30.11.2018

K moderným trendom dnešnej doby patria aj rýchle zmeny a neustály pohyb. Týmto znakom sa musia prispôsobiť nielen ľudia, ale aj ich domovy. A keďže stavebné technológie napredujú míľovými krokmi, nemôžeme sa čudovať, že sa na trhu objavil skladací minidom. Bol navrhnutý a skonštruovaný v Taliansku a k jeho prednostiam nepatrí len komfort ale tiež to, že je finančne dostupný a jeho výstavba trvá neuveriteľných 6 hodín.

M.A.DI – postavte za 6 hodín a bývate do dvoch dní

Viete, čo po slovensky znamená talianske slovné spojenie „modulo abitativo dispiegabile“ ? Ide o „rozkladací obytný modul“. A toto slovné spojenie stálo aj za názvom nezvyčajného domu – M.A.DI. (modulo abitativo dispiegabile), ktorý tak trochu nenápadne pomenováva úplne revolučnú technológiu v oblasti stavby domov. Spočíva v unikátnej, ľahko rozložiteľnej konštrukcií, ktorú navrhol architekt Renato Vidal na základe niekoľkoročného výskumu a vývoja. Domček nepotrebuje štandardné betónové základy, iba zarovnanú stavebnú plochu. Jeho kostra je drevená a už z výroby prepojená v jediný celok, ktorý potrebuje iba rozložiť do správnej podoby a v nej zafixovať. Po zakúpení dorazí domček novým majiteľom zložený v prepravnom kontajneri. Z neho ho stavební robotníci vytiahnu a rozložia pomocou pár pohybov žeriavu. Nasleduje ukotvenie k zemi, upevnenie nadzemného podlažia a interiérového schodiska, položenie strešnej krytiny, primontovanie rámov okien i dverí a inštalácia vnútorného vybavenia. Celý proces pritom netrvá viac ako 6 hodín a dom je obývateľný do 2 dní.
Podobne ako je domček ľahko a rýchlo postavený, môže byť aj rovnako v krátkom čase opäť zabalený a pripravený na presun do nového miesta. Jeho majitelia si tak v prípade sťahovania môžu so sebou okrem vybavenia zabaliť aj celý dom. Jednoduchá manipulácia a transport môžu vyvolávať dojem skladačky sa spornou stabilitou. Autori minidomčeka sa však zaručujú, že M.A.DI. bez ujmy ustojí aj zemetrasenie.

M.A.DI. sa vyrába ako séria piatich rôzne veľkých modulov, ktoré sa dajú vzájomne kombinovať a spájať takmer bez obmedzenia. Podlahová plocha najmenšej verzie domčeka má iba 27 m², väčšie moduly potom ponúkajú rozlohy 46 m², 56 m², 70 m² a 84 m². Cena sa odvíja od zvolenej veľkosti, prvý variant je najlacnejší a jej cenovka len ľahko prevyšuje 25 000€. Najdrahší modul potom vyjde niečo cez 50 000€.
Domčeky sú vo všetkých variantoch zhodne navrhnuté ako dvojposchodové. Na spodnom podlaží sa vždy nachádza spoločenská zóna, jedálenský kút, kuchyňa a kúpeľňa vybavená umývadlom, sprchou, toaletou a bidetom. V prízemí každého domu sa ešte nachádza vonkajšia terasa. Horné poschodie je čisto súkromné a slúži ako spálňa. Väčšia moduly sľubujú okrem priestrannejších obytných zón aj väčší komfort. V kúpeľni tak môže sprchu nahradiť vaňa, v kuchyni sa zase ponúka viac pracovného i úložného priestoru. Prvé podlažie sa zvládne rozdeliť na dve miestnosti a ponúkne aj balkón.

Drevená stavba pýši aj vysokým energetickým štandardom súčasnosti. V ponuke sú verzie domčeku s energetickým štítkom B až A ++. Obvodové steny sú zateplené pomocou minerálnej vaty, aby sa zamedzilo únikom tepla, fasádu potom ešte chráni obklad zo smrekovca. Cena domu zahŕňa aj technické inštalácie. Nechýbajú elektrické rozvody, voda, odpad, kúrenie ani klimatizácia. Záujemcovia si môžu priplatiť za solárne panely.
Domček je určený pre trvalé aj dočasné bývanie. Hravo zapadne do klasickej zástavby ako rezidenčný objekt, ale vďaka jednoduchému transportu môže poslúžiť napríklad aj ako zázemie pre športovcov počas veľkých športových podujatí, dokonca aj olympiád.

Foto: madihome.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama