13.12.2020

Tapetovanie je rýchly spôsob, ktorým môžete oživiť interiér, zakryť nerovnosti alebo proste len vdýchnuť vášmu bytu originalitu a zbaviť sa nudných jednofarebných stien. Pritom to nie je žiadna veda a ak budete dodržovať určité pravidlá, nemáte čo pokaziť.

Tapety sa vyrábajú v mnohých farbách i vzoroch a je ich niekoľko druhov – od klasických až po 3D. Dôležitý je správny výber tapety, kvalitného lepidla a nástrojov a príprava podkladu. Všetko si dobre zmerajte a nikam neponáhľajte. Poradíme vám, ako na to.

Ako vybrať?

Tapety na stenu sú opäť in. A niet divu. Na trhu je k zohnaniu celá škála rôznofarebných a zaujímavo vzorovaných tapiet z mnohých materiálov, ktoré dokážu premeniť váš interiér na nepoznanie. V prvom rade je nutné vybrať správnu tapetu. Do úvahy berte povrch, ktorý budete tapetovať, typ miestnosti, druh tapety, ktorý je pre vaše požiadavky najvhodnejší, a v neposlednom rade aj vaše skúsenosti a potrebné náčinie.
Farba a vzor už sú len na vás. Vyberať môžete zo širokého sortimentu papierových, vliesových, vinylových, sklovláknitých, univerzálnych tapiet alebo pretierateľných tapiet. Stenu môžete ozvláštniť aj fototapetami alebo tapetou s 3D efektom.
Jednotlivé druhy tapiet majú svoje plusy a mínusy. Papierové tapety vás budú stáť iste mnoho nervov, ich obstarávacia cena je však nízka a sú priedušné. Najviac obľúbené vliesové tapety sú priedušné, odolné, čiastočne umývateľné a zaisťujú tepelnú aj zvukovú izoláciu. Najodolnejšie sú tapety vinylové, ktoré dokážu prekryť aj drobné nerovnosti a bez problémov ich nalepíte na akýkoľvek podklad. Nie sú však priedušné, a teda sa nehodia do spální a detských izieb. Pri nákupe tapiet sledujte sériové číslo, aby ste sa vyvarovali drobným farebným odchýlkam.

Prípravujeme podklad

Pozornosť treba venovať aj podkladu. Stena, ktorú sa rozhodnete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná. Len dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepenia. Olupujúcu omietku preto zoškrabte, všetky praskliny zatmeľte, nerovnosti zahlaďte a staré tapety vhodným spôsobom odstráňte.
Najviac práce s odstraňovaním vám zaberú papierové tapety, ktoré je potreba dokonale navlhčiť horúcou vodou. Pomôcť vám však môže tekutý odstraňovač tapiet alebo obyčajný ocot zmiešaný s vodou v pomere 1: 1. Naopak najľahšie zložíte tapety vliesové, ktoré môžete len opatrne odspodu stiahnuť.
Stena by tiež mala byť suchá a čistá. Zbavte ju všetkých mastných škvŕn aj plesne. Zložte všetko nástenné a závesné osvetlenie , obrázky, háčiky a klince. Savý povrch pred tapetovaním dôkladne napenetrujte a nechajte schnúť minimálne 6 hodín, nesavý odmastite.
Pri tapetovaní udržujte v miestnosti stále rovnakú teplotu. Ideálne medzi 19–21 stupňami Celzia. Ak máte v miestnosti vlhko, v zimných mesiacoch zapnite radiátor, v lete vetrajte. V miestnosti samozrejme nemal byť prievan.

Lepenie tapiet

Lepidlo vyberajte podľa druhu tapety a podkladu. Veľmi obľúbená a kvalitné sú lepidlá od firmy Metylan. Pri nanášaní lepidla použite špeciálne tapetový valček, držte sa návodu a dodržujte dobu nasiaknutiu. Predídete tak nežiaducemu natiahnutie a trhanie tapiet.
Pri lepení papierových tapiet sa lepidlo nanáša na rubovú stranu tapety aj na stenu. V prípade tapiet z vinylu sa lepidlo nanáša len na tapetu. Pri lepení vliesových tapiet naneste lepidlo len na stenu.
Tapety lepte od zhora nadol a tesne vedľa seba. Vzniknuté vzduchové bublinky vytláčajte od stredu do strán. Presné meranie a precíznosť pri strihaní tapiet sa oplatí! Využite vodováhu a závesnú olovnicu. Samozrejmosťou pre perfektný výsledok sú aj ostré nožnice. Ostré nožnice, presné meranie a trpezlivosť budete potrebovať pri tapetovaní okolo vypínačov. Vypnite elektrické obvody v miestnosti a odmontujte krabičky od vypínačov. Alebo môžete vypínače prelepiť a potom pomocou noža prerezať otvor v tvare kríža. Okraje tapety by mali byť schované pod krabičkou vypínača.

3D tapety sú vďaka novým výrobným technológiám fascinujúce

3D tapety sú vďaka novým výrobným technológiám fascinujúce

Foto: Stroyday.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama