškodené miesto prebrúsiť a aplikovať vhodný tmel.

Pri výraznom poškodení nožičiek, prípadne celej spodnej časti, na ktorej stojí nábytok je najvhodnejšia ich výmena. V ponuke výrobcov nájdeme mnoho kusov, s rôznymi rozmermi, tvarmi a ozdobami. Ich farbu si neskôr prispôsobíme.

Dbáme na vhodný výber náteru

Po opracovaní nábytku a odstránení všetkých závad nasleduje záverečná fáza, a to výber správneho náteru a jeho aplikácia. Nanesením vhodného laku alebo moridla dosiahneme rovnaký farebný efekt pre celý kus nábytku. Na záver je vhodné použiť aj vosk, dodáva nábytku ten správny vzhľad a navyše chráni pred vodou.

rsz-image3-122-.jpg

Takto opracovaný nábytok dokáže skrášliť, spríjemniť vaše bývanie. Pokiaľ sa vám celý postup vydaril, bonusom budú ušetrené peniaze a úsmev na tvári po dobre vykonanej práci. 🙂