Čo by ste povedali, ak by sme vám tvrdili, že vašu podlahu v byte si môžete vyrobiť z baliaceho papiera či vrecúšok určených na desiate, pečivo a podobne? Skôr, ako si začnete klopkať po čele, čítajte ďalej.
Na stránkach Hobbyportalu sme vás už nespočetnekrát presvedčili o tom, že človek je tvor vynachádzavý. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Presvedčíme vás, že nápad na „papierovú“ podlahu vôbec nie je z ríše fantázie. A navyše – je oveľa lacnejší, ako v prípade, keby ste mali kupovať niektorú z mnohých druhov podlahových krytín. Ak máte teda toho správneho „handmade“ ducha, trochu trpezlivosti a zručnosti, určite vám nebude nič brániť vyskúšať takýto spôsob pokrývania podlahy. Pre začiatok budete určite súhlasiť, že v byte, kde chcete mať všetko tip-top sa veľmi experimentovať neoplatí. Ale taká chata, záhradná chatka, či chalupa, v ktorej máte na podlahe tridsaťročné linoleum a akosi vám nezostávajú financie na výmenu podlahovej krytiny je toto riešenie „za pár šupov“ ideálne.A možno sa po čase rozhodnete vytvoriť si takú aj vo vlastnom byte.
Čo budeme potrebovať
– V prvom rade baliaci papier (hnedý), ktorý dostať kúpiť v rolkách v papiernictvách. Výhodou je, že takéto rolky sa predávajú v presných rozmeroch a vy si veľmi ľahko môžete vypočítať, aké množstvo budete potrebovať. Samozrejme, rátajte s tým, že cca 20 – 25% papiera budete kvôli prekrývaniu potrebovať naviac. Druhou možnosťou je vyrobiť takúto podlahu z papierových vreciek. Rozhodnutie necháme na vás. Ale – oveľa jednoduchšie je použiť celú veľkú rolu. Upozornenie – papier musí byť klasický, recyklovaný a nie mastný.
– Druhou dôležitou vecou je lepidlo. Budeme ho potrebovať pomerne veľa, takže si kúpte radšej do zásoby. Poraďte sa pri výbere s predavačom – malo by byť priesvitné, riediteľné vodou, s dobrou priľnavosťou. Tomuto zodpovedajú špeciálne lepidlá na tapety, ale aj také, ktorými sa lepia bilboardy a plagáty na drevený podklad či betónové stĺpy.
– Moridlo. Osvedčilo sa klasické moridlo na drevo , parkety a podobne. Také, ktoré nepokrýva štruktúru moreného materiálu, len zmení jeho farebný odtieň. Apropo odtieň. Vyberáme skôr tmavšie farby (hnedé, mahagónové a pod.), no ak si trúfame, môžeme experimentovať so zelenou a inými prírodnými odtieňmi.
– Mop. Ten padne za obeť počas morenia podlahy. Kupujeme teda skôr lacnejší, ako drahší
– Polyuretánový lak. Opäť sa poradíme s predajcom. Vysvetlíme, čo ideme robiť a na čo ho chceme použiť. Tento lak by mal byť odolný voči oderom a škrabancom s pevnou štruktúrou po vytvrdnutí.
– Brúsny papier. Pre prípad, že budeme musieť niečo upraviť, prebrúsiť a podobne. Vyberáme brúsny papier na drevo s jemnejšou štruktúrou.
Ako na to
Prípravné práce
Sú veľmi dôležitou súčasťou našej činnosti. Plochu miestnosti, v ktorej chceme vytvoriť túto netypickú podlahu musíme vyprázdniť, odstrániť lišty a obloženia okolo stien a dôkladne povysávať. Podlaha musí byť rovná a akékoľvek nerovnosti, jamky a hrbolčeky musíme vyrovnať (vyplniť, prebrúsiť). Ak je podlaha betónová, vypĺňame aj prípadné praskliny buď tmelom, alebo špeciálnou zmesou. Ak je podlaha drevená, uistíme sa, či nie sú uvoľnené niektoré jej časti a upevníme ich. Nerovnú betónovú podlahu môžeme zaliať tenkou vrstvou samonivelačnej zmesi, musíme však počkať, kým dokonale vytvrdne. Čo sa týka betónovej podlahy, odporúča sa ju pred lepením jemne zdrsniť, aby sa o ňu papier dostatočne dobre pomocou lepidla prichytil.
Baliaci papier
Teraz nás čaká príprava samotného papiera. Budeme ho trhať na kusy, ktoré nesmú byť príliš malé (tie najmenšie by nemali mať menšie rozmery, ako 12 x 12 cm). Papier trháme úplne intuitívne tak, aby nám vznikali rôzne nepravidelné tvary rôznych veľkostí
Lepidlo
Spomínali sme, že ho spotrebujeme pomerne veľa. Namiešame si ho s vodou v pomere 1:1 (ak výrobca striktne neodporúča inak), alebo v prípade drevenej podlahy môžeme zvýšiť pomer vody až na 3:1. Lepidlo nikdy nemiešame celé naraz, ale odlievame z neho do menšej nádobky, pretože samotné lepenie určitý čas potrvá a veľké množstvo lepidla by nám zatiaľ vyschlo.
Začíname lepiť
Natrhané kusy papiera môžeme lepiť dvoma spôsobmi. Prvý je jednoduchší – každý kus natrieme z obidvoch strán a pevne pritlačíme k podlahe tak, aby nevznikli žiadne vzduchové bubliny. Pomôžeme si mokrou špongiou, ktorou prebytočný vzduch krúživými pohybmi vytlačíme. Jednotlivé kusy sa musia dokonale prekrývať (papier sa po vyschnutí mierne zmenší).
Druhý spôsob je efektnejší. Jednotlivé kusy papiera pokrčíme a ponoríme do nádoby s lepiacou zmesou. Potom ich opatrne vyžmýkame tak, aby sa nám papier nepotrhal a aby ho bolo možné rozbaliť. Podlahu pretrieme lepidlom, papier rozvinieme a lepíme ho tak, ako to vidieť na nasledujúcom videu. Podlaha tak dostane celkom novú štruktúru, ktorá bude hĺbková a po namorení budú miesta skrčenia papiera pôsobiť exkluzívne a jedinečne.
[* youtube:s8BABwi0kKI *]
Rozdiely v textúre papiera pri rôznych spôsoboch lepenia
*** Štruktúra povrchu podlahy pri lepení papiera bez skrčenia
*** Štruktúra povrchu podlahy s pokrčeným papierom
Podlahu necháme dôkladne vyschnúť. Môže sa stať, že po vyschnutí sa zjavia (hoci sme používali priesvitné lepidlo) na povrchu biele škvrny. Pretrieme ich opatrne teplou vodou a opäť necháme vyschnúť. Keď je všetko tak, ako má byť, vrhneme sa na morenie. Moríme rovnomerne pomocou mopu a dôraz kladieme na rohy miestnosti + miesta pri stenách. Po morení necháme podlahu odpočívať (schnúť) nie menej, ako dva dni.
Rovnakým spôsobom, ako moridlo, nanášame polyuretánový lak. To znamená, že zničíme aj druhý mop, resp. jeho návlek. No výsledok stojí za to. Polyuretánový lak je tiež riediteľný vodou, preto prvá vrstva bude redšia, aby dobre vsiakla a druhá bude krycia (hustejšia) – tá dodá podlahe vysoký lesk a efekt luxusu. Tí, ktorí skúšali experimentovať, použili na lakovanie epoxidovú živicu, no tá sa po roku začala v mnohých prípadoch odlupovať. Takže ostaneme radšej pri polyuretánovej vrstve.
Ak sa vám vaše dielo zapáči, môžete podobným spôsobom dekorovať napríklad schody. A čo exteriér? Všetko záleží od vrstvy laku. Ak sa vám podarí kúpiť mrazuvzdorný, vodeodolný vonkajší lak, skúste si takto skrášliť terasu pred chatkou. Fantázií sa medze nekladú.
Foto: domesticimperfection.com
Zanechať odpoveď