12.08.2010

Zariaďovanie novej alebo rekonštrukcia staršej domácnosti je nepochybne vzrušujúcou záležitosťou ktorá sa dá riešiť dvoma spôsobmi. Ak nám to financie dovolia zavoláme si odborníka (odborníkov) ktorí nám so všetkým pomôžu alebo ak nemáme dostatok finančných prostriedkov alebo sme jednoducho taký nadšený a máme pocit, že to dokážeme aj vlastnými rukami, môžeme sa do toho pustiť svojpomocne.

Azda najdôležitejšou a na navrhnutie a zariadenie najkomplikovanejšou je kuchyňa. Táto miestnosť si vyžaduje podrobné plánovanie pri ktorom je potrebné nezanedbať niekoľko dôležitých krokov a postupností. Takže ak sme sa rozhodli naprojektovať kuchyňu vlastnými silami treba vedieť že …

Na začiatok si najlepšie na štvorcový papier zakreslíme pôdorys miestnosti a doň zakreslíme už jestvujúce náležitosti ako okná dvere, pri rekonštrukcii staršej kuchyne aj existujúci odpad, elektrické zásuvky, prívod vody, plynu, radiátor … Následne si musíme zvoliť druh kuchyne aký by sme chceli – máme vysnívaný a potom v rámci možností navrhujeme … čiže meriame, kreslíme, gumujeme a opäť meriame, kreslíme, konzultujeme … no pri tomto vzrušujúcom procese nesmieme zabúdať na určité parametre, ktoré sú pre kuchyňu overené a treba alebo bolo by vhodné ich dodržať.

Takže, nástenné skrinky sa umiestňujú do polohy, ktorá optimálne vyhovuje dospelému človeku, no najmä dospelým, ktorý budú danú kuchyňu využívať. Úložné priestory plánujeme logicky, čiže si sadneme a snažíme sa zamyslieť a predstaviť si, čo, kde, kedy, ako budeme v kuchyni robiť aby sme mali pri práci všetko po ruke. K tomu nám dopomôže overený tzv. pracovný trojuholník v ktorom je umiestnený sporák, drez a chladnička v rozpätí maximálne štyri metre a v ktorom musíme mať ľahký a voľný pohyb. Ak prerábame kuchyňu vo veľmi starom bytovom dome a plánujeme v nej umiestniť viacero moderných spotrebičov treba sa pozrieť na elektrické napätie pretože sa môže stať, že budeme musieť previesť určité úpravy, ktoré sa nezaobídu bez odbornej pomoci nakoľko toto napätie nemusí byť postačujúce. Zo skúseností domácností je tiež dôležité myslieť na niektoré veci dopredu.

Napríklad dnes sa Vám zdá, že umývačku riadu nepotrebujete alebo nemáte na ňu financie ale v budúcnosti sa to môže zmeniť, čiže niekde v blízkosti odpadu a prítoku vody si jednoducho naprojektujte skrinku v rozmeroch umývačky, ktorú v prípade potreby ľahko pretransformujete. V dnešnej dobe je tiež dôležité ponechať väčší priestor na odpadkové koše pretože ak chceme byť ekologický musíme triediť, plastové fľaše zvlášť, krabičky tetrapak, tetrabrik, alopak zvlášť, kovové obaly zvlášť, sklo zvlášť … Chladnička a mraznička by nemali stáť v blízkosti varnej dosky alebo rúry na pečenie , kuchynská rúra by mala byť umiestnená v úrovní očí, na prívod vody do batérie by sme mali namontovať poistné ventily aby sme v prípade potreby nemuseli odstaviť vodu v celom byte, vopred treba myslieť aj na otváranie a zatváranie dvierok či už skriniek, chladničky, okien alebo balkónových dverí aby si navzájom neprekážali a neobmedzovali sa, tiež nesmieme zabúdať, že každý spotrebič potrebuje zapojiť do zásuvky, takže v ich blízkosti bude možno potrebné nejaké dodatočne urobiť …

Predtým ako začneme kuchyňu vlastnoručne navrhovať by sme mali navštíviť zopár predajní z tohto odvetvia aby sme vedeli aké sú trendy, aké sú novinky, vylepšenia a aj preto aby sme získali predstavu o tom ako to vlastne vyzerá. Všímame si detaily napr. ako je robený spodok kuchyne, stojí na nožičkách, je pevne položený na zemi, dá sa dostať v prípade potreby pod spodné skrinky (napr. keď sa nám vyleje voda) bez toho aby sme museli rozobrať pol kuchyne, všímajme si ako je riešené jednotlivé rozloženie skriniek vo viacerých kuchyniach, pohybujme sa okolo nich a skúsme si predstaviť akoby sme v nej niečo robili a či by nám to vyhovovalo a značme si, kreslíme a zapisujme si najlepšie riešenia, postrehy a zistenia z ktorých si potom vyberieme to najvhodnejšie pre seba.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama