Kde postaviť, kúpiť či prenajať nehnuteľnosť, to je pre mnohých jasná vec – najlepšie v meste, kde je práca. Ceny bytov sa však pohybujú rôzne, v závislosti na viacerých faktoroch.
Západ rovná sa veľa možností
Na Slovensku platí nepísané pravidlo, že bývanie na západe krajiny znamená aj možnosť väčšieho uplatnenia sa na pracovnom trhu. Preto sa niet čo čudovať, že Bratislava, Nitra či Trnava sa pýšia vysokou popularitou v nákupe nehnuteľností.
Mesto vína i kostolov
Mnohé realitné kancelárie ponúkajú pod hlavičkou „reality Trnava zaujímavé nehnuteľnosti, ako domy, tak aj byty. Trnava je historickým mestom, ktoré už v dávnej minulosti obľúbili osobnosti ako Ľudovít I. z Anjou, Mikuláš Schneider-Trnavský, či Anton Bernolák.
Romantické prechádzky po centre mesta, ale i v jeho okolí. Ako to už býva, všeobecne platí, že v centre nájdete najmä byty, ktoré buú patriť do vyššej cenovej relácie. A ako sú na tom domy? Trnava aj v tom ohľade má čo ponúknuť. Určite oceníte domy s pozemkami v okolí mesta, ktoré potešia najmä rodiny s deťmi.
Dobrá infraštruktúra, blízkosť hlavného mesta, ale i ďalšie benefity ponúka Trnava ako miesto na bývanie. Mesto sa navyše nachádza vo vinárskej oblasti, takže si na svoje prídu aj fajnšmekri obľubujúci kvalitné víno.
Ako na kúpu domu?
Máte na výber hneď niekoľko možností, ako si dopriať vlastné bývanie, ak samozrejme, nemáte peniaze v hotovosti.
• Klasická hypotéka – Ručíte pri nej nehnuteľnosťou, ktorú zakladáte v prospech banky. Hypotekárnym úverom si možno požičať vysoké sumy, splácať ich možno až tridsať rokov. Úrokových sadzieb je viacero druhov. Vo väčšine bánk platí, že v ponuke je variabilná sadzba, prípadne sadzba fixovaná na jeden rok a potom banka ponúka zvyčajne dve sadzby fixované na dlhšie obdobie – päť či desať rokov. Počas lehoty fixácie sa banka zaväzuje, že úrokovú sadzbu klientovi nezmení.
• Stavebné sporenie – Je výhodné najmä pre tých, ktorí majú čas sporiť. Počas obdobia sporenia získavate štátnu prémiu. Ak na sporenie nemáte čas, môžete si požičať hneď, a to na takzvaný medziúver. Je však podstatne drahší. Pri medziúvere platí, že klient na začiatku platí viac a hneď, ako nasporíte polovicu cieľovej sumy, medziúver sa zmení na stavebný úver a splátka sa zníži.
• Iné úvery na bývanie – banky ponúkajú aj iné úvery na bývanie, ktorých princíp sa veľmi podobá na klasické hypotéky, prípadne sa jedná o klasické hypotéky skombinované so spotrebným úverom.
Zanechať odpoveď