18.01.2017

Ešte len nedávno sme oslávili príchod roku 2017 a dizajnéri už predpovedajú veľkú rošádu interiérových trendov. Mnohé budú podobné ako minulý rok, no máme tu aj pár noviniek. Nech sa páči, čítajte ďalej.

ČO JE IN

1.Terracotta

Teplé materiály ako sú terakotové dlaždice nahradia doteraz populárne chladné a biele tóny. Hitom je prirodzená matná povrchová úprava, pričom sa môžu použiť aj ako obklad na bežné steny v kúpeľniach alebo na krby.

Terakotové dlaždice, ktoré sú príliš rustikálne, sa dajú oživiť matným povrchom, pričom tento trend im pridá charakter a vnesie do interiéru teplo.

2.Korok

Korok je nielen štýlový materiál, ktorý dodáva priestoru teplo a textúru, je ideálny aj na absorbovanie hluku v našich stále viac otvorených domovoch. Používa sa tiež ako náhrada za drevené podlahy, no i na čajové stolíky v kombinácii s kamennými vrchmi. Dobre sa môže vynímať aj pevná korková stolička alebo stolík. Dá sa však predpokladať, že čoskoro sa bude korok používať aj na obloženie celej steny v domácej kancelárii, na ktorú sa tak budú dať priamo pripínať rôzne poznámky.

3.Tmavozelená farba

Tmavé odtiene zelenej sa stanú novou farbou interiéru, a tak dajú konečne zbohom námorníckej a polnočnej modrej.
Tmavozelená farba použitá ako lak v izbe (napríklad v spálni) vytvorí chladné škandinávske zázemie, ktoré si žiada už len kože, kožušiny, mosadzné lampy a prírodný ľan. Tmavozelené môže byť aj oddychové kreslo alebo vankúše a časti výzdoby, ktorým sa tak pridá hĺbka a význam.

4.Čalúnené čelá postelí

Postele sa v roku 2017 dramaticky zmenia, keďže drevené čelá budú nahradené čalúnenými rámami postelí.
Či už sa rozhodnete pre klasický model v neutrálnej farbe s gombíkmi alebo zvolíte špecialitku v zamatovom vyhotovení, môžete si byť istý, že spálňa získa razom úplne iný šmrnc. Okamžite sa celá rozžiari.

5.Únik z reality

Domy so zákutiami a miestami na čítanie sú stále viac populárne. Pripisuje sa to hlavne vplyvu dnešnej pretechnizovanej spoločnosti, ktorej už máme všetci dosť.
Stále viac času trávime pred monitorom počítača alebo pozeraním do smartfónu. Ľudia stále viac túžia dať si od takéhoto života prestávku a zbaviť sa digitálneho rozptyľovania. Každý sa snaží vytvoriť si útočisko pokoja a pohody, či už je to spálňa alebo iná časť domu, kde sa dá „uniknúť“ pred okolím.
Aj moderný nábytok do predsiene a ostatné interiérové materiály budú nasledovať tento príklad. Používať sa začínajú hlboké sedacie súpravy s mnohými spôsobmi leňošenia, návrat zažívajú aj leňošky z islandských oviec, robustné pletené vlnené koberce a podlahové vankúše.

6.Vyšperkovanie

Kým v súčasnosti ešte vládne trend pastelových odtieňov ružovej a modrej, čoskoro ich vystriedajú metalické farby inšpirované kovmi, vesmírom, hviezdami, mrakmi a kozmom.
Metalíza, kovy, surovo opracovaný kremeň a opály pridajú trocha viac iskry a záujmu. Lesklé materiály, priehľadné látky a vzdušný hodváb vytvoria ľahký a mäkký romantický prvok, ktorý stelesňuje optimizmus v otázke, kde sme sa to dostali a kam vlastne smerujeme.

Čo je OUT

1.Meď

Odborníci na interiérový dizajn sú jednohlasne presvedčení, že meď a ružové zlato budú v roku 2017 úplne out. Ako materiál je meď krásna a vždy ostane štýlová, no teraz sa vytráca zo svojho výslnia. Avšak presýtenie sa lacnou a zbytočne lesklou imitáciou medi spôsobilo, že ju ľudia už nechcú ani len vidieť.

Trendy sa v roku 2017 postupne odklonia od tohto mimoriadne lešteného vzhľadu.
Pravdepodobne v domácnostiach uvidíme viac priemyselnej estetiky s čiernou oceľou a leštenými kovmi.

2.Mramor

Čoskoro môžeme očakávať prudký pokles záujmu o sériovo vyrábané mramorové bytové doplnky. Mramoru sa darilo, ale je čas na zmenu.
Môžeme sa tešiť na surové, zemité textúry ako sú drevo, hlina a prútie.

3.Citácie ako umelecké diela

Po rokoch popularity sa spotrebitelia konečne odpútajú aj od „výrokových“ doplnkov a umeleckých diel. Tie už v interiérovom dizajne naozaj patria medzi klišé.

4.Imitácie figovej rastliny

Trónila skoro v každej domácnosti, v každom časopise, na každej umeleckej interiérovej fotke. No odrazu jej majú všetci dosť, bola všade, je opozeraná a nezáživná. Namiesto nej prichádza nová izbová rastlina.
Neunavila len spotrebiteľov, ktorí sú stále viac frustrovaní aj jej vysokými cenami, no ukázalo sa tiež, že je ťažké udržať ju pri živote v iných podmienkach, na aké bola zvyknutá zo svojej domácej západnej Afriky.
„Akože“ figu tak vystrieda oliva.

5.Otvorené priestory

Do moderných domácností sa vracajú definované obytné priestory, pretože spotrebitelia hľadajú stále viac domy, ktoré vedia poskytnúť súkromie pred verejnosťou, no aj pred obyvateľstvom samotného domu.
Ešte donedávna ľudia obľubovali život v otvorených obytných priestoroch zahŕňajúcich kuchyňu, obývaciu izbu, jedálenský kút a dokonca priestory určené na štúdium. Objavili však problémy s akustikou a pachmi z varenia, ktoré „zamoria“ celý priestor.
Obývačka, kuchyňa a jedálenský priestor by mohli byť umiestnené okolo centrálneho nádvoria, čím by rozbili veľký otvorený priestor.

6.Dlaždice ako z metra

Moderné kúpeľne a kuchyne sú často obložené jednoduchými dlaždicami kvôli ich prijateľnej cene a univerzálnemu vzhľadu. Avšak, čím ich je viac, tým menej sú populárne. Dajú sa vidieť v miestnej kaviarni a vlastne aj úplne všade inde.
Dajú sa však dokonale rozbiť striekanými kúskami, či kusmi s iným tvarom alebo textúrou, a tak vytvoria úplne nový inovatívny vzor. Celý priestor tak razom dostane iný nádych.

Veríme, že Vás náš článok inšpiroval a pár zmien prevediete aj vo Vašej domácnosti. Po dobre vykonanej práci môže prísť vhod napríklad zelený Matcha čaj, ktorý zaručuje skutočne cisárske posedenie. V roku 2017 prajeme všetko dobré a pri bytových rekonštrukciách držíme palce!

Zdroj: domain.com.au
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama