12.02.2015
(Platená inzercia)

Radíte medzi svoje hobby tiež zariaďovanie interiéru? Alebo ste vždy v šoku z toho, ako úžasne to vyzerá u známych či v štýlových ubytovacích zariadeniach, aké nájdete napríklad aj na tomto odkaze? Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, dnes predstavíme niekoľko interiérových trendov pre rok 2015. Zároveň si tiež zhrnieme pár krízových zlozvykov, ktoré zvykneme pri zariaďovaní domácnosti robiť. Čítajte, inšpirujte sa a vyvarujte sa opakovaným chybám.

Zabudnite na gýč a preorientujte sa na luxus

Bytoví dizajnéri vyzývajú, aby sme tento rok zo svojich kreatívnych plánov vypustili tropické motívy a holé murivo. Toto všetko je v roku 2015 neprípustné, ba až gýčové. Stavia sa na minimalizme a detailoch. Milovníci luxusu iste ocenia nový príval „zlatej horúčky“, ktorý sa odrazí na svietidlách, obrazových rámoch, drezových kohútikoch, ale tiež na nábytku. Pokojne sa môžete dať zviesť podmanivou kombináciou zlata, striebra, nerezovej ocele a kovaného železa. Tu sa nemusíte zväzovať žiadnymi pravidlami. Nekupujte drahé vybavenie, celkom postačí, keď pretriete starý obrazový rám, úchytky alebo starú skriňu zlatou farbou. Ak chcete byť trendy, môžete pridať do obývačky alebo spálne zlatý vankúš. Pri povrchovej úprave sa ukazuje ako obzvlášť príťažlivé spojenie zlata a bronzu.

Minerály, tapety a zvieracie kože

Kuchyňa, kúpeľňa, spálňa i obývacia izba tento rok takpovediac pozývajú do svojho interiéru piesok, keramiku, kameň, mramor, ručne vyrobené bytové doplnky s textúrou a podobne. Na svoje si teda prídu i priaznivci minerálov. Tie sa môžu premietnuť do podoby váz, tanierov, podnosov, mís a umeleckých diel na stenách. Výnimkou nie sú ani vkusné lehátka, lavičky, kuchynské drezy, stoly a stoličky. Do módy sa vracia aj tapetovanie, a to vo veľkom štýle. Nie je nutné vytapetovať celú stenu, zvoľte si menšie kusy, prostredníctvom ktorých vytvoríte uprostred steny dominantný obraz. Vďaka tomuto trendu sa pred nami otvára nová paleta farieb a textúr. Steny domova dokážeme takto oveľa viac okoreniť a z vyzdobovania sa môže stať hra. Zabudnite na bielu farbu a začnite experimentovať. Do domácností sa opäť vracajú veľké zvieracie kože a koža sa prenesie i do prikrývok či vankúšov.

Farby, vzory a štýly

Hlavnou farbou tejto sezóny bude modrá, ktorá začína odtieňom indigo a končí námorníckou modrou. Prikúpte si nové posteľné obliečky, no prefarbiť si pokojne môžete aj čelá postelí a sedacie súpravy. Aj keď tento odtieň pokladáme za studený, je súčasťou prírody, a teda aj ľudí. Okrem modrej sa dostáva do popredia tlmená ružová, dymové odtiene šedej a všetky hlboko prírodné farebné kombinácie (oliva, indigo blues). Módny svet však uprednostnil v tejto sezóne tiež odtieň Marsala. Prečo ho teda nepreniesť i do svojho bytu? Podčiarkuje elegantnosť a vysoký štýl. Ak túžite dosiahnuť nečakaný dopad dizajnu na svoj interiér, potom zvoľte harmonické splynutie „surového lesa“ a kovu (nábytok, svietidlá, kože zo zamatu a bavlny…). Keďže tento rok je aj o detailoch, nevyníma sa ani vyšívanie, uzlovanie, strapcovanie, tkanie a iné ručné prepracovanie. Pokiaľ máte plné zuby futuristického štýlu, pokojne sa vráťte do 50., 60. a 70. rokov. V kurze sú totiž vintage kúsky (lampy, hodiny, vankúše) inšpirované týmto obdobím. Nezabúda sa ani na kvetinové vzory, no s podtitulom „menej je viac“. V praxi to znamená, že napríklad taký kvetinový vankúš skombinujte s jednofarebnou prikrývkou. V tomto trende sa bytoví dizajnéri opäť zhodli s módnymi. Celkom pokojne si preto zaobstarajte i kvetinový outfit alebo tenisky. Niečo si možno vyberiete aj TU. Kým biele steny pôjdu tento rok bokom, o inom to už bude v prípade bielych doplnkov. Tie sú stále populárne, pretože navodzujú pokojnú a sviežu atmosféru. Bez obáv si prineste domov nejakú svetlú sošku, vázu alebo kvetináč. Tiež by ste mali mať na pamäti, že rozlišujeme rôzne odtiene bielej. Môžete teda prelínať „jedinú“ farbu s rôznym výsledkom. In budú tiež maľované abstraktné vzory, farebné striekance a akvarel. Toto sa najlepšie prejaví na bytovom textile, umeleckých dielach a keramike.

Na čo si dávať pozor a čo ešte vyskúšať?

Majte stále na pamäti, že prvý dojem môžete urobiť iba raz a druhú šancu jednoducho nedostanete. S prepracovanosťou by ste teda mali začať hneď pri vstupnej hale. Žiadny prechod cez garáž alebo pivnicu! Vstupná brána totiž navodí tón domácnosti. Podceňovať by sa nemalo ani osvetlenie, ktoré zvykne byť príliš tmavé alebo svetlé. Občas je nutné vyhrať sa s tým a nájsť zlatú strednú cestu. Zaobstarajte si závesné svetlá či neónové pásiky. Osvetlite knižnicu, potraviny umiestnené na stole či výrazný doplnok v miestnosti. Vedeli ste, že vstavané chladničky sa hodia skôr do biznis sveta alebo priemyselnej kuchyne? V štýlovej domácnosti nemajú čo robiť. Voľne stojace spotrebiče navodzujú pravé rodinné kúzlo. Mimoriadne nevkusné je i to, keď závesy neladia s kobercom. Na harmóniu by ste mali dbať i v prípade tapiet a poťahov. Iste nechcete mať z domu cirkus. Nábytok nemusí byť len v prírodných odtieňoch. Čo takto zaexperimentovať s ohnivou červenou alebo žiarivo žltou? Dizajnéri upozorňujú tiež na trend, ktorým je tzv. plávajúci nábytok. Ide o kusy, ktoré nie sú priamo natlačené na stene, ale stoja kúsok od nej. Údajne to posúva ľudí bližšie k sebe a napomáha konverzácií. Aj veľké miestnosti sa tak stávajú intímnejšie. Zbavte sa tiež zlozvyku hromadenia. Človek predsa nie je škrečok a nemusí sústreďovať na jedno miesto všetky nepotrebné veci.

Pri zariaďovaní bytu je nesmierne dôležitý vtip. Odborníci na toto upozorňujú, pretože neraz je vidieť v domácnostiach až príliš veľa vážnosti, ktorá hraničí s vyumelkovanosťou. Určite nám dáte za pravdu, že dom nie je domov, ak tu chýba smiech. Tak veselo do toho!
Na záver ešte prikladáme dve videá, ktoré sa môžu hodiť, pretože ponúkajú niekoľko skvelých možností.

Zdroj: lifestyle.com.au, houzz.com
Foto: lifestyle.com.au

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama