Archív

Chceli by ste mať doma vždy čerstvé kvety? Pomôcť môže donáška kvetov a najmä správna starostlivosť

Živé kvety dokážu rozžiariť každú miestnosť. Podľa filozofie feng šuej sú tiež pohlcovačom negatívnej energie a podporujú rodinné vzťahy. V pravidelnom zásobovaní čerstvých kvetín pomôže napríklad aj donáška kvetov. Poznáte triky, vďaka ktorým vám kytica rezaných kvetov vydrží čo najdlhšie?

chceli-by-ste-mat-doma-vzdy-cerstve-kvety-obr1.jpg

Kytica čerstvých kvetov je v našich končinách vnímaná najmä ako dokonalý dar pre ženu či ako pozornosť pri výnimočných oslavách. V domácnostiach sa preto bežnejšie objavujú izbové rastliny v črepníkoch. Kvetinári však hlásia, že trend kupovania kytíc do interiéru online spôsobom pomaly vzrastá. Nemusí ísť pritom o finančne náročnú „zábavku“. Pri správnej starostlivosti o rezané kvety vám totiž kytica môže vydržať krásna aj niekoľko dní.

Zrežte stonky

Jedna z najdôležitejších zásad starostlivosti o čerstvé kvety je zrezávanie stoniek. Aj keď sa vám zdá, že v kvetinárstve sa už o to postarali, vezmite do ruky nôž a zrežte stonku každej rastliny v kytici. Kvety prijímajú vodu cez stonku. Je preto dôležité, aby bola plocha rezu čo najväčšia. Rez by mal byť šikmý v čo najväčšom uhle a nie vodorovný.

Čerstvo zrezané kvety ihneď ponorte do vody. V ideálnom prípade by ste ich mali pod vodou orezávať, aby sa neuzavreli cievy a do stonky sa nedostal vzduch, ktorý čiastočne bráni prijímaniu vody. Z praktického hľadiska je však toto pravidlo ťažké zrealizovať.

Voda a výživa pre kvety

Vodu vymieňajte každý deň a vázu vždy prepláchnite a vyčistite. Pokiaľ vám v kvetinárstve alebo pri donáške kvetov pribalili aj vrecúško s výživou pre kvety, určite ho použite. Väčšinou obsahuje cukor, slabú kyselinu a antibakteriálny prípravok. Môžete si ho pripraviť aj sami z bežne dostupných pomôcok, ktoré doma máte. Pridajte cukor, ocot a trochu dezinfekčného prostriedku, ktorý používate. Namiesto octu sa dá použiť aj citrónová šťava.

Pokiaľ do vody pridáte výživu, stačí, ak ju budete pravidelne dolievať a raz za týždeň ju vymeníte. Majte na pamäti, že voda by mala siahať minimálne do 2/3 vázy. Lístky, ktoré by vďaka tomu mali byť vo vode ponorené, radšej odrežte.

chceli-by-ste-mat-doma-vzdy-cerstve-kvety-obr2.jpg

Pozor na teplotné rozdiely a umiestnenie kvetov

Najmä v zimných mesiacoch bývajú teplotné rozdiely medzi interiérom a exteriérom veľmi veľké. Pokiaľ vám donáška kvetov dovezie kvety v papierovom obale alebo si ich v ňom prinesiete sami, po príchode domov ich hneď neodbaľujte. V papieri ich nechajte aspoň polhodinu, aby sa stihli prispôsobiť.

Dôležité je tiež umiestnenie vázy. Čerstvé kvety by nikdy nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, sálaniu tepla z radiátora či prievanu. Logicky sú tak oveľa viac vysúšané a ich životnosť sa rapídne skracuje. Kyticu kvetov dajte ďalej aj od zrejúceho ovocia kvôli etylénu, ktorý sa z neho uvoľňuje. Ten totiž spôsobuje rýchlejšie vädnutie kvetín. Ak už v kytici niektoré rastliny začali vädnúť, vyhoďte ich. Pokiaľ by ste ich nechali s tými čerstvými, zvädli by oveľa skôr.

Foto: Bigstockphoto