Archív

Dôležitý je každý veľký detail. Úprava okolia domu svojpomocne

Plánujete úpravu okolia svojho domu? Je to výborný nápad. Ak už máte jasný plán, viete, že aká rozsiahla má byť rekonštrukcia, aj to, koľko času, energie a financií ste ochotní obetovať na svoju domácu letnú brigádu, prichádza tá príjemnejšia časť. Konečne sa môžete sústrediť na svoju predstavu o ideálnej záhrade. Následne by ste sa mali rozhodnúť o tom, či si tento sen viete splniť svojpomocne alebo potrebujete aj asistenciu odborníkov a majstrov. Pokiaľ máte dosť odvahy a rozhodnete sa pre tú prvú možnosť, čítajte ďalej. V tomto článku nájdete niekoľko dôležitých informácií, ktoré budú pre vás pri úprave okolia domu naozaj užitočné.

image5.jpg

Kráčajte po štýlovom chodníku

Pokiaľ sa rozhodujete o tom, z čoho by mal byť chodník na vašej záhrade vyrobený, ponúkne sa vám niekoľko možností. Tým najbežnejším a dalo by sa povedať, že tradičným riešením je betónová cestička. S týmto materiálom sa pracuje jednoducho, okrem toho je trvácny. No existuje aj ďalší dôvod, prečo je taký frekventovaný, a ten je v prípade priemerných domácností celkom kľúčový: financie. Klasická betónová dlažba je pravdepodobne jedným z najlacnejších riešení pri svojpomocnej rekonštrukcii okolia domu. Ak nebude pravidelne preťažovaná ťažkými objektmi, bude vám stačiť aj málo betónu – toľko, aby vystačil na vytvorenie chodníka v hrúbke približne 10 cm. Nezabudnite ale na štrkovú vrstvu, ktorá má slúžiť ako jej základ. Ďalšou praktickou záležitosťou je aj sklon chodníka, ktorý by mal mierne smerovať von. Dôležité je to kvôli tomu, aby dažďová voda neprúdila smerom k domu a nepoškodzovala statiku budovy.

image3.jpg

V prípade, že hľadáte iný, no finančne rovnako nenáročný materiál na vytvorenie chodníka, čo by ste povedali na štrk? Či už sa vám viac páčia riečne kamene alebo drenážny štrk, je už len detail, všetky verzie majú rovnaké výhody a nevýhody. Takúto cestičku vie vytvoriť prakticky ktokoľvek. Stačí vykopať jej základ tak, aby sa mierne nakláňal smerom von, položiť fóliu kvôli dažďovej vode a vyplniť túto priekopu štrkom. Pripravte sa však na to, že chôdza po štrkovom chodníku nie je taká príjemná ako napríklad po betónovej.

Pri kompletnej rekonštrukcii okolia domu sa ale oplatí pouvažovať aj o iných, než obvyklých riešeniach. Neskôr môžete byť vďační za svoje rozhodnutie vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Betón a štrk sú síce praktické materiály, no nie sú jediné, ktoré sú na svojpomocnú úpravu domu ideálne. Zástancom veľkých zelených plôch viac bude vyhovovať napríklad zatrávňovacia dlažba Ecoraster Upravíte ju jednoducho, podobne ako klasický trávnik. Vyberte správnu kosačku a so starostlivosťou nebudete mať problém. O tejto metóde, ktorá je populárna aj v okruhu profesionálnych záhradníkov, sa viac dočítate v časti o príjazdovej ceste.

image6.jpg

Susedov trávnik nemá byť zelenší…

Ak rekonštrukciu okolia vášho domu máte naplánovanú na druhú polovicu apríla, je to ideálne obdobie aj na výsev trávového semena. Dôležité je to, aby sa to udialo v suchu a bezvetrí. Všímajte si aj to, aby pôda nebola studená, najmä v prípade tráv s menšími semenami. (Pred výsevom jej nezabudnite dodať potrebné živiny a humus, rozhoďte preosiatu kompostovú zeminu doplnenú o hnojivo.)
Pri výbere osiva by ste mali brať do úvahy to, či vami vybraný produkt mal dobrú klíčivosť. Pre najlepší výsledok rozdeľte osivo rovnomerne. Na pôde vyznačte 1 m², a na túto plochu miňte 30 g osivo.

Pomerne veľa ľudí si myslí, že jediný spôsob, ako oživiť zelenú plochu na záhrade je to, ak ju opätovne vytvoria, čiže presadia. Rozdiely medzi novým a len 3-4-ročným trávnikom môžu byť naozaj obrovské. Preto sa môže zdať, že „vyliečiť ho“ už neprichádza do úvahy. Samozrejme, je to jedna z možností. Pokiaľ však 50% pôvodného bujného koberca ešte stále žije, dajte svojmu starému trávniku šancu a skúste ju zachrániť.

Môže to znieť prekvapujúco, ale prvý trik, ktorý by ste mali aplikovať, je preriedenie trávnika. Áno, znie to kruto, ale toto opatrenie je naozaj nevyhnutné. V prípade menšej plochy to zvládnete aj bez techniky, staré, suché, zvädnuté rastliny vytrhajte voľnými rukami. Pokiaľ by ste však uvítali pomoc v podobe stroja, hľadajte ho pod názvom vertikutátor.

image2.jpg

Keď krutý proces preriedenia už máte za sebou, čaká vás niečo príjemnejšie: dodanie potrebných živín pôde a trávniku. K správnemu „nakŕmeniu“ pôdy by ste mali vedieť, aká je a aké má potreby. Samozrejme nemusíte ihneď požiadať o profesionálny rozbor pôdy. Stačí sa v prvom rade rozhliadnuť (žijete v kopcoch alebo na nížine, v blízkosti vody, vaša záhrada sa nachádza v tieni atď.?). Mali by ste vedieť niečo aj o histórii svojej záhrady (došlo v posledných rokoch k väčšej výstavbe v danej oblasti?). Nakoniec preskúmajte svoj trávnik aj očami (je štrkovitý, hustý atď.?). Na základe týchto opatrení sa viete rozhodnúť, či je doplnenie organických látok nevyhnutný alebo stačí zeminu prevzdušniť a prekypriť.

image8.jpg

Nábytok nemá byť iba funkčný

Nepodceňujte ani výber správneho záhradného nábytku. Je celkom častou chybou pri úprave okolia domu, že sa zabúda na dôležitosť týchto komponentov. No predstavte si obývačku s čerstvo vymaľovanými stenami, starostlivo vybratými rastlinami, ale s esteticky a/alebo funkčne nevyhovujúcim nábytkom.
Predtým, než by ste sa do nákupu záhradného nábytku impulzívne pustili, vyjasnite si, na aké aktivity slúži pre vás okolie domu. Ide o miesto oddychu vo večerných hodinách s knihou a čajom? Alebo stretnutí s kamarátmi a letných žúrov? Možno máte aj bazén, a na záhrade teda budete najfrekventovanejšie cez deň, v tých najhorúcejších hodinách? Prispôsobte tomu svoj výber.
Po určení praktických aspektov prichádza na rad dizajn. Berte do úvahy to, aké materiály a farby dominujú u vás doma, ktoré druhy rastlín zdobia vašu záhradu, aké stavebné materiály a doplnky ste doteraz kupovali. Čo sa týka materiálu, ten neurčuje len štýl, mieru pohodlnosti a životnosť nábytku, ale aj mieru potrebnej údržby, a ovplyvňuje aj to, koľko času a energiu si vyžaduje čistenie nábytku.

image1.jpg

Aj príjazdová cesta dokáže byť krásna

Vyššie, pri výstavbe chodníka sme už spomínali jeden užitočný materiál, ktorý okrem vysokej miery praktickosti bude vyhovovať aj tým, ktorí si potrpia na kompaktný vzhľad záhrady. Je ním zatrávňovacia dlažba Pokiaľ sa obávate toho, že po čase sa vám príliš veľa zelenej plochy v okolí domu prestane páčiť, budete môcť vyplniť ju aj štrkom alebo dlaždicami namiesto trávy. Je vysoko zaťažiteľná, takže bude vhodná aj pre majiteľov mohutnejších vozidiel. Keďže dlaždice kopírujú prirodzenú schopnosť zeme zadržať vodu, perfektne odvádzajú dážď.

V závislosti od štýlu vášho domu a jeho okolia by sa vám mohla hodiť aj čierna asfaltová príjazdová cesta. V tomto prípade sa ale len ťažko zaobídete bez profesionálnej pomoci a drahým vybavením. Treba rátať aj s tým, že pri vysokých horúčavách môže mierne (ale aj viac) zapáchať.

image4.jpg

Zdroj fotiek: freepik.com