Šetrenie energie pomocou alternatív je jeden z najlepších spôsobov. Solárne panely sú názorným príkladom ako ušetriť na energiách a zároveň byť ekologickejší ku planéte. V našich končinách sa solárne panely najčastejšie využívajú na ohrev vody, vykurovanie menších budov alebo priestorov s nízkoteplotným vykurovacím systémom. Naše počasie je premenlivé, preto nie sú schopné pracovať 100%, avšak stále tu je vysoký podiel ich efektívnosti. Pri ohreve vody hovoríme až o 40% a vyššom pokrytí energie. Pri vykurovaní budov dokážu solárne panely pokryť 15% – 30% ročnej spotreby, v porovnaní s ohrevom vody sú tieto čísla nižšie, no stále dostačujúce.
Ako funguje solárna energia?
Solárne kolektory primajú a zachytávajú slnečné energiu, ktorú premieňajú na teplo. Následne ho odovzdajú teplonosnej kvapaline. Táto látka privádza teplo do tepelného výmenníka, odkiaľ ďalej koluje.
I počas zimy sa dajú solárne panely využívať. Dni sú však kratšia a slnečná energia slabšia. Vyprodukovaná energia nebude dostatočná, preto je nutné zapojiť i iný typ energie na ohrev – ako plyn, elektrinu, kotol, krb. Solárne panely sa dajú využívať i v prípade mrazov do – 30°C, čo v našich končinách nie je problémom.
Prevádzkové náklady na solárne panely sú minimálne. V prípade, že nerátame náklady na teplonosnú kvapalinu, ktorá sa mení raz za 6 až 10 rokov, spotrebujete len energiu na obehové čerpadlo. Cena teplonosnej kvapaliny sa pohybuje vo výške 110 €, čo je v porovnaní s platením ostatných energií zanedbateľné.
Solárne panely sú užitočný ecoprodukt Ide o skvelý a inovatívny spôsob zužitkovania slnečnej energie, ktorý je navyše veľmi ekologický ku našej planéte. Prispievame tak k zníženiu CO2 , čo je nenahraditeľné pre našu planétu. Výhody tak nie sú len zo strany ekonomickej, ale i ekologickej.
Zanechať odpoveď