13.06.2019

Chýbajú vám v dome pivničné priestory? Vyskúšajte vonkajšiu podzemnú pivnicu. Na rozdiel od tých, ktoré stavali naši predkovia bude táto z plastu!

Od nepamäti hľadal človek na zvládnutie životných situácií tie najjednoduchšie riešenia. Týkalo sa to tak rodinných záležitostí ako aj komfortu bývania. A tak je tomu až dodnes. Niet sa teda čo diviť faktu, že v ostatnej dobe sa tešia veľkej obľube plastové pivnice. Akýsi predvoj takýchto podzemných tvorili už pred časom pivnice kovové (pevná kostra z ocele opláštená dostatočne hrubým plechom s antikoróznymi vlastnosťami). Tieto sa však príliš neujali. Bolo to nielen z finančného dôvodu ale aj neskorších negatívnych faktorov, ktoré sa po čase v kovových pivniciach prejavili. Tie však dnes nebudeme rozoberať, faktom však zostáva, že plastové pivnice sú nielen lacnejšie, ale navyše tiež imúnne voči korózií, plesniam a vlhkosti. Pri ich montáži odpadajú mnohé úkony (napr. hydroizolácia) a okrem toho môžu byť prevádzkované aj v nízko položených oblastiach, kde hrozí spodná voda svojim tlakom. Platové pivnice sú na 100% chránené proti účinkom takejto presakujúcej vody. Poďme sa teda na ne pozrieť z bližšia.
Výrobcovia aj predajcovia plastových pivníc vyzdvihujú v prvom rade ich univerzálnosť. Je možné ich postaviť a užívať v akomkoľvek mieste, na akejkoľvek úrovni podzemnej vody a tiež nezávisle od typu pôdy. Takúto pivnicu je tiež možné užívať ihneď po osadení v zemi ešte pred finišom dokončovacích prác a úpravy okolitého terénu.

Ďalšou výhodou je minimalizácia stavebných prác vzhľadom k tomu, že pivnica ako taká je už vyrobená a väčšina prác (ktoré sú potrebné pri výstavbe konvenčných pivníc) je zbytočných.
Skladovacie podmienky v plastových pivniciach sú vďaka ventilačnému potrubiu ideálne. Vďaka kvalitnej cirkulácií vzduchu nedochádza ku kondenzácií vzduchu ani k vzniku plesní a vnútornej vlhkosti. Toto všetko prispieva a doslova je kľúčom k dlhodobému skladovaniu potravín za vhodných podmienok.
Osobitný dôraz kladú predajcovia na vyzdvihnutie dlhej životnosti plastovej pivnice a trvania prevádzkovej doby výrobku, ktorá je v súčasnosti udávaná na viac ako polstoročie.
Plastová pivnica zároveň plní vysokú ochrannú funkciu voči hlodavcom, larvám, hmyzu a iným biologickým rizikám.

Vymenovali sme si pozitíva plastových pivníc a teraz sa poďme pozrieť na „mínusové body“. Samozrejme na prvom mieste je ich cena, ktorá môže človeka odradiť, no ak si zráta náklady na stavbu konvenčnej pivnice v zemi, priráta náklady na hydroizoláciu, betónovanie, pracovné postupy a podobne, zistí, že až tak veľmi vysoká tá cena nie je.
Druhým negatívnym faktorom (ak sa to vôbec dá nazvať negatívnym) je fakt, že v súčasnosti sa dodávajú plastové pivnice v štandardných veľkostiach a tvaroch, to znamená, že neexistuje verzia na mieru podľa želaní zákazníka, aj keď v tomto smere sa už pomaličky v ostatnom období pohli ľady. To však neznamená, že si v ponuke plastových pivníc nevyberiete tú svoju. Práve naopak. Všetky druhy zaujmú ergonomickosťou priestoru aj dizajnovou nevšednosťou.
Pre skladovanie niektorých typov potravín či nápojov – od zemiakov cez mrkvu a jablká až po víno, je vždy najlepšie využiť priestor pivnice, ktorý je pod úrovňou terénu a ponúka tak pre uskladnenie vhodné podmienky.
Ku klasickým pivniciam sú potom tie plastové veľmi zaujímavou a praktickou alternatívou.
Jednou z ich nesporných výhod je, že sa v nich jednoduchým spôsobom dá udržiavať nemenná teplota i vlhkosť. Práve tieto parametre sú totiž častým nešvárom mnohých klasických pivníc.
Plastové pivnice vďaka tomu umožňujú využiť skvelých podmienok, v ktorých je oveľa menšie riziko vytvárania plesní. Skladované potraviny a ďalšie produkty tak vydržia dlho v dobrej kondícii a čerstvé.

Plastová pivnica funguje ako chladnička zakopaná pod zemou. A ako vlastne taká plastová podzemná pivnica vyzerá? Tvorí ju veľká plastová nádoba, ktorá je umiestnená pod povrchom zeme. Pri troche zjednodušenia ide prakticky o akúsi plastovú chladničku zakopanú pod zemou, pričom z nej vychádza krk, ktorý má široký vstup. Do tejto „chladničky“ je potom možné pohodlne vstúpiť po schodíkoch.
Materiály pre plastové pivnice sú certifikované na kontakt s potravinami. Všetky výrobky z kategórie plastových pivníc spĺňajú podmienky certifikácie podľa štandardov, čo je v prípade tohto typu výrobkov veľmi dôležité.

Umiestnenie plastových pivníc

Podzemné plastové pivnice sa môžu umiestňovať priamo pod dom. V takomto prípade je bez problémov možné mať vstup do pivnice v jednej z miestností – často sa jedná o kuchyňu. Ďalším častým umiestnením plastových pivníc je miesto obklopené stromami. Tie totiž z pôdy prirodzene vyťahujú prebytočnú vlhkosť, čo je pre plastovú pivnicu žiaduce. Na druhej strane nie je dobré plastovú pivnicu umiestňovať na veľmi zahrievané miesto, na ktoré väčšinu dňa priamo svieti slnko. Podzemné plastové pivnice sú nenáročné na usadenie, údržbu a majú lepšiu hydroizoláciu. Hotové plastové pivnice nepotrebujú veľké stavebné úpravy a hlavne šetria aj miesto na pozemku, pretože sú umiestnené pod zemou. Vhodné ako pre skladovanie potravín (jablká, zemiaky, koreňová zelenina), tak i zaváranín. Ľahko sa v nich udržiava nemenná teplota a vlhkosť, takže tu nehrozí riziko vzniku plesní a uskladnené potraviny vydržia dlhšie čerstvé.
Najčastejšie používané konštrukčné prevedenie:

  1. s bočným schodiskom
  2. s protišmykovými stúpačkami

Existuje viacero technologických možností, ako „zapustiť“ plastovú pivnicu do zeme. Jedno však majú spoločné: oproti stavbe konvenčnej pivnice ide o oveľa jednoduchšiu prácu. V podstate je hlavným bodom programu výkop jamy rozmerovo dostatočnej, aby sa do nej dala plastová pivnica uložiť.
Kotvenie sa realizuje najčastejšie do štrkového lôžka, betónovej dosky či prefabrikovaného panelu podľa potreby.

Foto: papamaster.su

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama