05.06.2015
(Platená inzercia)

Radosť z nového dreveného plota či nábytku nám môže pokaziť veľa vecí. Na vonkajšie drevo pôsobia poveternostné vplyvy ako je voda a UV žiarenie. Bez ochrany drevo samo o sebe vykazuje nežiadúce farebné zmeny. K tomu pridajme drevokazný hmyz, huby spôsobujúce hnilobu, rôzne plesne a z krásneho dreva nezostane nič. Čo je teda najlepším prostriedkom na ochranu drevených povrchov vystavených takémuto náporu? Akým spôsobom je najlepšie postupovať pri aplikácii týchto prostriedkov?

Vodou riediteľný či syntetický náter

V dnešnej dobe máme na výber zo širokej škály rôznych náterov. Ak však preferujete ekologickejšiu cestu a dbáte na svoje zdravie, je ideálne zvoliť vodou riediteľnú lazúru na drevo. Ak však renovujete starý nábytok, bude pre vás príjemnejšie zvoliť syntetický krycí náter. Je však dôležité poradiť sa sodborníkmi. Napríklad ak máte vo svojom okolí predajňu Dom farieb, bude najrýchlejšie tam rovno zájsť. Nielenže si budete môcť vyberať zo širokého sortimentu, ale naviac vám vyškolený personál pomôže s optimálnym výberom.

Tenkovrstvé a hrubovrstvé lazúry na drevo

Medzi najpoužívanejšie ochranné nátery na drevo patria práve vodou riediteľné lazúry:
Balakryl Dixol je tenkovrstvá lazúra určená na ochranné a dekoratívne nátery plotov, štítov, dverí, podhľadov, záhradného nábytku, pergol, drevených obkladov, zrubov, chát a pod. Ideálna na renovačné nátery, kde preniká hlboko do štruktúry dreva a reguluje jeho vlhkosť, čím zabraňuje krúteniu a praskaniu dreva. Lazúra vytvára po zaschnutí luxusne matný vzhľad. Receptúra je vhodná aj na nátery hračiek a detského nábytku.

Na povrchy vystavené poveternostným vplyvom sú ideálne pigmentované odtiene s vysoko účinným UV filtrom. Lazúra DIXOL má 8 najobľúbenejších hotových odtieňov, z ktorých dva (bezfarebný a borovica) sú zároveň použiteľné aj ako bázy na tónovanie. Celkom je možné natónovať 60 odtieňov podľa priania zákazníka.

Vlastnosti
– ochrana a dekorácia dreva so životnosťou 3 roky
– vysoko odolná voči poveternostným podmienkam
– vynikajúce penetračné vlastnosti
– zvýrazňuje prírodnú krásu dreva
– rýchloschnúca a bez zápachu

Balakryl Telux je vodou riediteľná hrubovrstvá lazúra na zamatovo lesklé nátery všetkých druhov dreva určená na ochranné a dekoratívne nátery plotov, okien, dverí, záhradného nábytku, drevostavieb, altánov pergol, drevených obkladov a pod. Lazúra obsahuje UV filter, ktorý chráni drevo pred slnečným žiarením a poveternostnými vplyvmi. Lazúra má výbornú priľnavosť k podkladu, dobrý rozliv a ľahko sa aplikuje.

Na povrchy, ktoré sú vystavené poveternostným vplyvom sú ideálne pigmentované odtiene s vysoko účinným UV filtrom. Lazúra TELUX má 8 najobľúbenejších hotových odtieňov, z ktorých dva (bezfarebný a borovica) sú zároveň použiteľné aj ako bázy na tónovanie. Celkom je možné natónovať 60 odtieňov podľa priania zákazníka.

Vlastnosti
– ochrana a dekorácia dreva so životnosťou 5 rokov
– vysoká odolnosť voči UV žiareniu a vode
– zvýraznenie krásy a štruktúry dreva
– nepraská a neolupuje sa
– rýchloschnúca a bez zápachu

Aplikácia lazúrových náterov vo 2 – 3 vrstvách

Obsah pred aplikáciou dôkladne rozmiešajte. Neriedenú lazúru aplikujte na čistý, vybrúsený, vosku, mastnoty a živice zbavený podklad v 2 – 3 vrstvách v intervale 2–4 hodín. Ak používate hrubovrstvú lazúru, na prvý náter neošetreného dreva v interiéri je potreba lazúru nariediť v pomere 2:1 (2 diely lazúry a 1 diel vody). Pre vonkajšie, viac namáhané nátery odporúčame použiť BALAKRYL NAPÚŠŤADLO – fungicídne napúšťadlo na drevo podľa návodu na etikete prípravku. Medzi nanášaním jednotlivých vrstiev lazúry je vhodné náter prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Pri zvýšených požiadavkách na vzhľad náteru je brúsenie nutné. Táto úprava sa odporúča najmä pre mäkké dreviny (borovica, smrek, jedľa a pod.). Pre zvýšenie mechanickej odolnosti je v interiéroch možné povrchovú úpravu dokončiť prelakovaním lakom z radu Balakryl (Sportakryl, Polyurex).

Teplota podkladu a okolia nesmie klesnúť pod 10 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu by nemala byť vyššia ako 75 %. Povrch nesmie byť mokrý ani pokrytý námrazou. Aplikačné náradie a pomôcky je potrebné po skončení práce ihneď umyť vodou.

V prípade tenkovrstvej lazúry je doba schnutia 2 – 12 hod a v prípade hrubovrstvej 4 – 24 hod a to pri teplote 20°C. Nižšia teplota a vyššia vlhkosť vzduchu spomaľujú zasychanie. Na dotyk suchý povrch je už po 2 – 4 hodinách, avšak úplne zaschnutý až po 12 alebo u hrubovrstvej po 24 hodinách.

So správnym náradím bude aplikácia hračkou

Zvolenie profesionálneho náradia vám šetrí starosti, čas aj peniaze. Ak sa rozhodnete použiť napúšťadlo, je ideálne použiť valček z nylonu (so zeleným prúžkom). Lazúram zasa svedčí lazúrovací štetec ProGold s dlhým, končistým vlasom, ktorý dokáže vyhladiť hrubovrstvú lazúru k dokonalosti. Ak však príde na záhradný nábytok, bavlnenou handričkou sa dostanete aj do nedostupných častí.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama