Archív

Milované i nenávidené feng shui

Umiestnenie budovy, rozloženie nábytku a použitie farieb – to všetko má vplyv na to, či je prostredie harmonické alebo nie, energetizujúce alebo vyčerpávajúce, pozitívne alebo negatívne. Cieľom feng shui je dosiahnuť rovnováhu medzi silami jing a jang, dvoma protikladnými, ale dopĺňajúcimi sa silami prostredníctvom správneho umiestnenia objektov vo Vašom dome a v jeho blízkosti. Feng shui je spojením umenia a vedy, vychádza z ekológie, estetiky, filozofie, astrológie a bytovej architektúry. Nepresadzuje prísne pravidlá logiky a obmedzenia racionálneho myslenia, ale vychádza zo zdravého rozumu a vedeckých pozorovaní.

plowcadence.com.jpg

Kde sa to všetko začalo?

Najstaršia škola bola založená za čias dynastie Tang (618 – 907 n.l.). Za základ hodnotenia kvality miesta využíva kopce, pohoria, rieky a iné prírodné útvary, pretože vznikla v hornatej južnej Číne. Druhá škola vznikla asi o sto rokov neskôr a pri hodnotení miesta používala kompas, astronomické a astrologické výpočty. Vznikla na rovinách severnej Číny s myšlienkou, že svetové strany majú jedinečný vplyv na rôzne aspekty života. Napríklad juh bol považovaný za najpriaznivejší smer, ktorý pomáha k dlhovekosti, sláve a šťastiu. Pred päťdesiatimi rokmi vznikla zatiaľ najmladšia škola, ktorá sa snaží priblížiť najširšiemu obyvateľstvu a najrozličnejším situáciám. Táto škola určuje problematické miesta podľa vstupných dverí do budovy alebo miestnosti.

www.styl-byvania.sk.jpg

Základné pravidlá

Jedno zo základných pravidiel feng shui hovorí, že musíte mať vždy priamy výhľad na dvere či vchod do miestnosti a to s čo najväčším rozhľadom na celú izbu. Miesto na sedenie by sa však malo nachádzať v rohu miestnosti, vyhnúť by ste sa mali neporiadku a neprepchávať svoje obydlie zbytočnosťami. Návod na technicky správne umiestnenie nábytku v miestnosti podľa pravidiel feng shui nájdete na merito.sk/?page=22. Ak však zariaďujete nový byt, najskôr si potrebujete vybrať nábytok podľa Vašich predstáv a až potom ho správne rozmiestniť. Inšpirujte sa na Divendoor.sk, kde nájdete množstvo nápaditých riešení pre rôzne priestory a interiéry.

[* youtube:wiHwAU47Wgg *]

Kuchyňa podľa princípov feng shui

Toto staré čínske umenie považuje kuchyňu za jednu z najdôležitejších miestností v dome. Je to kľúčová izba vyjadrujúca prosperitu a šťastie rodiny, a preto dizajn, umiestnenie v dome a výber dekoračných prvkov zohrávajú dôležitú úlohu. Kuchyňa, ktorá je čistá, presvetlená a prívetivá má dobré feng shui. Experti na feng shui odporúčajú umiestniť kuchyňu čo najviac vzdialenú od hlavného vchodu. Vhodné je prepojenie kuchyne s jedálňou, ktoré znásobuje harmóniu a šťastie a tieto energie udržujú členov pokope. Použité farby kuchyne závisia hlavne od jej polohy v dome, svetovej strany, no medzi najviac odporúčané sú svetlé a pastelové odtiene zelenkavej, maslovej, oranžovej, bielej, žltej a terakota červenej. Drevo a prvky s dreveným efektom sú taktiež vhodné, pretože sú palivom pre ohnivé energie kuchyne. V kuchyni nie je vhodné vystaviť nože a nožnice. Rezná energia týchto nástrojov vytvára konflikty a problémy, riešením je uschovať ich v zásuvkách. Všetky police by mali byť zatvorené a najvhodnejšie je, keby mali dvierka. Otvorené police podľa feng shui evokujú nože a privolávajú chorobu domácim. Skrine do kuchyne nájdete TU Čerstvé ovocie, zelenina, živé rastliny alebo váza s čerstvými kvetmi, to všetko sú podľa feng shui energeticky podporujúce prvky vytvárajúce živú a zdravú energiu.

www.kreativnekurzy.com.jpg

Spálňa podľa feng shui

Umiestnenie spálne v rámci domu rozhoduje o postavení tej ktorej osoby v rámci rodiny. Spálňa hlavy rodiny by mala byť čo najďalej od vchodu a hlavnej ulice. Najlepším miestom pre spálňu je juhozápadná časť Vášho obydlia. Detská alebo študentská spálňa orientovaná na severovýchod prispeje k úspechu v škole, pretože táto svetová strana ovplyvňuje vedomosti a akademické úspechy. Najdôležitejšie je umiestnenie postele. Posteľ by nemala byť umiestnená pod šikminou, pretože to pri spánku vytvára nerovnováhu. Podkrovné miestnosti je dôležité udržiavať dostatočne osvetlené, čo je dobrým spôsobom eliminácie ich negatívneho pôsobenia. Môžete to docieliť napríklad použitím svetlých farieb na steny. Najlepšie je mať spálňu pravidelného pravouhlého tvaru. Vyhnite sa prehnanému osvetleniu alebo príliš kontrastným farbám a kusom nábytku. Vašim špeciálnym požiadavkám vyhovejú skrine na mieru na divendoor.sk V prípade, že matrace už nie sú v dobrom stave, kúpte si nové, rovnako aj obliečky na periny, ktoré sú vyprané, zodraté alebo inak znehodnotené vyhoďte. Všimnite si aj ostatný nábytok v miestnosti, zrkadlá, skrine, rámy dverí a okien, osvetlenie. Odstráňte alebo opravte všetko, čo je popraskané alebo nefunkčné. Viac o uplatnení pravidiel feng shui v spálni nájdete na fengsuej.biz/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=73.

detska-staia.wstoki.com.jpg

Možno feng shui milujete, alebo Vám to celé pripadá ako somarina? Iste uznáte, že vždy je lepšie riadiť sa pri zariaďovaní domácnosti nejakými pravidlami, ako konať chaoticky. A prečo to neskúsiť? Veď kto by si nechcel pritiahnuť do svojho domova lásku, zdravie a šťastie?

Foto: plowcadence.com, styl-byvania.sk, kreativnekurzy.com, detska-staia.wstoki.com