Nemusíte mať profesionálne vybavenie na rozbor, aby ste zistili, či pijete zdravú vodu. Spoznáte ju podľa toho, že je bez farby a zápachu a že vám „chutí“ (voda by nemala mať ani žiadnu chuť). Ak máte pochybnosti o kvalite vody vo vašej domácnosti, stavte na rozbor vody. Aké nebezpečné látky sa vo vode môžu nachádzať a ako ich môžete filtrovať?
Neškodný chlór?
Na bežnú filtráciu vody vo verejných zdrojoch sa využíva chlór, ktorý účinne likviduje baktérie a mikróby. V malom množstve nie je škodlivý, problémom môžu byť trihalogénmetány (THM), ktoré vznikajú ako vedľajší produkt chlorizácie a ktoré majú vplyv na vznik rakoviny močového mechúra u mužov. Tieto látky vznikajú vtedy, keď sa vo vode nachádzajú prekurzory, ktoré s chlórom reagujú a vytvárajú THM.
Na Slovensku sa do vody pridáva kontrolované množstvo chlóru, vďaka ktorému je pitná voda neškodná. Chlór však vysušuje vlasy a pokožku a môže spôsobovať problémy citlivejším ľuďom, ktorí sú náchylní na alergie a kožné problémy ako psoriáza.
Aké látky sa vo vode môžu nachádzať?
Voda z vodovodných kohútikov je pravidelne kontrolovaná, čo znamená, že by ste sa pri jej pití nemali obávať zdravotných problémov. Prekážať však môže chuť chlóru vo vode či jej zvýšená tvrdosť.
Pozornosť by ste mali zvýšiť, pokiaľ odoberáte vodu zo studne. V nej sa môžu nachádzať rôzne nebezpečné látky ako:
Dusičnany a dusitany – Do vody sa dostávajú najmä z poľnohospodárskych polí pri hnojení. Môžu spôsobovať srdečné ťažkosti.
Baktérie a vírusy – Nepríjemné môžu byť zvlášť koliformné baktérie, ktoré sa do vody dostávajú z nášho tráviaceho systému. Môže ísť napr. o baktériu E.Coli alebo enterokoky, ktoré signalizujú fekálne znečistenie vody.
Ťažké kovy – Železo, olovo, mangán, meď či azbest – to všetko sú látky, ktoré spôsobujú závažné ochorenia.
Reverzná osmóza – dokonalý filtračný systém
Princíp filtrovania vody reverznou osmózou vznikol pred viac ako 40 rokmi a doteraz je najdokonalejším spôsobom, ako získať úplne čistú vodu. Osmóza je prirodzený prejav existencie živých buniek, ktoré sú obalené polopriepustnou membránou. Cez ňu voda s nižšou hustotou prenáša živiny do buniek s vyššou hustotou tekutiny – vďaka osmóze existuje život.
Reverzná osmóza dokáže z vody odstrániť až 99 % znečisťujúcich látok. Funguje tak, že pri prechode znečistenia cez filtračnú membránu začne voda pretekať zo strany čistej vody na znečistenú a tým vyrovnáva koncentráciu znečistenia. Filtrovanie vody sa deje pomocou umelého tlaku na strane znečistenia – to sa zachytáva na polopriepustnej membráne, ktorá ďalej pošle len dokonale čistú vodu.
Reverzná osmóza vodu demineralizuje, čím úplne odstráni problémy s vodným kameňom. Treba však pri tom myslieť na dostatočné zásobovanie tela minerálmi zo stravy. Je tiež možné zvoliť si taký filter, ktorý na konci procesu vodu znova mineralizuje, aby mala ideálnu tvrdosť a obsahovala všetky potrebné minerály pre naše zdravie.
Foto: Bigstockphoto
Zanechať odpoveď