21.12.2020

Predstavte si dosku, ktorá vo svojej kategórií dokáže nahradiť všetky doposiaľ používané materiály s tým, že pri akomkoľvek porovnávaní vyjde ako víťaz. Presne takéto vlastnosti má horčíková doska (RT doska), alebo ak chcete Magnesium Oxide Board. Plne nahradí súčasne používané materiály, najmä sadrokartónové dosky, drevovláknité dosky, triesko – cementové a iné obkladové dosky, preglejky a ostatné vode – odolné a nehorľavé obkladové materiály. Je stavebnou doskou novej generácie. Horčíková doska je vyrobená pomocou najmodernejších ekologických technológií z prírodných materiálov.

V stavebníctve neustále pribúdajú nové materiály a technológie, ktoré svojimi vlastnosťami spĺňajú najvyššie nároky. Horčíková doska je novinkou, ktorú môžeme bez príkras nazvať revolučnou. Mimoriadne pevná, ale pružná doska je ohňovzdorná aj mrazuvzdorná. Má výborné zvukovo i tepelno-izolačné vlastnosti. Spoľahlivo odoláva vode a vlhku – plesne nemajú šancu. Je zdravotne nezávadná, antialergická a ak je použitá v interiéri, napomáha k čisteniu vzduchu . Neobsahuje žiadne toxické chemikálie.
Je vhodná najmä pre:
• obklady stien, stropov, podhľadov, deliacich priečok
• protipožiarne steny, podlahy, stropy
• žiaruvzdorná ochrana nosných konštrukcií
• odhlučňovacie priečky, dvere
• fasádne opláštenie a exteriérové obklady
• záklop striech pre asfaltové krytiny
Výhody a vlastnosti horčíkovej dosky:
• nehorľavosť (zaradená do triedy A1 – nehorľavá, navyše nemá povrchovú zápalnosť)
• vodeodolnosť (po niekoľkých dňoch po ponorení vo vode a následnom vyschnutí doska nestráca svoje vlastnosti)
• odolnosť proti chemikáliám (kyseline fluorovodíkovej, kyseline chrómovej, sóde, petroleji, alkáliám, minerálnym olejom a iným škodlivým látkam.)
• odhlučnenie
• odolnosť voči plesniam a hmyzu
• zdravotná nezávadnosť (neobsahuje uhlík, formaldehyd, benzén, organické rozpúšťadlá, olej, soli ťažkých kovov, azbest, toxické prvky)
• doska je odolná, nerozpína sa, nedrobí sa, nedeformuje sa, neexpanduje ani sa neskracuje

Keď si to zhrnieme – Horčíková doska je jednoznačne unikátny produkt. Bola vyrobená, aby eliminovala najzložitejšie problémy, ktoré riešia architekti, inžinieri, developeri a spotrebitelia dnes a denne: to jest oheň, voda, hmyz, hniloba, pleseň a toxíny. Výrobky z horčíkovej dosky sú odolné ohňu, vode, hmyzu; sú nehorľavé, nevznetlivé, sú nenapadnuteľné hnilobou alebo plesňami a sú neovplyvniteľné hmyzom a drevnými škodcami, sú absolútne netoxické.

Zloženie

Horčíkovú dosku ponúka niekoľko výrobcov, preto sa jej skladba môže mierne líšiť. Hlavnou zložkou je však oxid horečnatý a chlorid horečnatý. Pevnosť a pružnosť jej zaručuje sieťka zo sklolaminátu. Ďalšie možné prímesi sú napríklad perlit a drevná štiepka. Horčíková doska sa vyrába zmiešaním oxidu horčíka s roztokom chloridu horečnatého. Vznikne tzv. Sorelov cement, ktorý veľmi rýchlo tvrdne. Počas tuhnutia sa do neho vloží výstuž a prípadné prímesi. Doska je vyrábaná pri teplotách okolo 30°C , a je považovaná za tzv. zelený produkt.
Pri použití horčíkovej dosky sa nemusíte obávať zmien v dôsledku vlhkosti a UV žiarenia, deformácie, puklín a hniloby, spôsobenej vodou, plesňami, a toxínmni.

Skladovanie a manipulácia s horčíkovými doskami

Skladovanie a manipulácia s horčíkovou doskou (RT) je jednoduchá. Nevyžaduje toľko pozornosti a opatrnosti ako iné výrobky. Dosky môžu byť skladované v polohe horizontálnej i zvislej. Dosky je potrebné chrániť pred mechanickým poškodením. Možno ich skladovať aj vo vonkajšom prostredí. Odporúča sa zabezpečiť ochranu pred znečistením. RT dosky musia byť skladované na vyrovnanom a plnom podklade.
RT doska je bezpečná pri inštalácii, ak nie bezpečnejšia ako hociktoré iné typy materiálov dostupné na dnešných trhoch. Ľahko sa inštaluje. Vychádza sa predovšetkým zo všetkých známych postupov obkladov doskových materiálov, teda inštalácia oceľových a drevených roštov na stropy i steny. Na montáž nie je potrebné špeciálne náradie ani nástroje. Dosky môžu mať rôznu hrúbku, najtenšie len 3 mm a najhrubšie cez 2 cm. Dajú sa bez problémov ďalej upravovať, brúsiť, rezať a vŕtať. Môžeme ich priamo natierať, obkladať, lepiť tapety, nanášať omietku. Doska je z jednej strany hladká a z druhej drsnejšia. Hladká strana je určená priamo na natieranie, drsná na obkladanie. Povrchová úprava môže imitovať drevený dekor. Po natretí farbou je na nerozoznanie od dreva a môžeme ho aplikovať ako interiérový alebo exteriérový obklad.
RT doska je založená na minerálnej báze, bez karcinogénnych látok, oxidu kremičitého a je absolútne netoxická. RT doska úplne bezpečná, ako pre užívateľov, tak pre montérov, alebo iných inštalujúcich pracovníkov.

Foto: casasenescazu.com, mgousasips.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama