13.12.2018
(Platená inzercia)

Nie každá lacná vec znamená výhodnú kúpu. Tým menej to platí pre tepelné čerpadlá – zariadenia určené na vykurovanie a ohrev vody, ktoré získavajú silu z vody, vzduchu alebo zeme. Po celom svete sú stále žiadanejším zdrojom obnoviteľnej energie.

Aj u nás sa tepelné čerpadlá aktuálne využívajú až v pätine novostavieb a obstaráva si ich aj veľa majiteľov starších nehnuteľností, pretože vďaka nim znížia výdavky na vykurovanie aj o viac ako 50%. Aby to však platilo bezo zvyšku, je potrebné dodržať dve základné pravidlá.

1. Rešpektujte cenu tepelného čerpadla vrátane inštalácie

V prípade tepelného čerpadla neznamenajú nižšie obstarávacie náklady priaznivejší nákup a rýchlejšiu návratnosť investícií. Práve naopak: nesolídni dodávatelia ponúkajú lacnejšie čerpadlá dovezené z Ázie, ktoré sú však nekvalitné, nekompletné, na výrobu tepla spotrebujú viac elektrickej energie a majú nedostatočnú záruku.
Navyše výkon a životnosť tepelných čerpadiel vzduch/vzduch, vzduch/voda aj ostatných typov pozitívne ovplyvňuje starostlivo prevedená inštalácia. Zvyčajne sa jej najlepšie zhostí montážny tím samotného predajcu čerpadiel, nie zamestnanci stavebnej firmy či všestranne zameraní remeselníci. Aj tento nenahraditeľný úkon sa pochopiteľne musí premietnuť do ceny tepelného čerpadla.

2. Nepodceňujte jednoduchú údržbu a pravidelný servis

Aby ste z tepelného čerpadla „vyťažili“ maximum, dbajte aj na jednoduchú údržbu. Pri tepelných čerpadlách berúcich energiu zo vzduchu kontrolujte, či nie je zanesený výmenník vonkajšej jednotky a pri všetkých typoch tepelných čerpadiel občas vyčistite filtre vykurovacej vody.
Veľmi dôležitá je aj kvalita vody vo vykurovacom systéme, vždy by mala byť upravená a s potrebnými inhibítormi, aby nedochádzalo ku korózii a zanášaniu armatúr a potrubí. Zamedzí sa tak vzniku porúch a zníži sa aj spotreba elektrickej energie tepelného čerpadla. Požiadavky na pravidelnú údržbu nájdete v návode na používanie čerpadla a iste Vás s nimi zoznámi aj servisný technik pri odovzdaní tepelného čerpadla.

Ďalším stupňom komplexnej starostlivosti o tepelné čerpadlo je profesionálny preventívny servis, pri ktorom servisný technik skontroluje chladiaci okruh, tesnosť všetkých spojov a funkciu regulácie a všetkých snímačov. Preventívny servis môže byť v niektorých prípadoch podmienkou platnosti predĺženej záruky.

Bonus: Ušetrite čas a rovno preskúmajte IVT-tepelné čerpadlá

Tápate v oblasti tepelných čerpadiel? Využite profesionality švédskej značky IVT, ktorá v ČR a SR nainštalovala už viac ako 15 000 takýchto moderných zariadení.

Kontaktujte ju na infolinke +420 272 191 405, alebo rovno odošlite online dopyt o návrhu tepelného čerpadla. Odborníci z IVT vám zadarmo odporučia správny typ a výkon tepelného čerpadla, pripravia orientačný rozpočet a zašlú detailné technické informácie.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama