Moje spomienky z dávnej doby cca. 20 rokov späť na tapetovanie sa skladajú z totálneho „bordela “ po celom byte a mojich neskutočne nervóznych a nadávajúcich rodičov trápiacich sa s rolami tapiet a lepidlom. Neskôr tapetovanie nahradilo maľovanie (predtým však ešte stierkovanie) z ktorého je síce tiež neporiadok ale určite je to jednoduchší proces. Hmmm … Dnešné tapetovanie by malo byť modernejšie ale na prácu je stále rovnako náročné …
Dnes sa netapetujú celé izby, skôr len kúsky stien na oživenie interiéru alebo (čo je aj môj prípad) na namáhané a ľahko zamazateľné miesta. Je úplne nelogické premaľovávať stenu každý mesiac (po viacerých natretiach by stierka alebo omietka určite odpadla) a obkladať steny drevom alebo plastom už nie je moderné riešenie. Aj my sme sa namáhané časti stien rozhodli otapetovať. Kúpili sme krásnu tapetu s detským motívom a k tomu určené lepidlo. Keď však manžel čítal návod na použitie a dozvedel sa, že lepidlo treba nanášať aj na stenu aj na tapetu a v prípade nasiakavého povrchu aj viackrát, tapetovanie zatrhol. A tak som to teda vymyslela inak …
Tapetu som prilepila na stenu pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Čiže tapetu som si nastrihala na požadovanú dĺžku a potom som na jednotlivé diely po celom obvode nalepila pásku, pridala som cez stred , následne som strhla z pásky ochrannú fóliu a šup s tapetou na stenu. Jednoduché, čisté a efektné.
Na líniu prechodu steny a tapety som zo zvyšku tapety vystrihla obrázky, ktoré som prilepila na tento prechod. No dajú sa kúpiť aj papierové listely.
Pri návšteve jednej realitnej kancelárie ma milo prekvapilo, že aj oni použili ten istý spôsob lepenia tapety na stenu.
Výhodou tapetovania pomocou obojstrannej lepiacej pásky je, že kedykoľvek môžeme tapetu pohodlne zlepiť a nahradiť ju inou. Samozrejme toto je možné aj pri klasickom tapetovaní rozdiel je však v tom, že pri páske to trvá omnoho kratšie a práca je jednoduchšia.
Niečo o tapetách …
Tapety delíme na papierové, vinylové a vliesové. Papierové tapety sa nehodia do vlhkého prostredia a na steny ktoré sú náchylné k praskaniu . Vinylové tapety sa hodia takmer všade, na umakart, sadrokartón dokonca sa môžu použiť na krivé a popukané steny. Do kúpeľní a toaliet sa tiež vyrábajú špeciálne vinylové tapety, ktoré sa označujú 3 vlnovky. Vliesové tapety sú taká „špecialitka“ vyrobená z buničitých a syntetických vlákien, ktoré sú vhodné na steny s trhlinami v podklade pretože stabilizujú tlak na citlivé podklady no tiež sú vhodné na betónové panely, drevotrieskové dosky, stropy … Tieto tapety okrem iných vlastností sa vyznačujú dokonalou priedušnosťou.
Čo by sme mali spraviť ešte pred kalsickým tapetovaním …
Zistiť vlhkosť stien (najmä ak používame papierovú tapetu) pomocou jednoduchého testu, to znamená: na stenu prilepíne lepiacou páskou igelitovú fóliu na 24 hodín, ktorá sa nesmie orosiť.
Stenu musíme dôkladne očistiť a vyrovnať nerovnosti, stare tapety alebo vodou rozpustnú maľovku odstránime vodou alebo tapetovým lepidlom rozpusteným vo vode.
Na omietku alebo stierku treba naniesť penetračný náter, ktorý môže byť aj z lepidla podľa návodu.
Ak máme steny čisté a suché môžme tapetovať.
Zanechať odpoveď