30.10.2015
(Platená inzercia)

Potrebujete nutne novú sedačku, no zdá sa Vám, že ponuka je nekonečná? Môžete si myslieť, že presne viete, čo chcete, ale akonáhle budete chodiť po obchodoch, prípadne si prezerať obrázky online, každú chvíľu zmeníte názor. Potrebujete priestranné sedačky v tvare U alebo skôr niečo skromnejšie? Fascinujú Vás moderné trendy či retro štýl? Pomocou nasledujúcich tipov získajte jasnú predstavu o tom, čo chcete. Ušetríte čas, peniaze a potenciálne výčitky svedomia zo zlej kúpy.

Veľkosť

Pokiaľ máte väčšiu obývaciu izbu, budete musieť rozhodnúť, koľko priestoru chcete obetovať pohovke. Plánujete iba jeden veľký kus, alebo aj malé kreslá? Bude tu tiež konferenčný stolík? Ak áno, ideálnym riešením je jednoduchá pohovka v tvare písmena L. V prípade, že hľadáte model, ktorý má byť stredobodom izby, hľadajte skôr guľatejší gauč. Zaberie síce viac priestoru, ale poskytuje sedenie pre väčší počet ľudí. Podobnú výhodu poskytujú tiež U-čkové sedačky. Je Vaša obývacia izba malá? V tom prípade budete potrebovať menší gauč, ktorý zaujme na prvý pohľad, lebo zaberie väčšiu časť priestoru v izbe. Vybrať musíte niečo praktické, ale tiež so silnou konštrukciou, ktorá doplní zvyšok priestoru.

Umiestnenie pohovky

Rozhodnite sa, ako presne bude sedačka orientovaná. Úspešné organizovanie priestoru začína analýzou Vášho životného štýlu. Čo robíte, keď ste v obývačke? Pozeráte tu najmä televíziu? Uistite sa, že gauč bude umiestnený v tom správnom smere. Obľubujete návštevy a nočné popíjanie vína? Vytvorte polkruh (či dokonca úplný kruh) okolo centrálneho stola.
Vaša rodina využíva obývaciu izbu k odpočinku, relaxu a čítaniu? Obklopte teda pohovku stoličkami a vankúšmi. Vytvorte viac posedení, ktoré si môžete vychutnať jednotlivo, ale aj v skupine.

Tvar pohovky

Vyberte ten najlepší tvar, ktorý bude vyhovovať nielen Vám, ale aj Vašej obývačke. Už viete, čo na pohovke najradšej robíte. Prišiel čas určiť, ktorý tvar zabezpečí najväčšie pohodlie. L – tvar je skvelý do voľného priestoru, ktorý je potrebné opticky rozdeliť. Guľatejší tvar a U – tvar sa viac hodí do menšieho priestoru, kde však plánujete zabezpečiť pohodlie pre väčší počet ľudí. Ak chcete do obývačky implementovať ďalšie stoličky a stoly, dobrou alternatívou k tradičnému gauču sa javí ležadlo alebo váľanda. Sú kompaktné a poskytnú priestor na sedenie pre niekoľko osôb. Tu však dbajte i na pohodlné matrace 140×200, pretože tie sa často v takýchto prípadoch podceňujú. Nikdy predsa neviete, kto sa rozhodne u Vás prespať. Ak navyše nemáte po ruke inú alternatívu, nie je dôvod podceňovať pohodlie váľandy.

Poťahový materiál

Aký bude pre Vás najvhodnejší? Estetická stránka je dôležitá, ale funkčnosť kľúčová, pokiaľ ide o výber materiálu pre pohovku. Mnohí z nás by chceli plyšový, prípadne biely semišový gauč, ktorý je síce nádherný, ale neudržateľný v čistote. Semiš je zlá voľba, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, ktoré ho môžu ľahko zašpiniť. Kožený povrch, predovšetkým v tmavších farbách, je stále štýlový, zvyčajne pasuje do každého priestoru a pomerne ľahko sa čistí. Inou možnosťou je čalúnenie vonkajšou látkou. Existujú tiež materiály, ktoré odolávajú škvrnám, vode a vyblednutiu od slnka. Mnoho firiem s exteriérovým nábytkom ponúka vonkajšie ležadlá a sedačky, ktoré sú jednoduché a majú klasický dizajn, takže sa ľahko dajú použiť aj v interiéri.

Celkový štýl

Vyberte si štýl, ktorý dopĺňa Váš domov. Pri výbere gauča sa treba spoľahnúť na vlastný inštinkt. Pohovka musí dokonale pasovať do Vašej obývačky. Ak je Váš štýl elegantný a moderný, vyberajte niečo s čistými líniami a dramatickými farbami. Pokiaľ je ale Váš domov eklektickým mixom farieb a vzorov, vyberte gauč, ktorý taktiež kombinuje niekoľko štýlov (napríklad vintage pohovka prečalúnená farebnými tkaninami, prípadne gauč moderného tvaru s tradičnými akcentmi), aby dotvoril Vašu domácnosť.

V prípade, že uprednostňujete tradičný vzhľad, poobzerajte sa po klasickej štruktúrovanej pohovke z trvanlivých a neutrálnych tkanín, ktoré obstoja v skúške času a budú sa dať dobre kombinovať s rôznymi farbami či ostatným nábytkom. Keď už sa raz rozhodnete pre konkrétny štýl Vašej obývačky, prispôsobte mu nielen výber sedačky, ale aj ostatný nábytok a doplnky. Výnimkou by nemali byť ani úchytky a madlá .

Farba

Jasný, s potlačou alebo neutrálny vzor? Prečalúnenie nábytku je relatívne lacnou voľbou pre každého, kto chce zladiť jednotlivé kusy nábytku. Nebojte sa vtipných a jedinečných potlačí! Dokážu evokovať osobný dotyk a rýchlo pretransformovať atmosféru celej miestnosti. Ak ste príliš nervózny, aby ste experimentovali s odvážnejšími farbami a vzormi Vašej pohovky, môžete sa vždy rozhodnúť pre funky pohovku, ktorá sa dá využiť aj ako konferenčný stolík.

Niekoľko inšpirácií, ako to môže vo Vašej obývačke vyzerať, nájdete aj na tomto videu:

Zdroj: wsj.com, houzz.com, homedit.com, ideauno.sk, josknabytok.sk

Foto: ihisham.com, tonalmass.com, decorshome.net

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Albinka (Neregistrovaný užívateľ) 01.03.2017 13:34
Albinka

Ahoj, ďakujem za tipy, zrovna zariaďujte obývacku a mám 2 otázky. Máte niekto skúsenosti s e-shopom 4home.sk, majú tam moc pekné poťahy na pohovky, ktoré sa mi páčia. Po druhé, našla som si zľavu cez kuponer.sk neviete niekto ako to funguje?

Prihlásenie
 
 
Reklama