30.01.2017

Zo snehu a rozprávkovej zimy sa väčšina z nás vie tešiť počas sviatkov, keď môžeme sedieť zatvorení doma. No toho roku zima prišla po nich a pracovné týždne sú plné studených dní, sneh padá a padá, vy pridávate na termostate no nie a nie sa zahriať. Obávate sa pošty a účtov, lebo viete, že kúrite ako v pekle, ale čo robiť? Nechajte termostat oddýchnuť prečítajte si niekoľko rád ako udržať rodinku a naše nohy v teple.

Aká má byť teplota v byte?

Priemerná teplota v domácnosti by nemala prekračovať 24°C. Vysoké teploty nemajú dobrý vplyv na naše zdravie a navyše prispievajú k spomaleniu mentálnej činnosti. Rovnako by však teplota nemala klesnúť pod 16°C, kedy náš organizmus znižuje svoju obranyschopnosť. Namiesto toho, aby ste zbytočne zvyšovali teplotu bytu, radšej si dajte druhú vrstvu oblečenia. Niekedy je sveter a teplé ponožky to jediné čo stojí medzi vami a pohodlím.

Termofory

Čaro tohto jednoduchého pomocníka som znovuobjavila pri návšteve Londýna. Studené mesto, studené izby, klepalo ma celú noc. Termofor je jednoduché riešenie ako sa zahriať keď je vám zima. Šup s ním pod deku a nožičky budete mať zohriate v priebehu pár minút. Je to jednoduché a lacné riešenie, a ak patríte k tým čo stále klepú zubami, určite by ste si ho mali zaobstarať.

Teplo kozuba

Kto už len nesníva o tom aby si večer otvoril knihu pri ohni z krbu? Vyložiť si nožičky a začítať sa do obľúbeného príbehu, ale sedieť s vašou polovičkou a užiť si romantiku ako z filmu? Ak teda bývate v dome pouvažujte nad inštaláciou komína. Ak však neviete kde začať, skúste kvalitné komíny ZOP, pomôžu vám pri výbere a návrhu komínov a so všetkým čo to sprevádza.

Komín

Ak patríte k tým čo kúria práve krbom, postarajte sa aj o čistotu svojho komína. Lebo len čistý komín môže fungovať správne a bezpečne. A ak máte na dome komín a nepoužívate ho, prečo nezačať? Prestavba nie je až taká náročná, na trhu sú dostupné rôzne komínové tvárnice, ktoré sa postarajú o to aby bol váš komín kvalitný a slúžil vám dlho. Nemusíte vzdávať kúrenia pecou, veľa domácností krbom prikuruje a vie tak ušetriť.

Okná

Ak však máte pocit, že je vás dom celkovo studený, chyba môže byť aj v starých oknách. Ak dobre neistia, ani ten najlepší radiátor vám nepomôže. Pouvažujte teda nad investíciou do plastových alebo hliníkových okien. Vďaka vysokým teplo-izolačným vlastnostiam vedia ušetriť až 35% v tepelnej izolácii. Peniaze sa vám vrátia v tom čo ušetríte na kúrení.

Radiátory

Jednou zo základných chýb je zakrývanie radiátorov. Aj keď sa nám to nezdá, mokrý uterák na radiátore vie zadržať veľa tepla. Snažte sa teda nechať radiátory odokryté, zvoľte kratšie záclony. Rovnako neblokujte radiátory kreslami a poličkami nechajte teplo prúdiť do miestnosti.

Netreba podceňovať silu teplého čaju, dobrého svetra a pohodlie deky. No tiež netreba zabúdať na to, že každá investícia do nášho domova sa nám stokrát vráti.

Foto: pixbay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama