19.03.2019

Vlastnoručne vyrobená posteľ z drevených paliet mi padla do oka už pri prvom stretnutí. S týmto stále rozšírenejším trendom ste sa už zrejme stretli a úprimne, určite nejde len o nejakú hipsterskú záležitosť. V tomto článku by som s vami rád zdieľal moje skúsenosti, výhody takéhoto nábytku a niekoľko overených postupov na jeho výrobu.

V mojom prípade sa to začalo už pred niekoľkými rokmi výrobou knižnice z drevených debničiek. Najväčšou výzvou pre mňa vtedy bolo práve ich zháňanie, nakoľko sa ukázalo, že nájsť dostatočné množstvo rovnako veľkých, drevených a nepoškodených debničiek pre moju pomerne širokú zbierku kníh je naozaj výzva.

Čaro drevených paliet

Drevené palety, ktoré sa už desiatky rokov používajú pri preprave a skladovaní množstva rôznych materiálov a tovaru, našli svoje nové, praktické využitie. U nás sa najčastejšie môžete stretnúť s europaletami (tiež označované ako EUR alebo EPAL palety), ktoré sú vyrobené z dreva a unesú až 2 000 kg váhy. To nie je na zopár dosiek vôbec zlé, že?

Samotné palety vážia okolo 20 kg, pričom štandardné europalety majú rozmery 120×80×14,4 c­entimetrov. Pri týchto rozmeroch dosiahnete bez úpravy 240×160 cm posteľ, vhodnú pre štandardný rozmer matraca 200×160 cm. Palety sa navyše dajú jednoducho rozobrať alebo spíliť, čo im dodáva potrebnú flexibilitu pre vytvorenie naozaj veľkého množstva rôzneho zariadenia.

Zrejme vám napadá niekoľko otázok, ako napríklad: Sú palety dostatočne pevné? Je taká posteľ stabilná? Ako dlho taký nábytok vydrží? Ako zohnať vhodné palety? Je to náročné? A čo triesky?

Ku všetkým týmto a ďalším otázkam sa postupne dostaneme. Celkový postup je naozaj jednoduchý a jednotlivé kroky využijete aj pri výrobe iného nábytku z paliet. Týmto spôsobom ušetríte nemalé peniaze a vložíte do tejto práce kúsok seba. Tá radosť z vlastnoručne dokončeného diela je skutočne na nezaplatenie.

Ako na výber paliet?

Výber paliet je nepochybne tou najdôležitejšou časťou celého procesu. Nesprávnym výberom vám okrem nestabilnej postele hrozí aj pleseň, prípadne zranenie pri samotnej manipulácii.

Ako spoznať bezpečnú paletu?

Drevené EUR a EPAL palety podliehajú pri výrobe európskym normám, preto sa vždy dobre pozrite, či sú riadne a čitatelne označené. Falšovatelia paliet tieto označenia len naznačujú, povedzme prvým písmenom, tak, aby boli nečitateľné alebo neúplné.

Originálne klince by podľa noriem mali mať dĺžku 7 – 8 cm a priemer hlavičky 3,4 cm. Ďalším dobrým znakom pre rozpoznanie spoľahlivej palety je rozmiestnenie klincov. Tie podľa noriem vytvárajú tvar písmena T alebo trojuholníka.

Kde a za koľko zohnať palety?

Vraj sa dajú zohnať aj zadarmo, no ja som také šťastie zatiaľ nemal. Pri ich kúpe však máte väčšiu istotu, že skutočne spĺňajú všetky normy. Vyradené palety sú zvyčajne poškodené a dobré akurát tak na kúrenie, prípadne ich časti môžete použiť na menej náročné projekty, ako dekoratívny držiak na kľúče, či kvetináče.

Na internete je množstvo obchodníkov s paletami, nezabudnite však prebehnúť aj internetové bazáre a facebookové skupiny. O to viac ale dbajte na dôkladnú kontrolu kvality a spomínaných noriem. Nové palety môžu stáť 10 a viac eur, použité pokojne aj o polovicu a viac menej.

Aké sú výhody postele z paliet?

Často mám pocit, že pokiaľ ide o vlastnoručne vyrobený nábytok z paliet, buď ste úplným fanúšikom alebo totálnym odporcom. Ak by ste však stále boli vy alebo vaši známi niekde uprostred, zhrňme si najväčšie výhody takéhoto riešenia.

Cena

Toto riešenie je bezkonkurenčne najlacnejším. Okrem materiálu ušetríte aj za samotné zmontovanie. Narazil som na viacero webstránok, kde vám takúto posteľ vyrobia, podľa mňa sa to však neoplatí. Navyše sa tak ukrátite o tú najväčšiu radosť z vlastnoručne vykonanej práce.

Kreativita a flexibilita

Drevené palety je možné veľmi jednoducho rozložiť alebo rozpíliť, čím ponúkajú naozaj širokú škálu možností toho, čo sa z nich dá zostrojiť.

Jednoduchosť

Nikdy som sa nepovažoval za manuálne zručného človeka a úprimne, od ikonického dua Pat a Mat nemám naozaj ďaleko. To je však len ďalším dôkazom, že výrobu nábytku z paliet zvládne naozaj každý a nie je za to potrebné nikomu platiť.

Jedinečný kúsok

Jednou z najväčších výhod je určite originalita týchto výrobkov. Aj keď ste fanúšikom masovej IKEA výroby, unikátnym kusom nábytku z paliet obohatíte svoju domácnosť o kúsok svojej osobnosti.

Výroba postele z paliet

Výber postelí, ktoré si môžete kúpiť, je dnes skutočne obrovský, napriek tomu je však výroba vlastnej postele stále viac obľúbeným riešením. Najdôležitejšou súčasťou každej postele je však matrac, preto sa určite nestráňte investovať do kvalitného kúsku. Ten je veľmi dôležitý pre vašu chrbticu, kvalitný spánok a celkové zdravie.

Príprava a potrebné nástroje

Stretol som sa s viacerými postupmi a úprimne, prakticky záleží od toho, ako veľmi sa s tým chcete vyhrať. Od toho závisí aj výber samotných pracovných nástrojov.

Pred samotnou montážou je vhodné zmerať priestor pre posteľ a palety dať dokopy až vnútri. Pripomínam, že každá váži 20 kg a celá posteľ by sa prenášala naozaj veľmi ťažko a nemotorne.

Povrchová úprava palety

Vo viacerých postupoch na internete sa môžete stretnúť s pracným šmirgľovaním každej palety, podľa mojej skúsenosti a skúseností kamošov to vôbec nie je potrebné. Možno by som nad tým pouvažoval v prípade príliš drsného povrchu plného triesok. A jedine s karbobrúskou.

Obrúsenie paliet môže byť vhodné tiež v prípade, ak sa ich chystáte namaľovať alebo natrieť ochrannou vrstvou proti plesniam, hubám a škodcom. Táto ochrana podľa mňa nie je nutná, najmä ak máte kvalitné palety. Ich natieranie je totiž veľmi pracné.

Niekto ich nastrieka pomocou kompresora, čím sa farba dostane aj do ťažšie dostupných miest a ušetrí to množstvo času. Nie každý má však po ruke kompresor, že?

Ak sa palety rozhodnete maľovať, pripravte sa na veľkú spotrebu farby – pri jednej vrstve na hornej časti paliet to je asi 8 kg farieb. Drevo veľmi saje, preto sa poobzerajte po ekonomickejšom balení a prípadne farbu aj trochu zrieďte.

Samotná montáž

Ako som spomínal, bez pílenia paliet dosiahneme ich jednoduchým zložením posteľ s rozmermi 240×160 cm, teda po uložení štandardného matracu vo veľkosti 200×160 cm nám ostáva na oboch alebo jednej strane menší priestor.

Montovať ich nemusíte, nakoľko svojou váhou držia pri sebe, určite však odporúčam ochranu na spodnú stranu paliet. Výborné sú filcové nálepky, ktoré oceníte pri prípadnom posúvaní postele. Prinajhoršom môžete palety niečím podložiť, koberec sa vám však zničí a s kartónmi sa veľmi ťažko manipuluje. To už ich radšej po uložení orežte podľa paliet, aby netrčali.

Ako čelo postele môžete použiť ďalšie dve palety, ktoré zasuniete bočnou stranou k zemi medzi stenu a vašu novú posteľ.

Výšku postele si jednoducho nastavíte počtom paliet naukladaných na seba, zvyčajne však stačia dve “poschodia”. Na vrchné palety môžete kratšími klinčekmi alebo samorezkami pripevniť podkladovú dosku z drevotriesky. Tú kúpite v každom obchode so stavebným materiálom za približne 5 eur za meter štvorcový. Opäť ale tvrdím, že to nie je úplne nevyhnutné. Matrac sa vám od paliet nezničí.

Osvetlenie postele

Priestor pod paletami môžete tiež použiť pre štýlové osvetlenie, ktoré v miestnosti vytvorí ozajstnú atmosféru. Postačia vám obyčajné reťazové svetielka z vianočného stromčeku.

Tipy na záver

Pre ľahšiu manipuláciu môžete na spodnú časť paliet primontovať podobné kolieska, aké má nákupný vozík. V tomto prípade však už bude potrebné palety zošróbovať, prinajhoršom však stačí použiť sťahovacie pásky. Ak odpílite horné časti spodných paliet, získate úložný priestor vhodný pre boxy. Ak ste zručnejší, môžete si tu vytvoriť zásuvný šuflík.

Dúfam, že vám tento článok pomohol a presvedčil vás o tom, aké jednoduché je vyrobiť si takúto posteľ. Držím palce!

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama